Ознака: сон
Здравје 16.09.20 | 10:32

Темна постела, не спијте на грб… : Совети за поздрав и поцврст сон

Научниците меѓу 2014 и 2017 година спровеле неколку експерименти со кои ги утврдиле позитивните и негативните ефекти на тоа кога човек спие само на грб… Притоа, не станува...

Фудбал 20.05.20 | 12:24

Откако отслужи војска Сон се враќа на тренинзите во Тотенхем

Напаѓачот на Тотенхем, Сон Хеунг-мин пристигна во базата на Тотенхем, соопшти прес-службата на лондонскиот  клуб. Дваесет и седумгодишниот фудбалер претходно три недели...

Фудбал 08.05.20 | 13:32

Напаѓачот на Тотенхем го отслужи долгот кон татковината и сега може да се врати на фудбалот

Напаѓачот на Тотенхем и репрезентацијата на Јужна Кореја, Хјун Мин Сон го заврши задолжителниот воен рок во својата татковина. Стрелецот на „петлите“ настапи на многу...

Здравје 28.04.20 | 09:12

Научниците анализираат: Зошто во време на пандемијата имаме кошмари и немирни соништа

Луѓето низ светот без разлика каде живеат, соочени со проблемот од епидемијата на коронавирусот, можат да имаат барем една заедничка точка, а тоа се живи, впечатливи...

Калеидоскоп 04.12.19 | 16:56

Постојано ви се спие? Еве откаде доаѓа хроничниот замор

Зошто спијам по десет часа дневно, а и понатаму се чувствувам изморено?“ Константно ви се спие, на работа, на училишен час – погледнете што може да го предизвика вашиот...

Калеидоскоп 08.10.19 | 12:42

На жените им треба повеќе сон, оти го користат мозокот повеќе од мажите

Истражување кое опфатило 210 средовечни мажи и жени, посочува дека на жените им треба повеќе спиење отколку на припадниците на „посилниот пол“, како и дека припадничките...

Калеидоскоп 16.09.19 | 17:37

Го голтнала вереничкиот прстен поради сон, лекарите се шокирале

Џена Еванс од Сан Диего сонувала дека го проголтала својот свршенички прстен, а кога се разбудила сфатила дека тоа навистина се случило. Сонував многу чудна ситуација...

Калеидоскоп 18.05.19 | 16:32

Чудо во Сушево: На сон и се јавил Св. Георгиј со порака дека има спас за нејзиниот живот

Во 2005 година Дубравка Делева, од Сушево, била на смртна постела, нејзините најблиски го очекувале најлошото, кога на сон и се јавил Св. Георгиј со порака дека има спас...

Здравје 23.02.19 | 20:29

Без бубрег ќе преживееш, но без сон – не!

Човечкото тело има свои тајни, свои чуда и правила кои не ги знае секој од нас. Структурата и функцијата на човековото тело во многу ситуации се непредвидливи, а некои...

Здравје 15.02.19 | 16:39

Што да направите за ви да делува утринското кафе?

Утринското кафе на многумина им е единствен начин успешно да ги отворат очите и да го започнат новиот работен ден, но и тој учинок не е вечен, велат научниците. Имено,...