Ознака: ССМ
Економија 23.04.24 | 13:40

Гаси скара, барај плата: ССМ ќе бара враќање на надоместокот за храна и превоз во висина од 20 отсто од просечната плата

Сојузот на синдикатите бара од газдите да се врати надоместокот за храна и превоз во законскиот износ од 20 отсто од просечната плата (околу 8.000 денари или 4.500 денари со...

Економија 18.04.24 | 14:34

Трендафилов: Постапката за Работничкиот дом ќе се повтори

Основниот граѓански суд Скопје донел решение со кое ќе се повтори постапката за Работничкиот дом кој со одлука на Врховниот суд треба да му биде одземан на Сојузот на...

Македонија 17.04.24 | 13:37

„Срамота е во 21. век да молиме за плата која сме ја сработиле“, велат од ССМ најавувајќи радикализација на протестите

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) апелира менаџментот на ЈП „Национални шуми“ и Владата да не поигруваат со судбината на 1.800-те вработени во јавното претпријатие...

Македонија 17.04.24 | 12:56

ССМ ќе го радикализира протестот: Срамно е во 21. век да се молиме за плата за месеци кои луѓето ги изработиле

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) апелира менаџментот на ЈП „Национални шуми“ и Владата да не поигруваат со судбината на 1.800-те вработени во јавното претпријатие...

Македонија 02.04.24 | 14:27

ССМ со жолт картон до судиите, најавија и црвен: Доколку го земат нашиот дом, ќе ги земеме нивните домови

Потесното раководство на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) денеска се собра на протест пред зградата на Врховниот суд за, како што рекоа, да им дадат жолт картон...

Економија 28.03.24 | 14:41

ССМ на 2 април на протест поради одлуката на Врховниот суд, ќе протестира и на 1 мај

Сојузот на синдикати на Македонија најавува неколку протести во следниот период. На 2 април, ССМ ќе излезе на протест пред Врховниот суд поради одлуката што ја донесе...

Економија 21.03.24 | 19:19

Просечната плата во земјава намалена за околу 500 денари

Просечната нето-месечна плата на вработените за јануари 2024 година изнесува 39.542 денари. Просечниот бруто-износ е 59.392 денари, објави Државниот завод за статистика. Во...

Економија 28.02.24 | 15:43

Трендафилов за зградата на ССМ: Се надеваме дека судиите нема да потпаднат на политички или олигархиски притисок и дека правдата ќе победи

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ), за да ја спречи конфискацијата на Работничкиот дом, поднесе предлог за повторување на постапката пред Основниот граѓански...

Економија 20.02.24 | 13:07

ССМ: На едно четиричлено семејство со две минимални плати му недостигаат речиси 300 евра за да го преживее месецот

57.476 денари е минимумот потребен на четиричлено семејство за да го истурка месецот февруари, покажуваат пресметките на Сојузот на синдикати. Тоа значи дека на семејство...

Македонија 14.02.24 | 19:04

Трендафилов: Работничкиот дом останува на работниците

Работничкиот дом останува на работниците, а битката за тоа ќе ја водиме како пред домашните, така и пред меѓународните судови, но ќе бараме и одговорност од сите инволвирани...

Македонија 31.01.24 | 16:52

Трендафилов: Бараме оставки од судиите Деваја, Георгиев и Лимани кои пресудија одземање на зградата на ССМ

Сојузот на синдикати на Македонија бараат оставка од судиите Шпенд Деваја, Наке Георгиев, Исамедин Лимани од Врховниот суд кои ја донеле пресудата за одземање на имотот...

Македонија 31.01.24 | 14:20

ССМ бара оставка од тројцата судии што ја донеле одлуката за одземање на зградата, најавуваат постапка и пред Судскиот совет

Сојузот на синдикати на Македонија бараат оставка од судиите Шпенд Деваја, Наке Георгиев, Исамедин Лимани од Врховниот суд кои ја донеле пресудата за одземање на имотот...

Македонија 24.01.24 | 13:23

Сојузот на синдикати остана без своето седиште: Со пресуда на Врховен одземена зградата на ССМ

Сојузот на синдикати остана без своето седиште. Со пресуда од Врховниот суд зградата на ССМ во центарот на Скопје е предадена во сопственост на државата. Според пресудата...

Економија 22.01.24 | 15:24

ССМ пресмета: Минималната кошница за јануари 2024 година изнесува 57.163 денари

Вредноста на синдикалната минимална кошница за јануари 2024 година изнесува 57 163 денари, соопшти Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ). Во однос на онаа од претходниот...

Македонија 19.10.23 | 11:37

ССМ: Да се намалат функционеските плати за 78% со употреба на европско знаме и без консултации

Сојузот на синдикатите на Македонија апелираме до Владата да не бара изговори и да не го одложува намалувањето на функционерските плати за 78 отсто. Апелираме до Владата,...

Економија 26.09.23 | 19:59

Работничките права најмногу се кршат во делот на неисплатени плати и додатоци

Најмногу прекршени работнички права се евидентирани во делот на неисплатени плати и додатоци на плати. Но, во последно време има раст и на претставките што се однесуваат...

Вести 21.08.23 | 17:27

Иран најави дека размената на петмина американски затвореници со САД ќе трае два месеци

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Насер Канаани, порача дека процесот на ослободување на американските затвореници во Иран ќе трае до два...

Македонија 21.08.23 | 11:44

Ќе гласаат ли пратениците против себе? ССМ поднесе предлог-закон до Собранието за намалување на функционерските плати

Сојузот на синдикати на Македонија поднесе предлог до Собранието за намалување на функционерските плати, односно наместо 78 отсто покачување, нивните плати да се пресметуваат...

Економија 07.08.23 | 17:05

Минималната синдикална кошница во јули била 48.620 денари

Во јули годинава на едно четиричлено семејство му биле неопходни 48.620 денари за задоволување на минималната синдикална кошница, покажуваат пресметките на Сојузот на...

Економија 10.07.23 | 10:55

ССМ: 48.543 денари за минималните животни потреби во јуни

На просечно македонско семејство му биле потребни 48.543 денари, или 790 евра за „крпење“ на минималните животни потреби во јуни, покажуваат редовните месечни пресметки...