Ознака: србија
Балкан 04.06.21 | 08:50

Почнува производството на „Спутинк“, Србија станува првата земја во Европа која ќе произведува вакцини против коронавирус

Во Србија денес започнува производството на руската вакцина „Спутник V“ против коронавирусот. Авион од Русија со компоненти за руската вакцина слета во Белград во...

Балкан 03.06.21 | 21:39

Вучиќ бара Македонците бесплатно да се вакцинираат во Србија

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, побарал од Владата на Србија да обезбеди бесплатна вакцинација за сите граѓани на Македонија. Според информациите на Б92, Вучиќ...

Здравје 03.06.21 | 13:09

Супстанцијата за „спутник В“ пристигнува во Србија, утре почнува произвотството на вакцини

Супстанцијата за производство на вакцината „спутник В“ пристигнува во Институт Торлак во попладневните часови, а производството на вакцината во тој институт започнува...

Балкан 03.06.21 | 13:04

Во Србија ќе се произведуваат четири милиони вакцини „Спутник“, наменети за домашниот пазар

Вакцината „Спутник В“, која од утре ќе се произведува во Србија, наменета е пред се за домашниот пазар, изјави денеска Ненад Поповиќ, министер задолжен за иновации и...

Балкан 03.06.21 | 11:52

Берачи на јагоди и возач загинаа во тешка сообраќајна несреќа утрово во Србија

Четири лица загинаа, а четири се тешко повредени во судир на патничко комбе и камион кој утринава околу 6:20 часот се случил во Србија. До несреќата дошло кога најверојатно...

Економија 01.06.21 | 10:08

Азески: Преку заеднички проекти и инвестиции со Србија до 1,5 милијарди долари трговска размена

Претседателот на Стопанската комора и ко-престедател на Коморскиот инвестициски форум, Бранко Азески, вели дека добрите економски и билатерални односи меѓу Србија...

Балкан 31.05.21 | 20:15

Курти: Неопходна е соработка на ЕУ и САД во посредувањето во косовско-српските преговори

Косовскиот премиер Албин Курти ја поздравил соработката и координацијата меѓу Европската Унија и Соединетите Американски Држави во пресрет на, како што изјавил, „новиот...

Балкан 31.05.21 | 17:47

Хелена беше мајор на српската армија, па го промени полот и стана жена: Транзицијата беше ослободувачка

Пет години откако го смени полот и од маж стана жена, Хелена, која некогаш беше мајор на српската армија, раскажува како живее сега. Изгубив сè што можеше да се изгуби....

Балкан 31.05.21 | 15:40

Експлозија во центарот на Белград, петмина префрлени во Ургентен центар

Плинска боца експлодираla на улицата Чика Љубина во центарот на Белград, поради што е демолиран цел локал, а неколку лица се повредени. Пет луѓе се пренесени во Ургентниот...

Балкан 31.05.21 | 14:15

Србија донираше 100.620 вакцини „Фајзер“ на Чешка

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денеска на белградскиот аеродром испрати авион со 100.620 дози вакцини Фајзер како подарок за Чешка или помош во борбата против епидемијата...

Естрада 30.05.21 | 22:34

Се појави фотографија на Сања Вучиќ од минатото: Ураганката не личи на себе

Претставниците на Србија на Евровизија „„Хурикејн“ ја маѓепсаа Балканската и светската јавност со изведбата на песната „Локо, локо“ на Евровизија, но и со атрактивниот...

Балкан 29.05.21 | 09:31

Белград го премина прагот од 50 отсто вакцинирани граѓани

Заменик градоначалникот на Белград, Горан Весиќ утрово соопшти дека граѓаните на Белград остварија голема победа затоа што главниот српски град го премина прагот од...

Балкан 27.05.21 | 15:57

Во Србија во моментов се градат 330 километри автопат

Денеска веќе не се говори дека Србија е земја со ефтина работна сила и на оние што влечат кабли. Србија е денес земја со која сакаат да соработуваат, изјави премиерката...

Музика 26.05.21 | 16:42

Бесплатни вакцини за посетителите на „Егзит“

Српската премиерка Ана Брнабиќ и Кризниот штаб на Република Србија, благодарение на успехот на масовната вакцинација во Србија и драстичното подобрување на епидемиолошката...

Балкан 26.05.21 | 10:51

Во Србија вакцинирани речиси 41 отсто граѓани, ревакцинирани – 32,7 отсто

Досега околу 40,8 проценти од граѓаните во Србија се вакцинирани против коронавирусот, додека 32,74 проценти од возрасните ја примиле втората доза на вакцината, јави Радио...

Балкан 25.05.21 | 12:59

Тоа што Заев го вети Вучиќ го исполни: Просечната плата во Србија 555 евра

Претседателот на Србија објави одлична вест за нивните граѓани.Просечната плата надмина петстотини евра и тоа е уште едно предизборно исполнето ветување. Има добра...

Балкан 24.05.21 | 21:39

Уапсен масер од Белград кој лажел дека е хирург и вршел пластични операции

Дваесет и тригодишен масер од Батајница кај Белград, кој со години држел „елитна“ ординација за пластична хирургија е уапсен по неколкунеделна полициска потрага,...

Балкан 24.05.21 | 12:40

За помалку од месец дена Србија ќе се врати во нормала

Много скоро северниот сосед ќе се врати во нормала. Имено, најавите се дека Србија ќе се врати во нормален живот од 21 јуни. Премиерката Ана Брнабиќ изјави дека верува...

Балкан 23.05.21 | 11:56

Една петина од вакцинираните со „Синофарм“ во Србија не развиле антитела

Една петтина од луѓето коишто ја примиле кинеската вакцина „Синофарм“ во Србија, го немаат очекуваниот резултат на имунизација. Студијата на институтот за медицински...

Музика 22.05.21 | 21:05

„Ураганките“ пред настап: Ова ќе биде нашата мисија вечерва, го претставуваме цел Балкан!

Се ближи финалето на Евровизија 2021, Ивана, Сања и Ксенија подготвени ја чекаат својата вечер. Ќе видиме претставници на 26. земји, а Ураганките настапуваат под бројот...