Ознака: Српска листа
Балкан 23.03.23 | 21:37

Српска листа ќе ги бојкотира локалните избори поради континуираното институционално насилство врз Србите од страна на режимот на Албин Курти

Српска листа соопшти дека одлуката да не учествува на претстојните локални избори на северот на Косово е „последица на континуираното институционално насилство врз...

Балкан 07.11.22 | 12:20

Српска листа ги повлече пратеничките мандати во Собранието на Косово

Пратениците на најголемата партија на косовските Срби, Српска листа (СЛ), денеска ги вратија мандатите во Собранието на Косово, откако во саботата партијата ги повика...

Балкан 05.11.22 | 14:24

Најголемата партија на косовските Срби одлучи да ги повлече своите членови од институциите на Косово

Најголемата партија на косовските Срби, Српска листа (СЛ) одлучи денеска да ги повлече своите членови од институциите на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Лидерот...

Балкан 07.10.19 | 08:35

Вучиќ: Триумфот на Српска листа ми е една од најомилените победи

Српскиот претседател Александар Вучиќ, доцна синоќа на вонредно обраќање пред јавноста изјави дека Српска листа на денешните предвремени парламентарни избори во Косово,...

Балкан 29.09.19 | 11:40

Казна од 30 илјади евра за Српска листа затоа што во спот го прикажува Косово како дел од Србија

Изборниот панел за поплаки и претставки (ПЗАП) при косовската Централна изборна комисија ја казни со 30 илјади евра партијата Српска листа (СЛ), поради објавување рекламен...