Ознака: состојба
Свет 28.04.20 | 20:33

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот: Во Франција во изминатите 24 часа починале 367 лица

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени вкупно 3.105.559 лица. Од нив починале 214.429, а оздравеле 944.136 луѓе. Франција – Во изминатите...

Свет 26.04.20 | 13:26

Состојбата со коронавирусот во светот до 13 часот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 2.934.651 лице. Од нив починале 203.684, а оздравеле 840.765 луѓе. – Во Германија потврдени се уште...

Свет 25.04.20 | 13:42

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 2.845.859 лица. Од нив починале 197.846, а оздравеле 811.687 луѓе. – Почнувајќи од 4 мај, вонредните...

Македонија 24.04.20 | 13:06

Едно лице починато, нови 26 заразени и 36 излекувани од Ковид 19

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 36 оздравени пациенти. Од нив 2 пациенти од болничко лекување и 34 кои се лекуваа...

Здравје 23.04.20 | 13:05

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 2.656.456 лица. Од нив починале 185.156, а оздравеле 729.873 луѓе. – Бројот на смртни случаи од коронавирусот...

Здравје 22.04.20 | 19:24

Состојба на нови случаи на КОВИД – 19 во Македонија

Денеска регистрирани се 48 излекувани пациенти. Од нив 6 пациенти од болничко лекување и 42 кои се лекуваа во домашни услови. Во ГОБ „8 сетпември“ почина пациент од Скопје...

Свет 22.04.20 | 18:06

Состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот

Според најновите податоци, со новиот коронавирус во светот се заразени 2.586.266 лица. Од нив починати се 179.929 , а оздравеле 705.814 луѓе. – Турција испрати 20.000 маски, 50.000 заштитни...

Свет 21.04.20 | 19:06

Состојба со коронавирусот во светот до 17 часот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени вкупно 2.505.858 лицa. Од нив починати се 172.406, а оздравеле 659.691 луѓе. – Во САД се заразени 792.938...

Свет 19.04.20 | 13:13

Состојба со коронавирусот во светот до 13 часот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени вкупно 2.346.819 лицa. Од нив починати се 161.097, а оздравеле 605.642 луѓе. – Австралија денеска ја...

Здравје 17.04.20 | 09:51

Починати, заразени, тестирани: Македонија високо на врвот по бројот на починати

Состојбата со коронавирусот заклучно со 16 април е следна: Мртви на 1милион жители Словенија 29 Македонија 23 Турција 19 БиХ 13 Србија 12 Грција 10 Албанија 9 Хрватска 9 Црна...

Свет 14.04.20 | 17:24

Состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот

Според најновите податоци, во светот има 1.947.855 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 121.793 луѓе, а оздравеле 460.229. – Од новиот коронавирус во Шведска...

Свет 13.04.20 | 13:56

Состојбата со корона вирусот во светот до 13 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.862.584 лица заразени со новиот корона вирус. Од нив починати се 114.982, а оздравеле 431.734. – Шпанија регистрира...

Свет 13.04.20 | 11:22

Состојба со Ковид-19 до 10 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.854.043 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 114.290, а излекувани се 427.879 луѓе. Вашингтон –...

Македонија 11.04.20 | 14:49

Уште двајца починати и 49 новозаразени од ковид 19

Двајца починати и 49 новозаразени од ковид 19  се регистрирани во изминатите 24 часа – информираат од Министерството за здравство. Новозаразени по градови има во: –...

Свет 09.04.20 | 13:07

Ковид-19: Започнуваат олеснувањата на мерките во дел од државите во светот

Данска: Премиерката на Данска, Мете Фредериксен изјави дека станува збор за претпазлива прва фаза. Првиот чекор е отварање градинки и училишта за деца до 11 години од...

Здравје 08.04.20 | 16:47

Потврдени 18 нови случаи на коронавирус, излекувани уште пет пациенти

Во изминатите 24 часа регистрирани се и 18 нови случаи позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје – 7, Куманово – 2, Прилеп – 4, Битола – 2, Кавадарци – 1 (починатиот 44-годишник),...

Свет 07.04.20 | 13:00

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.359.010 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 75.901, а оздравеле 293.454 луѓе. – Европската унија...

Здравје 05.04.20 | 14:24

Расте бројот на новозаразени во Македонија: Потврдени нови 72 случаи со коронавирус, почина еден пациент

Потврдени 72 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 555 лица Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни...

Свет 05.04.20 | 09:43

Повеќе од 1,2 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе. Според сајтот, до денеска епидемијата...

Свет 04.04.20 | 13:39

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.130.933 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 60.150, а оздравеле 235.902 луѓе. – Шестотини француски...