Ознака: сплит
Балкан 24.02.20 | 10:20

42 средношколци од Пула кои биле на екскурзија во Италија се во карантин

Средношколци од Пула, кои во саботата биле во Венеција, се вратиле дома, каде од службите за епидемиологија на Хрватскиот институт за јавно здравје добиле совет да останат...

Балкан 18.02.20 | 10:02

Триесетина жени му испраќаат љубовни писма на тројниот убиец Филип

Љубовни и писма полни со поддршка пристигаат на адресата на сплитскиот Жупански суд, наменети за 25-годишниот Филип Завадлав, осомничен за убиство на три лица. Тој во...

Балкан 11.02.20 | 21:44

Убиецот на тројцата дилери во Сплит бил издрогиран кога го извршил масакрот

Сплиќанецот Филип Завадлав (25), кој пред еден месец во Сплит изрешета тројца дилери на дрога кои го малтретирале неговиот брат заради наводен долг, бил издрогиран кога...

Балкан 03.02.20 | 14:47

Во Сплит се уште се чекаат резултати од брис за евентуален коронавирус

Здравствената состојба на мажот кој е примен во Клиничката болница во Сплит поради сомневање дека е заразен со коронавирус е стабилна, и се уште се чека на конечниот...

Балкан 31.01.20 | 12:34

Осумгодишно момче од Сплит почина од грип

Пред десетина дена во Сплит почина осумгодишно дете од компликации кои се случиле како последица од грип, пишува весникот „Слободна Далмација“. Како што неофицијално...

Сцена 16.01.20 | 17:23

Фатен на дело: Милан Поповиќ и судијката што ѝ го одзеде старателството на Северина, заедно на скијање

Стигнавме во хотелот во сабота на 4-ти јануари и не сум сигурна дали се видовме истата вечер или следното утро во хотелското лоби. Јас бев со семејството, а тој беше со...

Балкан 13.01.20 | 11:56

Тројниот убиец денес ќе биде сослушан во сплитското Обвинителство

Денеска пред јавен обвинител за прв пат ќе биде сослушан Филип Завадлав, кој го изврши трикратното убиство во Сплит. Синоќа хрватската полиција пронајде 135 грама кокаин...

Балкан 12.01.20 | 22:21

Снимка од апсењето во кафулето во Сплит каде е фатен осомничениот за тројно убиство

Во кафулето во тој момент, според изјавите на сведоците се наоѓале 25-годишен Филип Завадлав кој се сомничи за масакр и неговиот татко и брат. Тие мирно пиеле кафе. Два...

Балкан 11.01.20 | 21:46

Убиецот морнар, убиените криминалци: Пукал за да го одмазди братот

Тројното убиство во Сплит денеска било одмазда за малтретираниот брат, неофицијално пишуваат хрватските медиуми. Две лица загинале на местото на настанот, а третото...

Балкан 11.01.20 | 21:28

Тројно убиство во Сплит

Тројца мртви во центарот на Сплит денеска попладне, Прво бил застрелан мотоциклист во центарот на Сплит, пренесува Далматински портал. Вториот мотоциклист е застрелан...

Балкан 30.11.19 | 09:45

Снимка од невремето во Сплит: Од удар на гром градот потона во мрак и паника

Хрватскиот град Сплит синоќа беше погоден од силно невреме, проследено со обилен дожд и грмотевици. Во рок од 30 минути наврнаа 10 литри дожд на метар квадратен. Во околината...

Кошарка 26.10.19 | 11:30

Сплит ѝ се избербати на Југопластика: Споменот на Кукоч, Раѓа, Сретеновиќ и Маљковиќ премачкан со каки боја

На 30-годишнината од првата титула од Купот на шампионите на Југославија, Сплит реши да го избрише прекрасниот мурал посветен на Југопластика и на генерацијата на Кукоч,...

Балкан 09.09.19 | 16:07

Крадец со лаптоп принудил банкомат да исфрла пари и избегал

Сплитската полиција добила повик да собере повеќе од 70.000 куни од банкомат по бизарен грабеж со лаптоп. Крадец успеал да се поврзе со банкомат во Сплит така што го поврзал...

Балкан 28.07.19 | 18:39

Страшно невреме во Хрватска: Ветрот корнеше стебла во Шибеник, потоп во Сплит

Силен ветер ги корнеше дрвата на продрачјето на Шибеник, а обилните дождови ги поплавија улиците на Имотско и Сплит, што предизвика сообраќаен колапс. Подрачјето на...

Патувања 12.07.19 | 20:16

Американка нарачала риба, па избегала врескајќи и плачејќи

Една млада Американска видно се потресла кога келнер ја послужил со риба во хрватски ресторан во Сплит. Кога пристигнал келнерот со нарачката, Американската почнала...

Калеидоскоп 01.07.19 | 12:46

Туристки направиле хаос на семафор во Сплит, рипале и танцувале по автомобилите

На хрватската Фејсбук страница „Prometne zgode i nezgode“ вчера е објавено видео од туристки снимени во Сплит кое многу бргу почнало да се шири по социјалните мрежи. Како што...

Балкан 24.02.19 | 20:07

Неверојатен инцидент во Сплит: Маж демолираше автобус полн со патници

Неверојатен инцидент во Сплит. Маж застана пред градскиот автобус и без никаква причина почна да го крши автобусот во кој се наоѓаа патници. Тој најпрво го искрши ветробранското...

Останати спортови 10.02.19 | 11:41

Тројца уапсени за нападот на ватерполистите во Сплит

Сплитската полиција утрово уапси тројца мажи кои сеповрзуваат со нападот на ватерполистите на Црвена звезда на брегот на Сплит, а кај еден од нив е пронајден украден...

Останати спортови 10.02.19 | 09:55

Фотографија од сплитските хулигани кои ги нападнаа ватерполистите на Црвена звезда

Хрватскиот весник „Јутарњи лист“ објави фотографија која им ја испратил нивни читател на која се гледаат сплитските хулигани кои вчера нападнаа младински ватерполисти...

Останати спортови 09.02.19 | 19:43

Нападнати ватерполисти на „Црвена Звезда“, скокнале во море за да се спасат

Попладнево на брегот на Сплит се случил сериозен инцидент во кој биле нападнати ватерполисти на Црвена Звезда. Како што пренесуваат тамошните медиуми, четири ватерполисти...