Ознака: Стопанска комора
Економија 24.09.23 | 13:30

Стопанската комора бара капитални инвестиции наместо нови административни вработувања

Стопанска комора на Македонија, преку Регионалната комора Прилеп, е информирана дека е подготвена Одлука во општината, за финансирање на нови 33 административни вработувања...

Економија 20.09.23 | 22:42

Стопанската комора ќе го даде Законот за солидарен данок пред Уставниот суд

Стопанската комора ќе поднесе иницијатива до Уставниот суд за оспорување на Законот за солидарен данок, најави претседателот на Комората, Бранко Азески. Азески во интерју...

Економија 11.09.23 | 15:02

Стопанска комора ќе бара од ЕУ да ги пролонгира роковите за одредени стандарди и регулативи кај бизнисот

На скалата од еден до десет, македонската економија од технолошки апсект засега е рангирана на трето ниво.   Само големите и средните претпријатија се подготвени...

Економија 05.07.23 | 11:37

Бизнис заедницата бара повлекување и запирање на Предлог-законот за данок на солидарност

Бизнисот бара повлекување и запирање на Предлог-законот за данок на солидарност, соопшти денеска Стопанската комора. Според Клуб 100, како најрепрезентативно тело на...

Македонија 28.06.23 | 13:17

УЈП да им ги блокира платите на функционерите, а не на компаниите, бараат стопанствениците

За да не се дозволи повторен економски шок кај компаниите и кај нејзините вработени, кои се главниот носител на македонската економија, а со тоа и главни полначи на државниот...

Економија 28.06.23 | 13:10

Стопанска комора: Недозволиво е вработените во УЈП да се закануваат со блокади за исплата на платите на стопанските субјекти

За да не се дозволи повторен економски шок кај компаниите и кај нејзините вработени, кои се главниот носител на македонската економија, а со тоа и главни полначи на државниот...

Економија 19.05.23 | 12:26

Бизнисот бара да не сe форсира градењето фотоволтаици, сега на ред се ветерните паркови, биогасните централи и малите хидроелектрани!

Девет предлог мерки кои државата треба да ги преземе за да се поддржи економијата во енергетска криза се испратени од Стопанската комора до сите државни и јавни институции...

Економија 08.03.23 | 11:30

Ќе ги затвори компаниите и ќе поттикне сива економија: Стопанска комора бара повлекување на новиот Закон за игри на среќа

Групацијата за игри на среќа при Стопанската комора на Македонија уште еднаш јавно го изразува ставот на приредувачите на игри на среќа во пресрет на носењето на новиот...

Економија 14.10.22 | 09:36

На стопанството му се потребни субвениции за да ги задржи вработените

На работните средби со претседателот на Комората Бранко Азески, менаџментите на компаниите „Кожувчанка“ ДОО Кавадарци и Металопромет – Струмица ја споделија загриженоста...

Економија 10.10.22 | 09:32

Делегација на Стопанската комора во посета на Бучим и Боров Дол

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески заедно со неговиот тим денеска ќе ги посети рудниците „Бучим“ и „Боров дол“, кои поради енормниот...

Економија 03.10.22 | 13:51

Владата надоцна до среда да донесе мерки за ублажување на ценовниот удар, апелираат од Стопанска комора

Владата најдоцна до 5 октомври 2022 година, за кога е закажана седницата на Економскиот совет, да донесе мерки кои ќе го ублажат силниот ценовен удар, апелира Стопанската...

Економија 13.09.22 | 14:13

ССМ го повикува Уставниот суд да ја отфрли иницијативата на Стопанската комоа за „работа во недела”

Сојузот на синдикатите на Македонија го повикува Уставниот суд да ја отфрли иницијативата на Стопанската комора на Македонија која се однесува на оспорениот...

Македонија 12.09.22 | 13:01

ВО ЖИВО: Изјава на Мицкоски по состанокот со претседателот на Стопанската комора Бранко Азески

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска ќе одржи работен состанок со претседателот на Стопанска комора на Република Македонија, Бранко Азески во просториите...

Македонија 02.09.22 | 22:09

Се јави шефот на Ковачевски од Белград, неговото присуство ги насмеа сите

Премиерот во сенка, поранешниот премиер Зоран Заев вечерва информира дека бил присутен во Палата Србија во Белград, на завршниот работен ручек на Самитот на „Отворен...

Економија 14.07.22 | 16:37

Државата го запостави бизнис секторот поради политичките случувања, алармира Стопанската комора

Оттаму бараат итна средба со Владата и Регулаторната комисија за енергетика за да се најде начин како компаниите да се справат со големите трошоци поради скапата струја. Според...

Економија 11.03.22 | 18:40

Стопанска комора: Мерките што се носат да не го нарушат оперативното работење на компаниите

Стопанската комора на Македонија во писмено соопштение апелира мерките за ублажување на последиците од кризата, да не го нарушат оперативното работење на компаниите. Имајќи...

Економија 25.02.22 | 15:31

Стопанската комора бара итна средба со Бектеши за замрзнувањето на маржите во трговијата

Стопанската комора на Македонија денеска побара итна средба со министерот за економија Крешник Бектеши за дополнителни консултации со цел, како што соопштија оттаму,...

Економија 03.02.22 | 14:22

Пред состанокот во Владата ССМ ќе го блокира центарот на Скопје: Ако нема договор во 16 часот, генерален штрајк

Претседателството и Советот на Сојузот на синдикати на Македонија како највисоки тела на синдикатот утре од 13:30 до 14:30 часот ќе ја блокираат улицата пред седиштето на...

Економија 21.01.22 | 18:37

Новиот премиер ги убеди: Комората ќе ја повлече иницијативата пред Уставен суд за недела неработен ден

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски со економскиот тим на средбата со претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, членовите на Управниот...

Економија 17.01.22 | 20:34

Стопанската комора ги оспори пред Уставен суд законите за недела неработен ден

Стопанската комора на Македонија ги оспори денеска пред Уставниот суд законските решенија кои овозможија неделата да биде неработен ден за повеќето вработени во земјава. Како...