Ознака: стампедо
Свет 23.08.20 | 18:52

13 загинати во ноќен клуб, биле прегазени од млади што бегале од полицијата

Најмалку 13 лица ноќеска загинале во предградието на перуанскиот главен град Лима бегајќи од полицијата која дошла да испита неодобрена забава, соопшти Министерството...

Свет 07.01.20 | 14:06

Погребот на Сулејмани одложен, 40 загинати во стампедо (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Погребот на иранскиот генерал Касим Сулејмани, убиен во американски воздушен напад во Ирак, е одложен откако во метеж на погребната поворка во неговиот роден град Керман...

Свет 01.12.19 | 22:56

Девет жртви во стампедо на забава во Бразил

Девет луѓе ги загубиле животите во стампедо во неделата утрото по локално време во бразилската метропола Сао Паоло, кога двајца мажи кои ги бркала полицијата упаднале...

Свет 11.09.19 | 19:26

Стампедо во Ирак, најмалку 31 загинат, а стотина се повредени

Најмалку 31 лице загина во стампедото што се создаде за време на одбележување на верски празник во Карбала во Ирак, поради што локалните власти денеска прогласија тридневна...

Калеидоскоп 08.07.19 | 10:38

Крвава трка со бикови во Шпанија: Турист прободен со рог во врат, петмина завршија во болница

Пет лица набодени од бикови се хоспитализирани по отворањето на овогодинешниот фестивал Сан Фермин во Памплона, соопштија тамошните власти. Еден Американец (46) бикот...