Ознака: студ
Балкан 06.02.20 | 12:18

Во северна Грција за 24 часа пад на температурата за 10 до 18 степени

За 24 часа во северниот дел на Грција бил регистриран значителен пад на температурата и температурни разлики меѓу 10 и 18 степени, според грчката Национална опсерваторија. Најголема...

Сервиси 16.01.20 | 09:19

Минус осум: Во Берово кочан студено

Најстудено утрово е во Берово, -8 степени, а максимални два степена се измерени во Дојран. Според УХМР, -7 е во Крива Паланка, -4 во Тетово и Маврови Анови, -3 во Прилеп и Претор,...

Сервиси 11.01.20 | 09:04

Утрово во Маврово 10 сантиметри снег, а најстудено во Берово и Скопје

Утрово е најстудено во Берово и Скопје, минус пет степени, а максимални три степени се измерени во Крушево. Според УХМР, -4 е во Тетово, Битола, Демир Капија и Струмица,...

Сервиси 25.12.19 | 11:21

Доаѓа студ

Во наредните денови пред новогодишните празници времето во земјава ќе биде постудено со утрински температури под нулата. Како што информираат од Управата за хидрометеоролошки...

Сервиси 05.10.19 | 19:23

Ново големо заладување од понеделник, се враќа Кармен

Под влијание на нова значително постудена воздушна маса од север и тоа веќе од понеделник ни следува нов голем пад на температурите на воздухот а сето ова ќе биде проследено...

Свет 09.02.19 | 11:25

Леден зимски бран во Токио откажа повеќе од сто летови

Ладен зимски бран го зафати Токио и околината, поради што се откажани повеќе од 100 полетувања и слетувања на аеродромот во Токио. Во центарот на Токио, до пладне полокално...

Сервиси 15.01.19 | 09:10

Најстуден град е Битола, Скопје замрзнато

Во Македонија утринава освен во Гевгелија и во Дојран е студено со температури под нулата. Најстудено е во Битола каде во седум часот се измерени -12 степени. Во Петровец...

Сервиси 12.01.19 | 10:02

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15  степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип...

Семејство 08.01.19 | 23:05

Како да имате уште еден радијатор – со обична фолија до потопол дом

Овие два евтини и практични совети ќе ви помогнат уште повеќе да го затоплите својот дом, а за тоа да не плаќате дополнителни средства. Тие што го испробале овој метод...

Здравје 08.01.19 | 11:45

Препораки до граѓаните за заштита од студено време

Граѓаните да не излегуваат надвор без неопходна потреба, да конзумираат топли напитоци и храна што ја одржува температурата на телото, да избегнуваат алкохол и соодветно...

Сервиси 07.01.19 | 08:45

Не очекува поларна недела – повеќе снег во среда

Времето ќе биде студено, претпладне со слаб снег на западот, а ќе дува краткотрајно засилен северозападен ветер поизразен на северот. Утринската температури ќе се спушти...

Сервиси 07.01.19 | 08:41

Студено божиќно утро – Берово -14 степени

Температури под нулата се регистрирани секаде во Македонија утрово. Најстудено било во Берово -14 Берово, -12 Битола, Лазарополе и Струмица, -11 Прилеп и Маврово, -10 Крушево,...

Сервиси 01.01.19 | 11:50

Поларен студ и снег доаѓаат во Македонија – температури до -15

До крајот на денов облачноста која ја имавме над Македонија ќе се намали но ќе продолжи да дува умерен ветер од северен правец кој на некои места ќе засилува на интензитет,...

Здравје 27.12.18 | 21:41

Студот може да ви помогне да ослабнете, еве како

Ниските температури на воздухот можат да го забрзаат согорувањето на калории во организмот, покажуваат експерименти спроведени врз животни. Истражувачите од Универзитетот...