Ознака: солун
Фудбал 10.11.23 | 11:39

„Добросососедски“: Во Солун беа забранети македонски знамиња на фудбалски меч

На синоќешниот натпревар меѓу ПАОК и Абердин во Солун беа забранети македонски знамиња. Причина е македонскиот репрезентативец Бојан Миовски кој настапува за шкотскиот...

Сервиси 08.11.23 | 17:26

Во Солун грижливо се чуваат моштите на Св.Димитрија

Православните верници денеска го слават Св. Димитрија, христијански маченик кој се смета за заштитник на градот Солун. Црквата има некоја чудотворна моќ која на верниците...

Балкан 15.10.23 | 19:50

Атина и Солун ќе добијат нови градоначалници

Актуелните градоначалници на Атина и Солун, и двајцата поддржани од владејачката Нова демократија загубија во вториот круг од локалните избори во Грција, според официјалните...

Балкан 12.09.23 | 20:00

Автопатот Солун – Атина останува затворен уште најмалку два дена

Најмалку два дена ќе бидат потребни за да се реши проблемот со поплавата на автопатот Солун – Атина, со што и понатаму останува затворен за сообраќај делот околу Лариса...

Балкан 12.09.23 | 14:06

Автопатот Солун – Атина ќе остане затворен уште најмалку два дена

Најмалку два дена ќе бидат потребни за да се реши проблемот со поплавата на автопатот Солун – Атина, со што и понатаму останува затворен за сообраќај делот околу Лариса...

Балкан 02.08.23 | 17:03

Земјотрес во Солун

Слаб земјотрес беше почувствуван во Солун во средата попладне. Според ревидираната проценка на Геодинамичкиот институт, епицентарот на земјотресот бил на 3 километри...

Балкан 27.07.23 | 11:51

Државјанин на Албанија убиен во Солун, убијците го начекале пред зграда

Во Солун синоќа бил убиен државјанин на Албанија (37) додека се враќал во зградата каде што живеел. Како што јавуваат грчките медиуми, мажот го паркирал автомобилот и...

Балкан 19.07.23 | 15:17

Петмина загинати во страшен директен судир на патот кон Солун

Страшни фотографии објавија грчките медиуми по вчерашната сообраќајната несреќа во која загинаа пет лица. Автомобилот „мерцедес“ е целосно смачкан по судирот со...

Македонија 15.07.23 | 12:51

Од МНР стапиле во контакт со полицијата во Солун во врска со убиството во Ханиоти

По информацијата за убиството во Халкидики Грција, Амбасадата на Република Македонија во Атина стапила во контакт со надлежните институции, односно полицијата во Солун,...

Балкан 14.07.23 | 09:14

Албанска пресметка заврши со убиство на бензинска во Солун

Грчката полиција започна интензивна потрага за лоцирање и апсење на сторителот кој во четвртокот попладне застрела и смртно рани 50-годишен маж со албанско потекло...

Патувања 07.07.23 | 22:34

Не го оставајте автомобилот на паркинзите кај „Џамбо“ и „Лидл“, нè ограбија

Во групата Live from Greece, во која туристи од цел Балкан ги споделуваат своите искуства со летувањето во Грција, Србинка објави дека во вторникот им бил украден автомобилот...

Балкан 17.06.23 | 19:35

Обилни дождови и поплави во Солун и на Халкидики

Обилните дождови предизвикаа проблеми во Солун и во реонот на Муданија, на полуостровот Халкидики. Директорот на Службата за цивилна заштита на регионот Централна...

Балкан 17.06.23 | 16:28

Обилните дождови предизвикаа поплави во Солун и на Халкидики

Обилните дождови предизвикаа проблеми во Солун и во реонот на Муданија, на полуостровот Халкидики, изјави директорот на Службата за цивилна заштита на регионот Централна...

Балкан 18.05.23 | 16:26

Солун доби метро, Мицотакис на првото пробно возење

Солун ќе го има не само најмодерното, туку и најубавото метро во Европа, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис откако беше дел од првото, пробно возење на солунското...

Култура 09.05.23 | 13:53

Идентификувани пет лица од „Златна зора“ кои ја прекинаа изложбата на уметникот Андреевски во Солун

Полицајците од Одделот за борба со расистичкото насилство на грчката полиција во Солун идентификувале пет лица кои пред две седмици упаднаа на изложбата на македонскиот...

Култура 01.05.23 | 19:54

Се огласи ликовниот уметник Андреевски за инцидентот во Солун: Политиката се обиде да ја победи уметноста

Политиката, како и многу пати до сега, се обиде да ја победи уметноста. Сакам да нагласам дека немам потреба да ја употребувам политиката како средство за лична афирмација....

Македонија 27.04.23 | 10:51

Маскирани мажи од Златна зора упаднаа на изложбата на македонскиот уметник Сергеј Андреевски во Солун

Со маски на лицата, капчиња и качулки за да ги скријат нивните лица, група членови на Златна зора, која со судска одлука е прогласена за криминална организација, упаднаа...

Балкан 03.04.23 | 13:03

Од Атина за Солун тргна првиот патнички воз, 34 дена по железничката несреќа

Измешани чувства, но не и страв, преовладуваат кај дел од патниците кои утрово, од Атина за Солун тргнаа со патничкиот воз, прв по пауза од 34 дена по железничката несреќа...

Македонија 03.02.23 | 12:19

Со отвора новата ИПА 3 Програма за финансирање на проекти за прекугранична соработка со Грција во вредност од 33 милиони евра

Министерот за локална самоуправа Ристо Пенов и посебниот секретар на Грција за територијална соработка и структурни фондови на ЕУ, Георгиос Зервос, денеска во Солун...

Патувања 08.12.22 | 18:11

Елката во Солун ја донесоа од Халкидики

Во присуство на голем број граѓани и на солунскиот градоначалник, на свечена манифестација на плоштадот Аристотел во Солун, беше осветлена новогодишната елка, но и...