Ознака: Стејт департмент
Македонија 24.08.23 | 08:25

Стеј Департментот има големи очекувања од посетата на Ескобар

Заменик-помошникот државен секретар на САД Габриел Ескобар се надева на продуктивни и заеднички дискусии со владините лидери за време на неговата посета на Северна...

Македонија 08.08.23 | 08:19

Дури ни САД не тврдат дека нема да има ново бугарско вето

Ги охрабруваме владите на Македонија и Бугарија да продолжат со нивниот билатерален дијалог за решавање на разликите, изјави за Гласот на Америка на македонски...

Македонија 02.07.23 | 12:13

Стејт департмент: Лидерите на Македонија мора да го ограничат политичкото мешање во судството

САД ќе продолжат да поддржуваат влади, партнери од граѓанското општество, независни медиуми и граѓани во борбата против организираниот криминал и искоренување на корупцијата,...

Свет 24.06.23 | 15:44

Стејт департмент: САД се „во блиска координација“ со сојузниците поради кризата во Русија

САД ќе остане „во тесна координација“ со своите сојузници од Групата седум поради кризата што се развива во Русија, каде што платениците на Вагнер започнаа бунт, соопшти...

Свет 18.06.23 | 20:40

Американската амбасадорка во Тирана во заминување, станува втор човек во Стејт департментот

Американската амбасадорка во Тирана, Јури Ким, е назначена за заменик помошник главен секретар за европски прашања, што е најважната функција во Стејт департаментот...

Македонија 16.06.23 | 09:00

Стејт депратмент: Македонија презема напори, но не ги исполнува целосно стандардите за елиминирање на трговијата со луѓе

Македонија не ги исполнува целосно стандардите за елиминирање на трговијата со луѓе, но прави значителни напори да го стори тоа. Владата покажа зголемени напори...

Македонија 16.05.23 | 14:02

Стејт департмент: Статусот на МПЦ-ОА сè уште не е разрешен

Годишниот извештај на Стејт департментот за состојбата со почитувањето на верските слободи во светот, во делот за Македонија ја нотира законската измена усвоена...

Македонија 08.04.23 | 21:14

Стејт департментот праќа човек во Македонија да ни помогне во борба против дезинформациите

Специјалниот претставник и координатор за глобален ангажман, Џејмс П. Рубин, од 10 до 14 април ќе престојува во Скопје, Подгорица и во Тирана, соопшти Стејт департментот. Како...

Македонија 02.04.23 | 13:31

Донев: Извештајот на Стејт Департментот покажа екстремна корупција и злоупотреба на владеење на правото

Јован Донев, поранешен амбасадор и универзитетски професор на денешната панел дискусија тема „Извештај на Стејт Департментот:Сериозна владина и судска корупција“...

Македонија 23.03.23 | 10:39

Извештајот на Стејт департментот e најлошиот извештај досега, но Ковачевски само го ѕирнал, а СДСМ го доживува позитивно

Последниот извештај на Стејт департментот на САД за заштита на човековите права во Македонија е најкритичниот извештај што го добила Македонија во последните години....

Македонија 23.03.23 | 09:12

ДС: Стејт департментот алармира за корупција во која е вклучена Владата, судиите, затворските службеници и други функционери

Стејт департментот на САД во својот најнов извештај за човековите права во Македонија меѓу другото предупредува на корупцијата во која е вклучена Владата, судиите,...

Македонија 22.03.23 | 22:27

Од извештајот на Стејт департментот се гледа дека ситуацијата во земјата се подобрува, вели Санела Шкријељ од СДСМ

Пратеничката на владејачката СДСМ Санела Шкријељ во емисијата „24 анализа“ се обиде да извлече позитивни наводи за власта во последниот извештај на американскиот...

Македонија 22.03.23 | 12:50

Ова е најлошиот извештај на Стејт департментот досега

Со внимание го следиме последниот извештај на Стејт департментот на САД за заштита на човековите права во Македонија. Овој извештај е најкритичниот извештај во последните...

Македонија 22.03.23 | 10:04

Ковачевски: Колку што успеав да го разгледам, извештајот на Стејт департментот е многу важен и корисен за нас

Премиерот Димитар Ковачевски го коментираше извештајот и порача дека е многу важен и корисен за нас и ваквите документи треба да се користат во насока на подобрување...

Македонија 21.03.23 | 15:22

И Стејт департментот го констатира тоа што го чувствуваме на гола кожа: Кориумпирани функционери и влијание во судството

Иако законот предвидува казни за корупција на функционерите, а владата генерално го спроведуваше овој закон, сепак има сериозни наводи за функционери вклучени во корупција....

Балкан 21.03.23 | 08:03

Стејт департмент: Koрупција во Владата и недостиг на истрага и одговорност за родово насилство се главните проблеми во Косово

Сериозната корупција во Владата, недостиг на истрага и одговорност за родово засновано насилство и насилство или закани врз етничките малцинства и други маргинализирани...

Свет 14.03.23 | 20:57

Рускиот амбасадор во САД повикан во Стејт департментот по инцидентот над Црното Море

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс изјави дека амбасадорот на Русија во САД, Анатолиј Антонов денеска е повикан во Стејт департментот по инцидентот...

Балкан 09.03.23 | 17:11

Стејт департментот: Сакаме брзо финализирање на „взаемното признавање“ на Белград и Приштина

Американскиот Стејт департмент соопшти дека сака брзо финализирање на „взаемното признавање“ меѓу Белград и Приштина. Оттаму додаваат дека не е можно да се одреди...

Црна хроника 28.02.23 | 11:59

Стејт департмент: Заканата од терористички напади во Македонија е „просечно висока“

 Главниот контратерористички проблем на Македонија во 2021 година беа враќањата на странските борци од Сирија и Ирак, се вели во најновиот извештај на Стејт департментот...

Македонија 31.01.23 | 08:26

Вашигтон ги повика Софија и Скопје да ја деескалираат реториката и да ги решат билатералните спорови

САД ги повикуваат Бугарија и Македонија да ја деескалираат својата реторика и брзо да ги решат билатералните спорови. Ова за Гласот на Америка го соопштиле...