Ознака: спор
Свет 15.06.23 | 12:46

Две турски фамилии се испоубија меѓусебе поради имот, најмалку 8 мртви

Најмалку осум лица загинаа во престрелка во Турција по спор за сопственост на земјиште меѓу две семејства во југоисточната провинција Дијарбакир, пренесе ДПА повикувајќи...

Македонија 16.12.21 | 20:53

Груби за шест дена ќе го решел спорот со Бугарија

Ги видовме ставовите на бугарската влада за планот со шест месеци, но ние мислиме дека не ни се потребни шест месеци, туку само шест дена за решавање на билатералниот...

Македонија 06.07.21 | 09:45

Меркел: Не можевме да предвидиме дека Бугарија ќе ја блокира Македонија

Не можевме да предвидиме дека Бугарија ќе го блокира почетокот на пристапните преговори на Македонија со ЕУ, изјави германската канцеларка Ангела Меркел по состанокот...

Балкан 09.06.21 | 10:31

Рама со порака од Софија: Бугарско-македонскиот спор ја блокира евроинтеграцијата на Албанија

Премиерот на Албанија, Еди Рама, ќе разговара со бугарскиот претседател Румен Радев за начините на кои може да се дојде до решение на бугарско-македонскиот спор со цел...

Македонија 16.03.21 | 17:40

Енергетската заедница покрена спор против Македонија

Секретаријатот на Енергетската заедница почна постапка за решавање на споровите против Босна и Херцеговина, Косово, Македонија и Србија за неисполнување на нивните...

Балкан 10.12.20 | 09:34

Чернева: Софија е целосно сама во спорот со Скопје

Бугарија е целосно сама во спорот со Македонија, нејзините позиции се нерзбирливи за другите членки на ЕУ, што ја става во групата проблематични земји, како што се Полска...

Македонија 28.10.20 | 19:06

ЕУ нема да се меша во спорот меѓу Македонија и Бугарија

Германската амбасадорка Анке Холштајн ја реафирмира позицијата на Германија дека цел на германското претседателство со ЕУ е одржување на првата меѓувладина конференција...

Свет 27.10.20 | 10:53

Турција не треба да се меша во работите на Франција, предупреди францускиот прв полицаец

Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин ја предупреди Анкара да не се меша во „внатрешните работи“ на земјата. Треба да го шокира секој од нас што...

Балкан 20.10.20 | 14:18

Грција бара од ЕУ да стави крај на царинската унија со Турција 

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас, побара од Европската унија да размисли за суспендирање на Договорот од Анкара од 1995 година, со кој се воспостави...

Балкан 19.10.20 | 11:26

Хаџидакис: Турција е надвор од контрола, Ердоган станува сè понепредвидлив

Грција бара мир, но ќе ги брани своите права од провокациите на Турција, рече грчкиот министер за животна средина и енергија, Костис Хаџидакис, кој исто така додаде дека...

Балкан 14.10.20 | 13:30

Ердоган: Турција ќе и одговори на Грција на начин „како што заслужува“

Турција ќе и даде на Грција „заслужен одговор“ во источно-медитеранскиот територијален спор меѓу двете земји, рече во средата турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, според...

Балкан 23.09.20 | 17:41

Грција бара санкции за Ердоган, одлуката ја разгледуваат 27 членки на ЕУ

Грчката влада соопшти дека сè уште очекува ЕУ да одобри санкции против Турција, и покрај договорот на двете членки на НАТО да ги продолжат разговорите за поморските...

Балкан 28.08.20 | 22:59

Турција тврди дека пресретнала шест грчки авиони во источниот Медитеран

Турската војска пресретнала шест грчки ловци Ф-16 во регионот од источниот Медитеран кој сега е предмет на спор помеѓу двете земји. Турските радари регистрираа шест...

Балкан 25.08.20 | 14:23

Германскиот министер Мас повика на дијалог Грција – Турција

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас повика во вторникот на дијалогот помеѓу Грција и Турција, предупредувајќи дека и „најмалата искра може да предизвика...

Балкан 19.06.20 | 10:52

Турско-италијански морнарици одржуваат поморски вежби во Медитеранот

Турско-италијанските морнарици спроведуваат заеднички мисии за обука во Источниот Медитеран, соопшти турското Министерство за одбрана во понеделникот. Поморските...

Македонија 05.05.20 | 20:09

Заев: Со Бугарите го решивме спорот за Цар Самоил, ќе најдеме решение и за Гоце Делчев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев вечерва гостуваше во отвореното студио на 24 анализа. Меѓудругот, тој говореше за неодамнешната ситуација со Бугарија и спорот за идентиетот...

Македонија 08.01.20 | 13:48

Тимотеј: Решавањето на нашиот спор со СПЦ ќе почека

Официјалните разговори меѓу Српската православна црква и Македонската православна црква- Охридска архиепископија, во врска со српското непризнавање на автокефалноста...

Балкан 26.03.19 | 14:04

Нов спор меѓу Хрватска и Словенија, причината овојпат е смешна

Поместувањето на стрелките на часовникот и префрлувањето од зимското во летното сметање на времето, е причина за ново разидување на Хрватска и Словенија, која сака...

Балкан 19.12.18 | 18:59

Заев им го нуди преспанскиот модел на Белград и Приштина

Преспанскиот процес може да биде пример за решавање на спорот меѓу Белград и Приштина, порача денеска во Брисел премиерот Зоран Заев во изјавата по работниот ручек...