Ознака: совети
Калеидоскоп 02.09.23 | 11:00

„Не смеете да го правите ова, ќе се удавите и вие“: Спасувачката Кристина открива што да правите кога ќе видите давеник

Кристина Миладиновиќ од Здружението на спасители на вода на Србија во утринската програма на „Курир ТВ“ зборуваше кога е предоцна спасувачот на плажа да реагира, кои...

Здравје 22.07.23 | 14:50

Иако е жешко, не чини да се седи по воден костим за капење

Докторите предупредуваат дека поради овие три причини мора се пресоблечете при секое излегување од вода. 1. Воспаление на мочниот меур Наглите промени на температури...

Здравје 17.07.23 | 21:18

Старински начини за разладување без клима уред

Македонија и неделава ќе остане во портокалова фаза, предупредување на високи температури и штетен УВ фактор. Бидејќи и претераната употреба на клима уредот за разладување...

Здравје 09.07.23 | 18:31

Состојки што ги имате по дома, а може да помогнат против изгореници

Изгорениците од сончевите зраци се чести во летниот период, без оглед колку и какви мерки преземаме. Доколку се случи тоа, има неколку природни методи, кои можат да ни...

Вести 08.06.23 | 12:32

Со неколку метални денари, вода и кесе ослободете се од мувите засекогаш

Со топлото време се буди и природата, што значи и зголемување на бројот на инсекти, како што се мувите, во и околу домот. За да се ослободите од несаканите „натрапници“,...

Здравје 14.05.23 | 16:33

Седум знаци дека вашето тело е полно со токсини и како да си помогнете

Гадење, осип на кожата, главоболки, замор се само дел од симптомите кои покажуваат дека вашето тело е полно со токсини, велат експертите. 1. Несоница Несоницата е една...

Калеидоскоп 04.05.23 | 20:15

Екперт за безбедност предупредува: Овие четири работи не ги носете во паричник

Губењето или кражба на паричник може да значи многу неволји, па за полесно справување со тоа стручњаците советуваат дека некои работи никогаш не се чуваат во паричникот. 1....

Здравје 24.03.23 | 09:24

Туберкулозата иако звучи како болест од минатото, и денес претставува проблем, но се лекува

Денеска се одбележува Светскиот ден за борба против туберкулозата (ТБ), која можеби звучи како болест од минатото, но ТБ претставува проблем и денес. Како и со сите здравствени...

Технологија 21.03.23 | 09:49

Апарати за домаќинство кои трошат најмногу енергија кога не се во употреба

Некои апарати во домаќинството, како што се полначи или конзоли за игри може да донесат дополнителни трошоци кога се приклучени, иако се вон употреба. Следат неколку...

Астро 17.03.23 | 19:13

Како да му пријдете на бившиот според хороскопскиот знак

Кој хороскопски знак е вашиот екс-партнер? Астрологијата може да ви помогне со некои предлози и совети за тоа како да стапите во контакт со него/неа од нигде-никаде. Овен Бидете...

Интима 02.03.23 | 22:10

Со неколку едноставни вежби до спектакуларен оргазам

Кегеловите вежби помагаат да се подобри протокот на крв низ карличните мускули и да се зголеми нивната чувствителност, a со самото тоа ќе овозможат поголемо задоволство...

Семејство 01.03.23 | 15:04

Испробајте ја „Формула 2-2-2“ за посреќен брак

Лошата љубовна врска или брак може да биде прилично голем стрес. Психологот Кимберли Хершенсон, во таа смисла ја препорачува „Формулата 2-2-2“. Тоа значи следново –...

Психологија 19.02.23 | 21:56

Совети за живот без каење од жената која ја измами смртта

Анита Морџани го направи она што за многумина изгледа како приказна од научно -фантастичен филм. По дијагностициран рак во финална фаза и буквално на смртна посетела,...

Астро 18.02.23 | 12:46

Совет за секој знак: Направете го ова за успешна пролет 2023

Овен Време е да поработите на себе и да комуницирате со луѓето и покрај тоа што тие можеби имаат различни погледи на животот. Не плашете се да започнете нови работи во...

Астро 05.02.23 | 18:46

Вечерва има полна месечина, астролозите советуваат како да си помогнете

Астролозите се сигурни дека полната месечина вечерва, на 5 февруари 2023 година ни носи неколку нови можности. Што да правите: Според нивните совети прво што треба да направите...

Интима 18.01.23 | 19:21

Дали правилно го миете својот пенис?

Доколку не сте знаеле, пенисот треба да се мие секој ден, особено кога вежбате, маструбирате или едноставно се испотите под половината, советува урологот Дариус Падух. Ова...

Здравје 10.01.23 | 12:03

Д-р Николовска: Имајте трпение! Грипот трае и не постои магичен лек со кој ќе оздравите за 24 часа

Д-р Даниела Николовска со одговори на вашите најчести прашања во врска со грипот. Таа во својата објава на Фејсбук вели „Трпение! Грипот трае. Не постои магичен лек со...

Здравје 04.01.23 | 21:42

Кога јадете и руска и месо си правите бомба во стомакот: Д-р Дејан советува како да се храните за време на празниците

Ние сме народи кои живеат многу лошо, вели проф. д-р Дејан Чубрило, професор по физиологија на Медицинскиот факултет во Крагуевац и специјалист по спортска медицина,...

Астро 11.12.22 | 18:57

Совет за 2023 година за секој хороксопски знак

Сите дванаесет месеци од 2023 година ќе бидат обележани со борба за моќ, успех, пари и љубов, велат астролозите, кои имаат совет за секој хороскопски знак. Овен Овенот дефинитивно...

Семејство 04.11.22 | 11:32

Како родителите да препознаат дека децата им се изложени на сајбер-булинг?

Како родителите да препознаат дали децата им се изложени на сајбер-булинг, кои се придобивките од дигитализацијата и како влијае на комуникацијата меѓу родителите...