Ознака: состанок
Македонија 13.07.21 | 18:46

Османи ја собра европската дипломатска мрежа на амбасадорски состанок

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска одржа вонреден тематски работен состанок со Амбасадорите акредитирани во земјите членки на ЕУ и институциите...

Македонија 17.06.21 | 10:24

Османи во Анталија: Членството на Македонија во ЕУ е стратешки интерес на Македонија и на Бугарија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денес оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Бугарија, Светлан Стоев, на маргините на состанокот...

Свет 16.06.21 | 16:56

Заврши првата рунда разговори Бајден-Путин

ретседателите на САД и Русија Џо Бајден и Владимир Путин ја завршија првата рунда разговори и ќе почнат со првата од двете пошироки средби со делегациите во Женева. На...

Македонија 11.06.21 | 15:14

Македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања вчера и денеска го одржува 14. состанок

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања вчера и денеска го одржува 14. состанок, којшто е трет од предвидените пет за оваа година. На...

Македонија 18.03.21 | 10:37

Заев на состанок со Асоцијацијата на странски компании

Премиерот Зоран Заев и владиниот економски тим одржаа онлајн состанок со претседателот на Стопанската комора Бранко Азески и со Асоцијацијата на странски компании...

Македонија 26.02.21 | 19:11

Состанокот на македонско-бугарската експертска комисија без напредок по ниту една од темите

Нема напредок во однос на дискусијата за учебниците по историја за седмо одделение по прашањата поврзани со средновековието, а она за Гоце Делчев и негово евентуално...

Македонија 17.02.21 | 08:49

Шекеринска на дводневен состанок на НАТО

Министерката за одбрана, Радила Шекеринска, денеска и утре ќе учествува на состаноците на Северноатлантскиот совет на ниво – министри за одбрана преку заштитена видео-конференциска...

Калеидоскоп 27.01.21 | 12:54

Седум идеи за да имате романтичен состанок во вашиот дом

Работењето од дома е нешто на што голем број луѓе на светот мораа да се навикнат поради пандемијата на корона вирусот, која исто така го смени начинот на поминување време...

Свет 20.12.20 | 21:51

Вонреден состанок во ЕУ поради новиот вид на коронавирусот од Велика Британија

Европскиот Совет денеска организира видео расправа со 27-те земји-членки на ЕУ за ситуацијата и новите мерки во врска со информациите за новиот вид коронавирус што е...

Свет 08.10.20 | 13:30

Дали е на повидок азиски НАТО?

САД, Јапонија, Австралија и Индија ветија зајакнување на соработката против се поагресивната политика на Кина, што може да биде чекор кон создавање на азиски воен сојуз...

Свет 30.06.20 | 14:39

Путин, Ердоган и Рохани утре на дигитална средба за Сирија

Претседателите на Русија, Иран и Турција – Владимир Путин, Хасан Рохани и Реџеп Таип Ердоган утре ќе одржат трилатерална видео конференција, откри во вторникот портпаролот...

Скопје 22.06.20 | 10:42

Скопските градоначалници на состанок со Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок со скопските градоначалници, информираа за МИА од Министерството за здравство. Се очекува, на состанокот да...

Балкан 16.06.20 | 14:16

Вучиќ: Нема да дозволиме признавање на Косово на агендата за состаноци во САД

Признавањето на Косово ниту ќе биде тема на состанокот во Вашингтон на 27 јуни, ниту ќе го дозволиме тоа, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Американците...

Свет 08.06.20 | 11:30

Се појави Ким Џонг Ун: Присуствуваше на состанокот на владејачката Комунистичка партија

Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун присуствуваше на состанокот на владејачката Комунистичка партија, на која се разговарало за економски проекти, вклучително и...

Македонија 03.06.20 | 12:53

Вонреден состанок во Влада: Mожно е воведување на рестрикивни мерки

Во Влада се одржува вонреден состанок по неофицијалните сознанија дека бројката на новозаразени изнесува повеќе од 100 лица од кои 59 се од Скопје. Најголем проблем претставува...

Македонија 14.05.20 | 12:35

Филипче денеска во Грција ќе разговара за границите и за идните мерки против ковид-19

Здравствените власти почнуваат со регионални состаноци заедно со претставници од владите во регионот по најавите на дел од соседните земји за отворање на границите....

Култура 12.05.20 | 11:37

„Шоуто мора да продолжи, но како?“ : Состанок на фолклорните ансамбли од Македонија, Србија и Хрватска

„Шоуто мора да продолжи“, но како? – беше темата на денешниот прв работен онлајн-состанок на раководствата на трите најголеми сродни национални институции од регионот,...

Балкан 28.04.20 | 12:43

ЕК не потврди средба меѓу Вархеји и министрите за надворешни работи од Западниот Балкан

Портпаролката на Европската Комисија, Ана Писонеро, за МИА изјави дека нема информација за средба помеѓу еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји и министрите за...

Свет 22.04.20 | 10:37

Утре нов обид за консензус на лидерите на ЕУ за економската криза

Шефовите на држави и влади на земјите членки на ЕУ ќе се состанат утре преку видеоконференција за повторен обид да изнајдат компромис околу одговорот на економската...

Балкан 21.12.19 | 15:35

Во Тирана договорени нови мерки за интензивирање на соработката и забрзување на евроинтеграцијата

Премиерот во заминување на Република Македонија Зоран Заев и на Албанија,  Еди Рама, и претседателите на Црна Гора и Србија, Мило Ѓукановиќ и Александар Вучиќ, на состанокот...