Ознака: соопштение
Балкан 21.03.23 | 17:58

Абазовиќ го поддржа Милатовиќ во вториот круг од претседателските избори во Црна Гора

Главниот одбор на Граѓанското движење УРА на техничкиот премиер Дритан Абазовиќ денеска го поддржа Јаков Милатовиќ, кандидатот на Движењето за Европа, за вториот круг...

Македонија 14.02.23 | 09:40

Се повеќе партии го напуштаат бродот што тоне, поддршката на Ковачевски за владата се намалува

Ковачевски прави крпена Пазар 3 коалиција за уште 10 месеци да продолжи со криминал, додека ја лепи коалицијата се повеќе партии го напуштаат бродот што тоне, поддршката...

Македонија 25.01.23 | 11:01

ВМРО-ДПМНЕ: Доаѓа време на промени

СДС се партија која лаже и за тоа има судска пресуда. Но позагрижувачки е што СДС почнува да блада. Очајот во СДС достигнал толкав степен што веќе не знаат што зборуваат....

Македонија 17.11.22 | 19:05

Телеком за аферата „Паразити“: Не сме државна институција, туку дел од Дојче телеком

Македонски Телеком денеска реагира на наводите изнесени од ВМРО-ДПМНЕ околу аферата „Паразити“ во која се изнесуваат плати на директори и ги отфрла како обид јавноста...

Економија 27.10.22 | 09:48

ВМРО ДПМНЕ: Македонија е пред економски колапс и во опасност од губење на енергетскиот суверенитет поради кусогледата влада на Ковачевски

Македонија забрзано оди кон економски колапс. Светска Банка прогнозира најнизок раст на македонската економија во споредба со земјите од Европа. Единствено полоши...

Скопје 10.10.22 | 11:13

ВМРО ДПМНЕ: Пенов го распродаде целиот имот на Град Скопје – Топлификација, Скопски пазар, ГТЦ, Градски аптеки

Ристо Пенов е човекот кој го распродаде целиот имот со кој располагаше град Скопје, почнувајќи од Топлификација, Скопски пазар, ГТЦ, се до Градски аптеки, реагираат од...

Македонија 03.10.22 | 19:30

ВМРО-ДПМНЕ: Ако СДС пронајде струја која ја произведува Мицкоски тогаш слободно нека ја земе

Ако СДС пронајде струја која ја произведува Мицкоски тогаш слободно нека ја одземе, во спротивно што правиме со 26-те милиони евра тешката афера „Броило“. Дезертерот...

Македонија 26.09.22 | 14:03

ВМРО-ДПМНЕ: На антимакедонската СДС и дезертерот Ковачевски во џеб им се обвинителство и МВР, ако имало нешто спорно зошто тогаш молчат дека кампањата против Мицкоски е чиста лага потврди ЕИБ

СДС само ги интересира провизијата на Арсовска, која ја штитат две недели. Тие не кажуваат ниту збор за турскиот фаворит на Арсовска кого СДС го прикрива, стои во соопштението...

Македонија 10.09.22 | 09:32

ВМРО ДПМНЕ: Криминалот на Владата граѓаните трипати го плаќаат

Македонското стопанство тоне поради лошата енергетска политика на власта. Индустријата е оставена на милост и немилост и плаќа 500% поскапа струја од лани. За споредба...

Македонија 27.08.22 | 09:13

Со Ковачевски народот плаќа 50 отсто поскапа струја, а фирмите и до 400 проценти повеќе во однос на лани

Со Ковачевски народот плаќа 50% поскапа струја, а фирмите и до 400% повеќе во однос на лани, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Откако Ковачевски...

Економија 25.07.22 | 15:58

СДСМ: Од септември рекордно зголемување на пензиите

Со ребалансот на Буџетот за 2022 година обезбедуваме одржување на макроекономската стабилност но и поголема поддршка и помош како за граѓаните, така и за компаниите....

Македонија 06.06.22 | 14:21

МПЦ-ОА: Документот на СПЦ, препорака за автокефалност, надеж за скоро издавање на Томос од Вселенскиот патријарх

Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија денеска излезе со соопштение во кое изразува благодарност до Српската православна црква, поради заокружување...

Економија 24.04.22 | 14:57

ВМРО-ДПМНЕ: Бесими се фали со нови задолжувања преку ММФ, а изминатите 2 години се задолживме за над 1.6 милијарди евра

Македонија е најзадолжена земја во Европа, а власта се фали со нови задолжување, вели во соопштение најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ. Министерот за финансии,...

Македонија 19.04.22 | 13:39

ВМРО ДПМНЕ: Османи призна дека Владата била запознаена и не реагирала на промоцијата на фашизам од бугарскиот премиер

Министерот за надворешни работи Бујар Османи со денешната изјава „да не се викаше бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“, ќе дојдеше државниот врв и заедно ќе го отворевме”...

Македонија 11.04.22 | 13:34

СДСМ да не се обидува да го попречува правото на штрајк, наместо закани да ги исполни барањата на наставниците, бара ВМРО ДПМНЕ

СДСМ да не се обидува да го попречува правото на штрајк, наместо закани да ги исполни барањата на наставниците, бараат од ВМРО ДПМНЕ. Синдикатите имаат право на штрајк,...

Економија 17.02.22 | 09:00

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ гласаше против пензионерите да добијат покачување од 20 отсто, Ковачевски е лицемерен

СДСМ гласаше против пензионерите да добијат покачување од 20 отсто, Ковачевски е лицемерен. ВМРО-ДПМНЕ преку Собранието предложи покачување на пензиите за 20%, со што...

Македонија 10.02.22 | 09:54

ВМРО-ДПМНЕ: Милионерот Ковачевски им порача на сите да се вратат од странство, а државава прогласена за 4-та најсиромашна земја во цела Европа со најголема корупција

Скандалозно е тоа што СДСМ се фали со раст на минимална плата, а Ковачевски вели дека во државата има мед и млеко и порачува сите да се вратат во земјава, кога економијата...

Македонија 28.01.22 | 23:23

СДСМ: Време е за работа, не за избори

Неспособноста на градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски сака да ја покрие со постојани барања за предвремени избори, велат од СДСМ. Во период на енергетска...

Економија 06.01.22 | 09:47

Прва мерка на Ковачевски е покачена струја и парно и поскапи сметки за граѓаните за 500 денари

Прва мерка на Ковачевски е покачена струја и парно, и поскапи сметки за граѓаните за 500 денари. Поради неспособноста на СДСМ, и желбата за криминал и рекет, цело лето не...

Македонија 04.01.22 | 09:09

ВМРО-ДПМНЕ: Од пионот Ковачевски, народот глава го боли, поскапеа струјата, парното, следи зголемена инфлација

Народот го боли глава од Ковачевски, пионот на Заев и продолжувачот на заевизмот. Заевизмот и пиунот Ковачевски им го загорчија животот на граѓаните со поскапувањата...