Ознака: статистика
Македонија 16.09.22 | 14:21

Маричиќ: Државниот завод за статистика се подготвува за спроведување попис на земјоделство во 2023

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки скрининг состанок...

Македонија 27.07.22 | 14:19

Над 30 проценти од семејствата во Македонија се брачни парови без деца

Во земјава има вкупно 538 348 семејства, од кои 62 проценти живеат во урбана, а 38 проценти во рурална средина. Според семејниот состав најмногу – 43 проценти од нив се брачните...

Економија 03.06.22 | 22:26

Стапката на невработеност во Македонија во првиот квартал била 14,8 отсто

Во првото тримесечје од 2022 година, активното население во земјава изнесувало 811.197 лица, од кои вработени биле 691.498, а 119.699 лица се воделе како невработени, покажуваат...

Македонија 03.06.22 | 20:29

Бројот на разводи лани пораснал за една четвртина, најмногу бракови завршиле во декември

Во 2021 година се случиле 1.964 разводи, што претставува зголемување од 25.2 % во споредба со 2020 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во текот на...

Македонија 09.12.21 | 12:42

Апостол Симовски: Резултатите од пописот кон крајот на мај или почеток на април

Вкупната бројка од попишани граѓани покажува дека има зголемена миграција во изминатиот 20 годишен период изјави утринава директорот на заводот за статистика Апостол...

Сервиси 28.05.21 | 15:19

Природниот прираст негативен, во првиот квартал бројот на родени намален за 7 отсто

Бројот на живородени деца во првото тримесечје од оваа година во споредба со истиот период лани бележи намалување од седум отсто, а во истиот квартал бројот на починати...

Калеидоскоп 31.12.20 | 13:29

Короната ги запре свадбите, ги уништи браковите – Помалку склучени бракови, повеќе разводи

Оваа година, како што велат од Управата за водење матични книги, бројот на склучени бракови е 7.000, што е за околу 4.500 помалку од лани. Голем е бројот на граѓани кои годинава...

Македонија 03.12.20 | 13:05

Годинава имало 8,5% повеќе разводи и 12,9% помалку бракови во однос на лани

Во периодот од три месеци, јули, август и септември, во македонија имало 357 разведени бракови, што претставува зголемување од 8.5 проценти во споредба со истиот период...

Македонија 01.12.20 | 00:05

Нови 32 починати и 336 заразени од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа во македонија се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19 во: -Скопје 95 -Куманово 10 -Штип 12 -Прилеп 27 -Тетово 11 -Струга 1 -Велес...

Македонија 17.11.20 | 20:15

Продолжува црната статистика: 31 пациент почина од ковид-19, нови 977 заразени, тоа е новото нормално на Заев и Филипче

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2930 тестирања, а регистрирани се 977 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-503, Куманово-55, Дебар-1,...

Економија 20.10.20 | 22:01

ММФ: И покрај корона-кризата, НБРМ продолжува со значаен прогрес во сферата на статистиката

Од Меѓународниот монетарен фонд порачаа дека непрекинатото навремено објавување на квалитетни статистички податоци од страна на НБРМ дури и во специфичните околности...

Економија 14.10.20 | 15:33

Бројот на домашни туристи во август зголемен во однос на лани, странски туристи речиси да нема

Туризмот во август годинава во однос на лани бележи пораст кај домашните туристи за 8,9 отсто, додека кај бројот на странските туристи во овој месец има намалување од...

Економија 28.09.20 | 10:34

Статистиката контра Заев: Агенцијата за вработување покажува 40.000 невработени, а Заев се фали дека помогнал за 100.000 вработувања

Агенцијата за вработување за само за шест месеци за време на Ковид-19 кризата регистрирала околу 40 илјади нови невработени во државата. Заклучно со август, во Македонија...

Економија 08.09.20 | 17:27

Поскапа струја донесе повисоки трошоци за живот, сиромаштијата во Македонија расте

Ефектот на покачена цена на електрична енергија почна да го зема својот данок. Уште во првиот месец имаме зголемени цени на мало, како и поголеми трошоци за живот. Државниот...

Македонија 08.09.20 | 15:14

Осум починати и 99 новозаразени со Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1384 тестирања, а регистрирани се 99 нови случаи на ковид-19 во земјава. Починати се 8 лица,...

Економија 14.08.20 | 14:07

И во време на корона-криза за една третина се зголемил бројот на издадени одобренија за градба

Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека во јуни годинава се издадени 273 одобренија за градење што е за 35,1 отсто повеќе во однос на истиот месец лани....

Македонија 27.07.20 | 10:32

Шумските пожари се зголемени за 10 пати, а пошумувањето намалено за 3 пати

Од шумски пожари минатата година биле зафатени 10.661 хектар што е речиси десет пати повеќе од опожарените површини пред една деценија, а пошумени биле само 965 хектари. Според...

Здравје 01.07.20 | 09:38

Црната чума си го зема данокот: Македонија во регионот станува лидер на починати во однос на родени

Јуни останува како црн месец според бројката на починати од Ковид 19. До  денешниот последен ден од овој месец во јуни починале 165 луѓе од опасниот вирус. Во март, април...

Економија 29.06.20 | 14:08

Драстично паѓа: Индустриското производство во мај со пад од 27 отсто

Индустриското производство во мај годинава забележа пад од 27 отсто во однос на мај лани, а од почетокот на годинава до мај во однос на тој период минатата година намалување...

Живот 26.06.20 | 10:37

Намален бројот на родени, зголемен бројот на умрени

Според податоците на Државниот завод за статистика во земјава лани се регистрирани 19.845 живородени и 20.446 умрени лица, со што природниот прираст е негативен и изнесува...