Ознака: солун
Економија 21.02.19 | 14:33

„На кафе во Солун“ – нов проект на Македонските и Грчките железници

Македонски железници – Транспорт е во преговори со грчкото железничко претпријатие „TrainOSE“ за воведување на нови поаѓања од Скопје за Солун, за туристичките центри...

Македонија 06.02.19 | 11:06

Хитлер ѝ го понудил Солун на Југославија

Германскиот новинар Михаел Мартенс, во статија за весникoт „Катимерини“, открива дека во 1939 година Адолф Хитлер му понудил на Кралството Југославија да го добие Солун...

Македонија 03.02.19 | 21:07

Македонски автомобил оштетен во Солун

Автомобил со македонски регистарски ознаки е оштетен од учесници во протест на ученици и на студенти во Солун против Преспански договор, пренесува „Експрес“. Откога...

Балкан 05.01.19 | 10:44

Македонците во Солун наидоа на затворени врати

Македонците кои денеска замина на шоипинг во Солун наидоа на затворени врати. Тие биле затекнати, со оглед што воопшто не било најавено дека денеска е неработен ден....

Балкан 03.01.19 | 14:59

Проблеми со слетувањата на аеродромот во Солун

Поради ниска облачност утрово имаше проблеми со летовите на аеродромот „Македониа“ во Солун. Авионите кои требаше да слетаат на солунскиот аеродром беа пренасочени,...

Балкан 14.12.18 | 20:56

Закана за бомби за време на говорот на Ципрас во Солун

Анонимна закана за бомба дошла до грчките медиуми вечерва. Непознато лице во еден грчки весник предупредило дека две експлозивни направи се поставени на местото каде...

Балкан 06.12.18 | 15:33

Инциденти на протестите во Солун и Атина

Помали инциденти избија на протестите што се одржуваат во Солун и Атина, организирани од учениците и студентите во рамки на активностите за одбележување на 10-годишнината...