Ознака: Стефан Андоновски
Македонија 14.06.22 | 22:14

Андоновски: Барањата на Бугарија не се европски вредности, ниту европски ставови

Треба да ги разграничиме посакувањата од очекувањата. Посакувањата на огромното мнозинство граѓани во Македонија е што побрзо да почнеме преговори за влез во Европската...

Македонија 21.05.22 | 14:36

Андоновски: Недобивањето датум за преговори со ЕУ треба да биде последниот знак дека оваа Влада треба да си замине

Недобивањето датум за преговори со Европската унија, за што се поизвесно е дека во јуни нема да ги отпочнеме преговорите, треба да биде последниот знак дека оваа Влада...

Македонија 21.05.22 | 14:26

Андоновски: Ги блокираме сите штетни политики на власта

Активната блокада во Собрание е многу значајна за нас затоа што ги блокираме сите штетни политики кои власта сака да ги преземе и тука се закони и некои кадровски решенија...

Македонија 17.05.22 | 17:32

Мицкоски и Андоновски на средба со Мајк Зафировски, ко-основач на „Македонија 2025“ и високи претставници на оваа организација

Заедно со Стефан Андоновски секретар за меѓународна соработка на партијата остваривме средба со Мајк Зафировски, ко-основачот на „Македонија 2025“, и високи претставници...

Македонија 27.04.22 | 22:11

Андоновски: На македонскиот народ му е смачено од отстапки

По денешната средба со еврокомесарот Оливер Вархеји, Стефан Андоновски од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „24 анализа“ истакна дека на средбата се потенцирани ставовите на...

Македонија 15.04.22 | 20:08

Андоновски: Османи веќе направи нови отстапки со изјавата прифаќа документ кој никој не го видел, кој Бугарија го отфрли

Меѓународниот секретар за надворешна соработка на ВМРО-ДПМНЕ Стефан Андоновски, вечерва гостуваше во емисијата „Само вистина” која се емитува на Канал 5 телевизија...

Скопје 09.04.22 | 16:08

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“ во Советот на Град Скопје почна еколошка акција за чисто и зелено Скопје

Денеска како советничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“ во Советот на Град Скопје започнуваме еколошка акција за чисто и зелено Скопје,...

Македонија 02.04.22 | 19:50

Андоновски: Владата е лицемерна затоа што не го вклучи ВМРО-ДПМНЕ во преговорите кои што се однесуваат на клучните политички прашања

„Во ноември месец Крешник Бектеши од позиција на министер велеше немаме енергетска криза, а го слушам вчера премиерот вели ние во ноември знаевме дека има енергетска...

Македонија 28.02.22 | 23:16

Андоновски: Владата не прави ништо и ги остави нашите од Украина сами да се спасуваат

Сметам дека влада можеше и мораше повеќе да направи во очи на оваа криза. Не дека можеше да влијае на процесите во Украина, но имам чувство дека владата како да се однесува...

Македонија 09.02.22 | 22:44

Андоновски: ВМРО-ДПМНЕ се залага да не се врши историски ревизионизам, да се почитуваат делата на Делчев и на големите македонски умови

„ВМРО-ДПМНЕ уште во основачките документи се повикува на оставштината на македонското револуционерно движење од 19-тиот и 20-тиот век, особено на ВМРО како организација,...

Македонија 09.02.22 | 22:27

Андоновски: Според СДСМ Гоце Делчев не е најголем македонски син, затоа денес избегаа од дебата за Декларацијата во Собрание

Стефан Андоновски, секретар за меѓународна соработка во ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисија на телевизија 24 истакна дека сите политички чинители во Македонија треба...

Македонија 09.02.22 | 22:19

Андоновски: Државата што сме ја изградиле се потпира на револуционерното дело на Гоце Делчев

Пратениците денеска имаа маички со Гоце Делчев и беше еден убав начин да се одбележи 150 годишнината од раѓањето на апостолото на македонското револуционерно дело или...

Македонија 23.01.22 | 14:06

Андоновски: Португалскиот предлог беше прифатен од Македонија но одбиен од Бугарија

Јас ќе зборам за овој тип на манипулација која што му се случува на македонскиот народ, односно властите се обидуваат да ја манипулираат македонската јавност односно...

Скопје 29.12.21 | 13:39

Андоновски: Буџетот за 2022 година треба да ги санира штетите од недомаќинското владеење на Шилегов

Советник во Советот на Град Скопје, Стефан Андоновски, реагира дека при разгледувањето и креирањето на Буџетот за 2022 година, Советот ќе треба да донесе буџет што ќе...

Скопје 20.12.21 | 21:56

Двокатните автобуси биле намерно саботирани во ЈСП

Која е вистинската висина долгот на Град Скопје и што ќе се случи со Бас рапит транзит системот и бесплатниот јавен превоз во главниот град на земјава, беа дел од темите...

Скопје 19.12.21 | 14:36

Андоновски: Шилегов и СДСМ го оставија град Скопје со над 160 милиони евра долгови

Град Скопје е оставен во огромни долгови од расипничкото владеење на СДСМ. Петре Шилегов остава долг од 160 милиони евра по најразлични основи. Буџетот на градот е оставен...

Македонија 15.12.21 | 20:12

Андоновски до Жерновски: Земавте 7000 евра како координатор за болницата во Штип, а ЕЦБ го запре финансирањето затоа што има слаба реализација

Стефан Андоновски член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Само вистина на Канал 5, обвини дека секогаш кога СДСМ се на власт, имиџот на државата...

Македонија 09.12.21 | 22:38

Aндоновски: Не се согласувам дека Бугарија успева да не попречи само поради билатералниот спор

Кога станува збор за тетовската болница се уште нема одговорност на засегнатите, не се прифати оставката на Филипче, сега гледам дека тој ќе биде лесно заменет со некој...

Скопје 15.11.21 | 11:59

Андоновски: Шилегов ja покажа својата негрижа – не потпишал да се исплатат плати на вработените во градските претпријатија

Негрижата на поранешниот градоначалник Петре Шилегов кон сите, но најмногу кон вработените во Градот Скопје и градските претпријатија, има свој ефект и по неговото...

Македонија 27.10.21 | 11:43

Андоновски: Шилегов фатен во лаги, ниту нула, ниту 80.000, концертот на Дино Мерлин чини вкупно 300.000 евра

Нема тема на којашто градоначалникот во заминување Петре Шилегов не ја лаже македонската јавност. Дава одговори со неточна и лажна содржина постојано овие четири години,...