Ознака: струга
Македонија 26.01.20 | 18:05

Ахмети: Ќе победиме на изборите на 12 април

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска беше во Струга каде зема учество на обуката организирана од огранокот на ДУИ во Чаир, во соработка со Американскиот Интитут...

Црна хроника 22.01.20 | 11:35

На струшката автобуска станица пронајдена кеса со 2 килограми марихуана

По добиени сознанија за вршење на транспорт на дрога од страна на 31-годишно лице од Албанија, полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи...

Македонија 19.01.20 | 19:52

„Бог се јави!“: Мицкоски од Струга прати пораки за промени и обнова

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во Охрид на осветувањето на водите на Охридското Езеро, а потоа се упати и во Струга, каде присуствуваше...

Свет 04.01.20 | 21:00

Беа штотуку венчани: Непознато е зошто таткото ги застрелал ќерката и зетот од Струга на Нова година

Струга е потресена од убиството на нивните сограѓани во Австралија. Линдита и Ветон Мусаи беа убиени во Мелбурн, на новогодишната ноќ. Убиецот бил таткото на Линдита,...

Здравје 19.11.19 | 12:28

Затворени девет соби од Дијализа во Струга, болницата се распаѓа

Девет соби во болницата за дијализа во Струга во кои покривот прокиснува се затворени, а пациентите се префрлени во други соби, објави Алсат. Засега нема абер од неговата...

Црна хроника 16.11.19 | 16:32

Стружанец заработи кривична пријава за дивоградба

Струшката полиција поднесе кривична пријава за почнување на изградба на станбен објект без градежна дозвола. Пријавата е поднесена против 58-годишен жител на струшкото...

Сервиси 27.10.19 | 20:39

Земјотрес во Струга, епицентарот во Албанија

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван вечерва во Струга и околината. Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот...

Македонија 25.09.19 | 14:27

Мерко: Во Струга нема дивоградби што го загрозуваат статусот на УНЕСКО

Во заштитената зона во Струга нема ниту една дивоградба, тврди градоначалникот Рамиз Мерко. Според него, регистрирани дивоградби има во внатрешноста на градот и руралните...

Црна хроника 17.09.19 | 10:43

Стружанец со тешки повреди во болница, по судир на возило и велосипед

Вчера во 11.30 часот во населба Плитишта-Струга се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „цитроен“ со охридски регистарски ознаки, управувано од...

Здравје 11.09.19 | 16:29

Прокисна покривот на болницата во Струга, хорор на одделот за дијализа, тече вода по собите

На социјалните медиуми беше објавено видео од Заводот за нефрологија во Струга, каде што се гледа поплавената болница од вчерашното невреме. На видеото дел од пациентите...

Црна хроника 09.09.19 | 21:07

Момче преживеало струен удар

Вчера во 22:40 часот во Полициска станица Струга, било пријавено дека на улица „Сергеј Есенин“ од струен удар бил погоден Е.А.(18) од Струга откако се допрел со раката до...

Македонија 30.08.19 | 15:52

Во Струга протестираат родителите: Училиштето е како куќа на стравот, не ги пуштаме децата на настава

Родителите на децата кои и оваа учебна година настава ќе треба да ја следат во стариот објект на Основното училиште „Браќа Миладиновци“ во Струга револтирани пред...

Македонија 29.08.19 | 19:56

Мерко ќе се вози во ново „Ауди А6“, а првачињата во Струга ќе учат во мувлосано училиште

Додека Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко ќе се вози во нова лимузина „Ауди А6“ вредна 67.000 евра, првачињата во ОУ „Браќа Миладиновци“ во Струга ќе влезат во мувлосани...

Култура 19.08.19 | 12:54

Струга се подготвува за „Струшки вечери на поезијата“

Во Струга на мостот пред хотелот „Дрим“ започна поставувањето на сцените за потребите на фестивалот „Струшки вечери на поезијата“. Активностите се одвиваат на Мостот...

Култура 19.08.19 | 11:19

Од вечерва до 22 август книжевни промоции на „ДримОн“ фестивалот

Од вечерва, па до 22 август во рамки на програмата „Раздримување“ на фестивалот „ДримОн“ ќе се одржат книжевни промоции. Почетокот на настанот е во 20 часот во фоајето...

Култура 14.08.19 | 17:28

Струшкиот Совет донесе мораториум на градби без Мерко

Струшките советници на денешната седница го донесоа Aкцискиот план за преземање активности со кои ќе се исполнат условите за зачувување на статусот на заштитено природно...

Црна хроника 12.08.19 | 12:44

Почина тригодишно девојче во Струга, телото дадено на обдукција

Тригодишно девојче починато вчера било донесено во Медицинскиот центар во Струга. СВР Охрид денеска соопшти дека во 10 часот и 20 минути од болницата пријавиле дека А.Ј....

Здравје 10.08.19 | 21:30

Ова е депонија на автобуската станица во Струга

На социјалните мрежи објавена е фотографија од изгледот на Струшката автобуска станица. Коментарот на фотографијата  е: “А автобуска во Струга?😫 Баш денес сликав...

Црна хроника 01.08.19 | 10:47

Со глисер тешко повреден стружанец

Вчера околу 18 часот во Полициска станица Струга пријавено било дека во водите на Охридското Езеро, кај месноста викана „Машка плажа“, од глисер управуван од Б.Л. (43)...

Црна хроника 30.07.19 | 23:22

Албански државјанин на Ќафасан проголтал дрога пред цариниците, итно префрлен во болница во Струга

Вчера околу 22,00 часот на ГП-Ќафасан на влез во Република Северна Македонија, при контрола на патничко моторно возило „Пежо“ со албански регистарски ознаки, управувано...