Ознака: студен бран
Свет 21.12.23 | 09:06

Студениот бран во Кина постави нови рекорди

Во Кина денеска се забележани нови рекордно ниски температури во услови на постојан студ во земјата на крајот на годината во која имаше голем број екстремни метеоролошки...

Свет 06.02.23 | 23:55

Како да не беше доволно, во Турција се очекува студен бран со -20 степени и снег

Два разорни земјотреси ги погодија Турција и северна Сирија, а беа почувствувани во целиот регион и во неколку околни земји. За жал, подрачјето кое беше погодено од катастрофалните...

Свет 23.12.22 | 09:26

Студен арктички бран зафати поголем дел од САД, откажани повеќе од 4.500 летови

Голем дел од САД беше зафатен од многу студена воздушна маса од Арктикот, а поради бурните ветришта и снежните виулици откажани се повеќе од 4.500 летови на аеродромите...

Сервиси 21.01.22 | 12:44

Доаѓа студен бран, деновиве ќе биде до -15

Следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Утринските температури на многу места ќе се спуштаат до околу -10...