Ознака: студент
Кариера 20.01.21 | 21:11

Студент избркан од приемен испит откако седум пати одбил да ја стави маската над носот

Студент, кој во саботата го полагал стандарниот приемен испит за Универзитетот во Токио, бил дисквалификуван откако одбил да го покрие носот со маската и со тоа ги прекршил...

Здравје 03.08.20 | 16:04

Уште еден студент со коронавирус во Кавадарци, денеска вкупно четворица позитивни млади луѓе

Уште еден студент со коронавирус е евидентиран во Кавадарци. Со овој случај, денеска се регистрирани вкупно четворица позитивни млади луѓе, потврди за МИА доктор Ристе...

Балкан 18.07.20 | 18:45

Вучиќ повторно стана студент

Српскиот претседател Александар Вучиќ на својот Инстаграм профил објави дека по втор пат стана студент. Овој пат тој се запишал на Високата спортска школа за за стручни...

Кариера 12.02.20 | 09:26

Кога добиваш стипендија, исто ко да не си ја добил: „Авантурите“ со МОН на еден македонски студент во Холандија

Во понеделникот на 10 февруари беше објавен новиот Конкурс за доделување стипендии за студии од прв, втор и трет циклус на првите сто рангирани универзитети според последната...

Скопје 10.02.20 | 19:24

Го навредувале и се изживувале, а потоа насилно го симнале од градски автобус бидејќи бил Ром

Насилнички ме симнаа од градски автобус и се изживуваа врз мене. Вака студентот на правен факултет, Сирхан Усеин го опишува немилиот настан кој му се случил денеска...

Македонија 17.01.20 | 18:21

Пародија на кампањата на СДСМ „З0 прашања и одговори: Студентскиот живот ми е како филмот „Самоуништување“

Пародија на кампањата на СДСМ „30 прашања и 30 одговори“ во видео во кое студент од студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“ во Скопје одговара на 30 прашања. Радио...

Калеидоскоп 29.10.19 | 21:26

Студент се убил откако со месеци трпел тортура од неговата девојка

Дваесетидвегодишниот Александер Уртула, студент на Универзитетот во Бостон, се самоубил по месеци тортура од страна на неговата девојка. Како што покажа истрагата, Инјанг...

Калеидоскоп 10.03.19 | 23:18

Студент побара прошка од менторот, реакцијата на професорот ќе ве остави без збор

На социјалните мрежи осамна фотографија од е-маил комуникација меѓу професорка и студент. Во истата, по повод празникот Порчка, студентот бара од професорката да му...

Калеидоскоп 20.02.19 | 14:21

Има девет години, а веќе е студент

Деветгодишниот Лорент Симонс завршил средно училиште за една и пол година, а сега веќе е студент. Тој смета дека светот нема разбирање за неговата интелигенција и затоа...

Здравје 28.01.19 | 19:30

Студент починал откако изел тестенини стари пет дена

Дваестгодишниот студент А.Ј. од Брисел, Белгија, починал откако изел тестенини стари пет дена. Трагедијата се случила во октомври 2008 година, но стана актуелена во јавноста...