Ознака: ССК
Економија 26.08.22 | 21:33

ССК: Нема логика да се даваат субвенции, а да се воведуваат нови даноци

Раководството на Сојузот на стопански комори порача Владата да биде повнимателна при креирањето и носењето на најавената даночна реформа во, како што велат, овие тешки...

Економија 20.07.22 | 15:37

Претседателот на ССК во Белград: Големи можности за градежните компании и за развој на туризмот

Засилување на економската соработка меѓу деловните ентитети од нашата земја и од Белград со цел унапредување на економската соработка беше во фокусот на средбата на...

Црна хроника 25.02.22 | 13:52

Запален автомобилот на директорка од ССК, раководството откри со какви смртни закани се соочуваат

Раководството на Сојузот на стопански комори (ССК) се соочува со закани и притисоци околу функционирањето, во изминатите два месеца упатувани преку телефон и писма,...

Економија 12.01.22 | 10:58

ССК: Новиот Закон за електричен отпад наметнува нереално зголемени давачки за претпријатијата

Законот за управување со електрична и електронска опрема и отпадна електрична и електронска опрема чија имплементација почна од 1 јануари 2022 година, не нуди квалитетно...

Економија 12.12.21 | 23:47

Недела ќе се изгласа за неработен ден следната седмица

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија во израз на незадоволство од неизгласувањето...

Економија 24.11.21 | 11:37

За ССК неприфатливо е претпријатијата да плаќаат за тестирање за оние кои не сакаат да се вакцинираат

Сузбивање на пандемијата и намалување на несаканите ефекти врз економијата е единствено возможно доколку се носат одржливи мерки кои ќе даваат вистински резултати,...

Економија 18.11.21 | 14:59

ССК алармира: Итно да се превземат чекори за справување со енергетската криза

Стопанството две години се соочува со многубројните предизвици кои произлегоа од здравствено-економската криза, а кои бараат голема ангажираност за одржување на деловната...

Економија 18.11.21 | 09:13

ССК со демант на Филипче: Сосема неточно дека сме барале задолжителна вакцинација за приватниот сектор

Вчерашната изјава на министерот за здравство Венко Филипче дека Сојузот барал да се воведе задолжителна вакцинација и за вработените во приватниот сектор е целосно...

Економија 17.11.21 | 14:55

Изјавата на Филипче е целосно неточна – Ние сме за ставот дека правото на вакцинација не е задолжително, велат од ССК

Со писмено соопштение до медиумите, Сојузот на стопански комори ја демантираат изјавата на министерот Венко Филипче, која утринава ја даде во врска со тоа приватниот...

Економија 09.06.21 | 11:33

ССК издава меѓународен сертификат „Safety Travel Stamp“

Со цел гарантирање на безбедни услови за престој и користење на услуги во угостителските објекти, хотелите, мотелите, автокамповите Сојузот на стопански комори на Македонија...

Економија 11.01.21 | 10:31

ССК: Петтиот пакет да се донесе во јанаури, да има даночно олеснување и субвенции за задржување на вработените

Петтиот економски антикризен пакет да се донесе во јануари и да содржи мерки за одржување на ликвидноста, за даночно олеснување и одложување на даночните обврски, како...

Економија 12.09.20 | 11:30

Арсовска: За економски раст потребен е зголемен пласман на македонските производи

Претседателката на Сојузот на стопански комори (ССК), Данела Арсовска, смета дека затворањето на економијата и ограниченото движење поради рестриктивните мерки за...

Економија 10.09.20 | 12:11

Помош од државата за преживување на бизнисот, бара ССК

Изготвување протоколи за работа за сите дејности без исклучок, овозможување побрз проток на границите и задржување на постојните или склучување нови договори за извозно...

Економија 07.07.20 | 14:27

Најголем дел од семејствата во Македонија едвај преживуваат: Основните трошоци за еден месец се 33.487 денари

На едно четиричлено семејство во јуни му биле потребни 33.487 денари за да ги покрие основните животни трошоци. Според податоците што ги објави Сојузот на синдикати за...

Економија 16.06.20 | 10:58

Арсовска: Џабе се избори, кога наместо спас на економијата, пак ке владее мафијашка олигархија

Џабе се избори кога наместо спас на економијата, пак ќе владее мафијашка богаташка #ОЛИГАРХИЈА. Додека се радувате на денар или два, почитувате протоколи и се мачите...

Економија 01.04.20 | 08:38

ССК: Мерките на Владата не се доволни, и нема да ги постигнат очекуваните резултати

Сојузот на стопански комори (ССК) се оградува од вториот сет владини мерки што ги соопшти денеска премиерот Оливер Спасовски. – Од наша страна се бараа системски мерки...

Економија 21.02.20 | 17:29

ССК бара поддршка за приватниот сектор со системско решение

Претседателката на Сојузот на стопански комори Данела Арсовска денеска на средба со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски порача дека сите работи...

Економија 07.12.19 | 11:05

Македонските брендови тешко се позиционираат во светот поради немање национална стратегија

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на непостоење национална стратегија...

Економија 04.12.19 | 13:36

ССК: Брзите и честите измени на законите влеваат несигурност кај компаниите и граѓаните

Честото менување на законските решенија и нивното носење по брза постапка и без консултации со бизнис секторот, оперативците и практичарите само ја стимулира сивата...

Економија 08.11.19 | 14:47

ССК не очекува да се достигне раст од 3,5 проценти

Се што беше планирано за 2020 година ќе биде во фаза на застој поради предвремените парламентарни избори, оцени денеска претседателката на Сојузот на стопански комори...