Ознака: средба
Свет 21.04.22 | 09:55

Премиерите на Данска и на Шпанија ќе се сретнат со Зеленски

Премиерите на Данска и Шпанија денеска во Киев ќе се сретнат со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Шпанскиот премиер Педро Санчез веќе пристигна во главниот...

Македонија 15.04.22 | 13:34

Владата и СОНК претстојниот викенд го продолжуваат дијалогот за решение

Владата и претседателството на СОНК, придружено со претставници на дел од регионалните одбори на синдикатот во текот на претстојниот викенд остануваат во комуникација...

Семејство 15.04.22 | 10:06

Принцот Хари и Меган тајно ја посетиле Кралицата, првпат по две години

Британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган се сретнаа со кралицата Елизабета во четвртокот, изјави неговиот портпарол откако весникот „Сан“ објави за посетата. Портпаролот...

Македонија 14.04.22 | 18:10

Мицкоски на средба со директорот на Фондацијата Конрад Аденауер во Македонија, Браун

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со Даниел Браун, резидентен директор на Фондацијата Конрад Аденауер во Македонија. Мицкоски...

Свет 12.04.22 | 13:48

Нехамер по средбата со Путин: Рускиот претседател сѐ уште одбива да го користи зборот војна

Разговорите меѓу рускиот претседател Владимир Путин и австрискиот канцелар Карл Нехамер во понеделникот, беше кратка според најновите стандарди за таквите средби,...

Свет 12.04.22 | 13:16

Германски медиуми го критикуваат Нехамер за патувањето во Москва

Германски медиуми денеска остро го критикуваат австрискиот канцелар Карл Нехамер, затоа што ја посети Москва и разговараше со рускиот претседател Владимир Путин. Главниот...

Македонија 11.04.22 | 11:49

Министерот за образование и наука денеска или утре ќе се сретне со претседателот на СОНК

Го почитувам синдикалното право на штрајк, но тој треба да биде крајна одлука и последен чекор, изјави министерот за образование и наука Јетон Шаќири и додаде дека социјалниот...

Свет 10.04.22 | 19:04

Нехамер утре на средба во Москва со Путин

Австрискиот канцелар Карл Нехамер утре во Москва ќе има средба со рускиот претседател Владимир Путин, потврди Федералната канцеларија во Виена. Tој ќе биде првиот европски...

Свет 09.04.22 | 18:55

И австрискиот канцелар беше денеска во Киев на средба со Зеленски

Британскиот премиер Борис Џонсон не е единствениот светски лидер со кој се сретна денеска Володимир Зеленски – претходно украинскиот претседател разговараше и со...

Свет 09.04.22 | 16:45

Во Киев средба Зеленски – Џонсон

Британскиот премиер Борис Џонсон имаше средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на денешната посета на Киев, изјави помошник на украинскиот лидер. Посетата...

Култура 05.04.22 | 14:27

Министерката за култура се сретна со претставници на Иницијативата „Аудиција СЕГА!“

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и претставниците на „Аудиција СЕГА!“, во која членуваат невработени актери, режисери, драматурзи, продуценти,...

Македонија 01.04.22 | 18:00

МНР: Средбата на историската и образовна комисија во позитивна атмосфера и размена на ставови

Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Република Македонија и Република Бугарија, денеска и вчера во Скопје ја одржа...

Свет 31.03.22 | 11:24

Кремљ: Русија нема да одбие средба Лавров – Кулеба

Нема да одбиеме средба на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров со неговиот украински колега Дмитро Кулеба, но разговорите помеѓу нив би требало да бидат...

Македонија 29.03.22 | 17:42

Заврши средбата: Владата и СОНК се договорија да се договорат

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар Ковачевски, заменик-претседателот во Владата задолжен за економски прашања, координација на економските...

Македонија 22.03.22 | 16:23

Утре нема да се сретнат бугарската министерка Генчовска и Бујар Османи, посетата е одложена

Посетата на министерката за надворешни работи на Република Бугарија Теодора Генчовска на Скопје која беше најавена за утре, е одложена. Како што информираат од македонското...

Свет 20.03.22 | 08:38

Турција со намера да организира директна средба Путин – Зеленски

Турција е убедена дека Москва и Киев можат да постигнат мировен договор, и приоритетна задача на Анкара е да организира средба меѓу украинскиот и рускиот претседател...

Скопје 17.03.22 | 09:59

Арсовска и Балканската коалиција на жени со нови иницијативи за родови политики

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, оствари работна средба со Балканската коалиција на жени. На средбата се разговараше за интензивирање на соработката...

Свет 14.03.22 | 20:07

Песков: Нема да има средба Путин-Бајден

Москва и Вашингтон не сакаат да организираат средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џо Бајден, изјави денеска портпаролот на Кремљ,...

Македонија 14.03.22 | 18:41

Разногласие во Скопје и Софија – за што разговарале Заев и Петков во Турција?

Судир меѓу министерот Османи и експертите во министерството за надворешни работи во однос на преговорите со Софија. Бугарите објавија записник кој открива разногласие...

Македонија 14.03.22 | 17:00

Мицкоски се сретна со директорот на Светска Банка за Македонија, Масимилиано Паолучи

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р Христијан Мицкоски денес оствари средба со директорот на Канцеларијата на Светска Банка за Македонија и Косово, Масимилиано Паолучи. На...