Ознака: Стојанче Ангелов
Македонија 08.07.21 | 18:00

Ангелов со апел: Не палете скари, ресурси за гаснење на пожари нема

В.д. директорот на центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, призна дека можностите за гаснење на пожари биле лимитирани. Тој спасот го гледа во апели до граѓаните...

Македонија 09.05.21 | 19:11

Стојанче Ангелов се спушта по јаже низ клисура длабока 30 метри

Во организација на Спелеолошката федерација, во кавадаречкото село Мрежичко денеска се реализираше голема важба за спасување во рамките на која директорот на Центарот...

Македонија 09.05.21 | 11:37

Ангелов на јаже преку клисура: Ќе поминам преку овој длабок кањон којшто не е длабок повеќе од 30 метри

Во организација на Спелеолошката федерација на Македонија денеска во Кавадаречко се одржa спасителна вежба Мрежичко 2021, на која учествуваше и Стојнче Ангелов, в.д. директорот...

Црна хроника 04.05.21 | 10:19

Ангелов: Ја исклучувам можноста скара да е причината за пожарот во Галичник

Пожарот во Галичник беше изгаснат благовремено. Тој не се прошири во селото. Жителите и гостите, како и објектите и куќите не беа загрозени, изјави во „Утрински брифинг“...

Македонија 16.04.21 | 08:25

Стојанче Ангелов денеска ќе каже како почина премрзнатиот сточар од кратовско

Центарот за управување со кризи (ЦУК) денеска ќе одржи прес-конференција во 13.30 часот на којашто ќе биде презентиран конечниот извештај на Комисија за утврдување на...

Македонија 12.04.21 | 23:11

Ангелов: Не се чувствувам како шарен револуционер, иако бев дел од неа

Директерот на ЦУК Стојанче Ангелов во гостување на емисијата “Само Вистина” на Канал 5 телевизија, по повод 5 годишнината на шарената револуција, вели дека бил дел од...

Македонија 07.04.21 | 17:18

Мицковски до власта: Животот ви се претвори во ПР настани, трагедии и бегање од одговорност

Со други зборови Стојанче се испра од одговорност и ни го повтори слоганот на Заев: Не мислам дека треба да понесам одговорност, нема да понесам одговорност и нема да...

Македонија 07.04.21 | 17:04

Ангелов објасни зошто не дава оставка: Не сум дезертер и не се повлекувам од борба

Комисијата на Центарот за управуање со кризи работи на расветлување на случајот со извлекувањето од кратовско Емирица и укажа на слабостите на целиот систем. Ги бараме...

Македонија 07.04.21 | 16:10

По свадба тапани: Ангелов најави воведување повикувачки европски број за помош 112

Претседателот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов најави дека во моментов се работи на воспоставување и имплементација на повикувачки европски...

Македонија 07.04.21 | 09:08

Ангелов: Доколку во следните 6 месеци не го средам ЦУК ќе се повлечам

Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов во интервју за „Слободен печат“ изјави дека ќе се повлече од функцијата доколку во наредните шест месеци...

Македонија 05.04.21 | 22:27

Ангелов: Комисија од ЦУК ќе го испита случајот со извлекувањето на завеаниот овчар во Кратовско

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојачне Ангелов, соопшти дека е формирана петчлена комисија која детално ќе го испита случајот со завеаниот овчар во...

Македонија 24.03.21 | 22:16

Ангелов: Во државата нема агонија, ЦУК ќе обезбеди болничко сместување за сите

Кризна состојба не беше прогласена за да се донесат вакцини, таа беше прогласена за да може државата да преземе мерки и активности кои не би смеела, како на пример ангажирање...

Македонија 14.03.21 | 22:23

За Ангелов, чинот на Груби кој застана пред споменикот на загинатите „Тигри“ е убав!

Стојанче Ангелов, лидерот на „Достоинство“, вели дека првиот вицепремиер Артан Груби направил добар гест со тоа што присуствувал на одбележувањето на 40-годишнината...

Македонија 15.02.21 | 13:01

Ангелов: Јас не видов ниту еден изненаден годинава од снегот

Директорот на ЦУК Стојанче Ангелов за ТВ24 вели дека државата и институциите одлично се справиле со снегот кој наврна викендов. Според него, никој не биде изненаден...

Македонија 04.02.21 | 15:36

Стојанче Ангелов: Македонија и Албанија соработуваат во НАТО проект за управување со кризи

Во рамки на соработката на Република Македонија и Република Албанија во делот на управувањето со кризи, директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов,...

Македонија 24.12.20 | 22:27

Генералот Стојанче: Историјата да остане посебен предмет, македонски јазик да знае секој граѓанин, а албанскиот да е факултативен

Историјата треба да остане посебен предмет, а албанскиот јазик да не се изучува задолжително, истакна лидерот на Достоинство Стојанче Ангелов, кој е директор на Центарот...

Македонија 03.12.20 | 12:55

Ангелов: Камповите со мигранти дополнителен ковид-ризик за земјава

Имаме побарувачка од директорите на болниците да го зголемиме бројот на припадници на Армијата зашто луѓето се чувствуваат пообезбедно кога има војска, рече денеска...

Македонија 02.12.20 | 15:08

Болеста е под контрола, вели Стојанче Ангелов

Доколку се зголеми бројот на болни и притисокот врз болничките капацитети, приморани сме да ги користиме капацитетите на приватните здравствени установи и откако ќе...

Македонија 24.11.20 | 14:11

Околу 150 полицајци и 300 војници ќе ги обезбедуват здравствените објекти

Вкупно 295 припадници на Армијата ќе учествуваат во поддршка на полицијата за обезбедување на објектите согласно потребите на Министерството за здравство. Оваа бројка...

Македонија 23.11.20 | 15:24

Стојанче Ангелов уверува дека состојбата е под контрола

До крајот на денот се очекува да се знае колку припадници на полицијата и Армијата ќе бидат потребни за обезбедување на објектите кои ги посочи Министерството за здравство...