Ознака: солидарност
Македонија 08.07.21 | 19:55

Работниците од Солидарност што добија плата по 100 денари, утре ќе го земат остатокот

Вработените од виничкото комунално претпријатие „Солидарност“ утре ќе ја земат целосната плата за мај, се вели во прилогот на ТВ 24. Денеска падна договор меѓу раководството...

Македонија 12.03.21 | 14:06

ЕК: Македонија нѐ информираше дека не ги исполнува критериумите за Солидарниот фонд

Од Европската Комисија за МИА објаснуваат зошто Македонија е единствена земја што не доби парче од колачот на Солидарниот фонд за пандемијата, јави дописничката. Од...

Македонија 17.06.20 | 14:19

Мицковски за повикот за солидарност: Треба вие прво да сте солидарни и одговорни, па после да претендирате солидарност и одговорност

Државата бара солидарност од граѓаните за короната – пишува на Фејсбук, Ивор Мицковски. Понатаму во неговиот статус тој напиша: Бараат пари во суштина. Ама ние веќе...

Колумни 19.05.20 | 13:31

Фемур (бутна коска)

Васко Шутаров Приказнава што сакам да ја споделам денес со Вас, веројатно веќе сте ја прочитале или слушнале некаде. Последниве месеци се раскажуваше и споделуваше...

Економија 30.04.20 | 13:28

ЛДП: Солидарноста не се постигнува со одлуки и наредби, туку таа треба да е доброволен чин за сите поединци

ЛДП не сака да ги коментира одлуките на уставниот суд и смета дека „солидарноста не се постигнува со одлуки и наредби, туку таа треба да е доброволен чин за сите поединци“. Затоа,...

Македонија 07.04.20 | 17:25

Антонио Милошоски: Многу пари изрекетира. Сега бара солидарност и донации!

Антонио Милошоски на социјалните мрежи сподели видео од гостувањето на Заев во „Само вистина и напиша: Рекетирање, Луј Витон и донирање! Во буџетот фалат многу пари. Но...

Економија 03.01.19 | 16:14

Заев: Прогресивното оданочување претставува само симболична порака на солидарност

Прогресивното одданочување не значи зголемување на даноците на граѓаните, туку претставува само симболична порака на солидарност, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката...