Ознака: СП
Ракомет 13.12.19 | 14:07

Шпанките ќе играат во финалето на ракометното СП

Репрезентација на Шпанија ќе се сретне со Холандија во големото финале на Светското првенство (СП) во ракомет за жени, откако денеска во второто полуфинале изненадувачки...

Ракомет 13.12.19 | 10:05

Црногорките се петти во светот во ракомет

Ракометарките на Црна Гора го освоија петто место на ракометното Светско првенство (СП) кое се одржува во Јапонија, откако во балканското дерби ја совладаа репрезентацијата...

Фудбал 02.12.19 | 21:24

Скопје ќе биде домаќин на СП во фудбал на непризнаени земји

Конфедерацијата на независните фудбалски асоциации (КОНИФА) денеска потврди дека Светското фудбалско првенство на непризнаени земји ќе се игра во Скопје. КОНИФА објави...

Останати спортови 07.10.19 | 10:05

САД најуспешни на атлетскиот Мундијал во Доха

Атлетичарите на Соединетите Американски Држави се најуспешни на Светското првенство што изминатите десет дена се одржуваше во главниот град на Катар, Доха. САД Мундијалот...

Ракомет 12.08.19 | 22:18

Висок и убедлив пораз на македонските кадети од Јапонија на СП

Македонската машка ракометна репрезентација до 19 години доживеа уште еден пораз во групната фаза на Светското првенство, откако овој пат загуби од Јапонија со убедливи...

Ракомет 12.08.19 | 09:45

Кадетите поразени од Данска

Македонската машка ракометна репрезентација до 19 години го претрпе вториот пораз на Светското првенство кое се одржува во Скопје, откако загуби од фаворитот Данска...

Ракомет 26.01.19 | 22:42

Шведска ја „изрешета“ Хрватска за 5. место на СП

Најдобрите шведски ракометари ја совладаа Хрватска со 34-28 во натпреварот за петтото место на Светското првенство кое ќе заврши утре во Хернинг со малото и големото...

Ракомет 19.01.19 | 14:49

СП 2019: Нов пораз – Русија поуспешна од Македонија

Македонската ракометна репрезентација ја продолжи серијата порази на СП 2019. Денеска Македонија во дуелот за пласман од 13-16.место загуби од Русија со 30:28 и утре ќе игра...

Ракомет 13.01.19 | 12:15

Спортските новинари во одбрана на Стоилов: Бараме од државата да ја санкционира МРТВ2

Голем срам за Македонија, за спортот…Во нашата држава дефинитивно на некои луѓе им е дозволено да прават што ќе посакаат. Кога помисливме дека не сме го доживеале...

Останати спортови 01.01.19 | 14:16

Спортот во 2019 година, што ќе гледаме? Мундијали во кошарка, ракомет, атлетика и Копа Америка!

Постолимписката 2019 година ќе биде година без Светско првенство во фудбал, но тоа не значи дека ќе изостанат големите приредби. Светските првенства во ракомет за мажи...