Ознака: струга
Македонија 08.05.24 | 18:39

Во Струга до 17 часот излезноста за претседател 23 проценти, за парламентарните избори 35 отсто, во Вевчани над 63 проценти

До 17 часот во Струга и струшко за претседател гласале 23 проценти од регистрирани 61.496 гласачи во единствениот избирачки список. За парламентарните избори пак излезноста...

Македонија 08.05.24 | 18:36

Солидна излезност во Струга

До 17 часот во Струга и струшко за претседател гласале 23 проценти од регистрирани 61.496 гласачи во единствениот избирачки список. За парламентарните избори пак излезноста...

Македонија 08.05.24 | 12:51

Излезеноста во Струга до 11 часот за претседател 7, а за парламентарни 9 отсто, во Вевчани 21 процент

За парламентарните избори во Струга и струшко до 11 часот излезноста е девет отсто, додека за вториот круг од претседателските седум проценти, информира за МИА претседателот...

Економија 01.05.24 | 10:13

Охридско-струшките хотелиери очекуваат одлична туристичка сезона, исполнетоста за празниците е повеќе од половина

Сместувачките капацитети на охридско-струшката ривиера за 1 Мај и Велигден се исполнети повеќе од половина, што не ги исполни очекувањата на хотелиерите, но тие очекуваат...

Црна хроника 30.04.24 | 20:11

Апсења поради марихуана: Полицијата во Струга открила две лица од Дебар, таа во Охрид уапсила стружанец

ОВР Струга поднесе кривична пријава против У.Б.(49) и В.К.(46), двајцата од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „неовластено производство...

Фудбал 28.04.24 | 19:58

Неочекуван пораз на Струга во Првата македонска фудбалска лига

Бранителот на титулата и актуелен лидер Струга загуби неочекувано на домашен терен од Силекс со 3-2 во еден шесте натпревари кои попладнево се одиграа во рамки на 29 коло...

Македонија 28.04.24 | 16:15

Ахмети: Народот одлучува дали ДУИ ќе се уништи или не, на 8 мај се соочуваме со ВМРО

Денес пред стружани се обрати претседателот на ДУИ, Али Ахмети со своите соработници, кој им се заблагодари на сите за поддршката, барајќи на 8 мај да биде запечатена...

Македонија 26.04.24 | 08:15

Вака беше во Струга и Кичево

ВМРО-ДПМНЕ одржа митизни во Кичево и Струга. На нив беше речено дека цунамито од народот е почнато и дека веќе никој не може да го запре. Лидерот Мицкоски порача дека...

Македонија 25.04.24 | 20:11

Мицкоски до СДСМ и Ковачевски: Нека не ве чуди што ве снајде вчера, јас ќе ви одговорам, ве снајде народ

Мириса на промени, бранот започна и нема запирање. Она што го говорев кога дојдов тука пред некоја недела, стана вистина. Народот не сака да биде под јаремот на 100тина...

Македонија 24.04.24 | 14:39

Излезноста во Струга до 13 часот 16 отсто, во Вевчани 33 проценти

Излезноста до 13 часот на првиот круг од претседателските избори во општина Струга е 16 проценти, а во Вевчани 33,33 отсто, информираат за МИА претседателите на општинските...

Македонија 24.04.24 | 10:38

Излезноста во Струга до 9 часот 2,4 отсто, во Вевчани 5,5 проценти

На првиот круг од претседателските избори во општина Струга до 9 часот излезноста е 2,4 отсто, а во Вевчани 5,5 проценти, информираат претседателите на општинските изборни...

Македонија 24.04.24 | 09:25

Во Струга и Вевчани навреме отворени сите избирачки места

Сите 101 избирачко место во општина Струга утрово беа отворени во 7 часот, потврди за МИА претседателот на Општинската изборна комисија Минир Жута. – Гласањето почна...

Македонија 21.04.24 | 16:55

Тошковски во работна посета на ОВР Струга

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски денеска беше во работна посета на Одделението за внатрешни работи во Струга каде од страна на раководството беше запознаен...

Македонија 21.04.24 | 16:02

Сајкоски: Да направиме подобра инфраструктура во Струга, да ја дислоцираме депонијата која што ја загрозува општината

Веруваме дека промените се неопходни, веруваме дека ќе се приклучите кон промените. Бидејќи промените се во ваши раце, изјави денеска Ѓорѓија Сајкоски, генерален секретар...

Црна хроника 13.04.24 | 15:28

Се расправале, нападнале вработен и оштетиле возила: Хаос во угостителски објект во Струга

На 13.04.2024 година во 00.30 часот, во угостителски објект во струшката населба „Езерски лозја“, лишени од слобода се С.К.(36) и Б.С.(38), двајцата од Струга. Тие претходно во објектот...

Македонија 05.04.24 | 20:27

Мицкоски од Струга: Државата е одземена од рацете на народот и подарена на тацна на стотина луѓе од ДУИ и измеќарите на СДСМ, во оваа земја со слабата власт на Ковачевски, стопан стана Али Ахмети

Можеби ова се најтешките предизвици за државата, и тоа не се само времиња во кои ќе нотираме дека во државата не чини, туку државата не е ниту на крстопат. Таа е тргната...

Калеидоскоп 10.03.24 | 10:56

Иконостас од мермер и дрвена резба, галерија икони, стари ракописи: Црквата Свети Ѓорѓи во Струга важен споменик на уметноста

Најстариот христијански верски објект во Струга, црквата „Свети Ѓорѓи“, датира од средината на 13 век и претставува круцијален споменик на уметноста од 19 век во Струшкиот...

Македонија 07.03.24 | 17:04

Пред општина Струга поставена спомен плоча на албански со која се велича фашистичка окупација

Еднојазична табла на албански јазик поставена на општинската зграда во Струга. Советниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ реагираат бидејќи на скандалозната плоча се слави...

Македонија 07.03.24 | 14:43

Спомен-плоча на албански јазик со која се велича фашистичката окупација поставена во Струга

Старата зграда на основното училиште „Браќа Миладиновци“ во Струга, каде по реконструкцијата се смести Општината, доби спомен-плоча испишана само на албански јазик...

Црна хроника 01.03.24 | 12:35

Нападната медицинска сестра во Струшката болница, кривична за напад на вработен во хирургија

Во Општата болница во Струга вчера била нападната медицинска сестра, сопшти денеска СВР Охрид. Портпаролот Стефан Димоски информира А.Н. од струшкото село Велешта физички...