Ознака: солун
Култура 19.07.19 | 10:10

Изложбата „Се што ни е заедничко” го освои Солун!

Во Солун во среда (17 јули) беше отворена изложбата “Се што ни е заедничко”. Публиката воодушевена, тимот на МСУ задоволен. “Сè што ни е заедничко” е основното мото во...

Култура 17.07.19 | 11:02

Изложбата „Сè што ни е заедничко“ во организација на МСУ Скопје во Музејот за современа уметност во Солун

“Сè што ни е заедничко” е основното мото во делата на 14 уметници од Југоисточна Европа во рамки на изложбата организирана од Музејот на современата уметност –...

Култура 12.07.19 | 10:30

Изложбата „Сè што ни е заедничко“ во организација на МСУ Скопје, претставена во Музејот за современа уметност во Солун

„Сè што ни е заедничко” е основното мото во делата на 14 уметници од Југоисточна Европа во рамки на изложбата организирана од Музејот на современата уметност – Скопје,...

Балкан 03.06.19 | 11:59

Кој е новиот градоначалник на Солун

Целосен пресврт имаше синоќа во Солун во вториот круг од локалните избори. Со повеќе од 96 отсто обработени гласачки ливчиња, резултатите потврдија дека новиот градоначалник...

Фудбал 21.04.19 | 22:04

Солун гори, ПАОК стана шампион по 34 години

ПАОК го прекина постот и по 34 години стана шампион на Грција, па низ улиците на Солун и на „Тумба“ лудо се слави со употреба на пиротехнички средства. Денеска на „црно-белите“...

Балкан 17.04.19 | 13:17

Мигранти во Солун на товарен воз се обиделе да стигнат до Македонија

Група бегалци и мигранти се обиделе да се качат на товарен воз што сообраќал од Солун до Идомени, што се наоѓа на границата на Грција со Македонија. Како што јави дописничката...

Свет 15.04.19 | 12:51

На Малта запленети над 91 килограм кокаин наменети за Драч и Солун

Царинските служби во пристаништето Фрипорт на Малта по само неколку дена, повторно запленија поголемо количество кокаин чија крајна дестинација требало да биде Албанија. Запленети...

Балкан 09.04.19 | 11:00

На оваа финта посебно внимавајте: Сè повеќе кражби во Грција, туристите најголема мета

Последните две-три години во Грција се зголемени грабежите, а организираните криминални групи на мета посебно ги имаат туристите во екот на туристичката сезона. Како...

Балкан 06.03.19 | 10:58

Солун ќе профитира најмногу од Преспанскиот договор

Американскиот амбасадор во Грција Џефри Пјат е уверен дека Солун ќе има најголем бенефит од Преспанскиот договор. Пјат ова го соопшти за време на посетата на солунското...

Економија 21.02.19 | 14:33

„На кафе во Солун“ – нов проект на Македонските и Грчките железници

Македонски железници – Транспорт е во преговори со грчкото железничко претпријатие „TrainOSE“ за воведување на нови поаѓања од Скопје за Солун, за туристичките центри...

Македонија 06.02.19 | 11:06

Хитлер ѝ го понудил Солун на Југославија

Германскиот новинар Михаел Мартенс, во статија за весникoт „Катимерини“, открива дека во 1939 година Адолф Хитлер му понудил на Кралството Југославија да го добие Солун...

Македонија 03.02.19 | 21:07

Македонски автомобил оштетен во Солун

Автомобил со македонски регистарски ознаки е оштетен од учесници во протест на ученици и на студенти во Солун против Преспански договор, пренесува „Експрес“. Откога...

Балкан 05.01.19 | 10:44

Македонците во Солун наидоа на затворени врати

Македонците кои денеска замина на шоипинг во Солун наидоа на затворени врати. Тие биле затекнати, со оглед што воопшто не било најавено дека денеска е неработен ден....

Балкан 03.01.19 | 14:59

Проблеми со слетувањата на аеродромот во Солун

Поради ниска облачност утрово имаше проблеми со летовите на аеродромот „Македониа“ во Солун. Авионите кои требаше да слетаат на солунскиот аеродром беа пренасочени,...

Балкан 14.12.18 | 20:56

Закана за бомби за време на говорот на Ципрас во Солун

Анонимна закана за бомба дошла до грчките медиуми вечерва. Непознато лице во еден грчки весник предупредило дека две експлозивни направи се поставени на местото каде...

Балкан 06.12.18 | 15:33

Инциденти на протестите во Солун и Атина

Помали инциденти избија на протестите што се одржуваат во Солун и Атина, организирани од учениците и студентите во рамки на активностите за одбележување на 10-годишнината...