Ознака: студен бран
Сервиси 21.01.22 | 12:44

Доаѓа студен бран, деновиве ќе биде до -15

Следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Утринските температури на многу места ќе се спуштаат до околу -10...

Свет 16.02.21 | 09:28

Студен бран остави најмалку осум милиони луѓе без струја во Тексас и Мексико

Невообичаено студен атмосферски бран остави повеќе од осум милиони клиенти во Тексас и Мексико без електрична енергија. Во јужната американска држава има четири милиони...

Сервиси 15.02.21 | 08:24

Сибирско утро: Најстудено во Берово, најмногу снег на Шапка

Температури под нулата се измерени утринава низ целата држава. Најстуден град е Берово со -19 степени. Според Управата за хидрометеоролошки работи, во Битола и Демир...

Сервиси 02.10.19 | 11:47

Студен бран пристигнува во Македонија – нѐ очекува пад на температурите

Метеоролошкиот сервис „Severe Weather EU“ објави дека температурите наскоро ќе бидат значително под просекот за оваа доба од годината, затоа што пристигнува многу студен...

Сервиси 22.01.19 | 21:43

Подгответе се, во петок доаѓа студен бран

Поради циклонска активност со центар во јужните делови на Европа денес и во следните денови во Македонија ќе има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места,...