Ознака: сол
Калеидоскоп 14.12.19 | 10:56

Како да ја завртите среќата на ваша страна и да имате многу пари

Тајната е во една состојка која сите ја имаме дома. Станува збор за солта. Поставете три монети во сол и ќе видите што ќе се случи.  Според едно народно верување, ако држите...

Психологија 08.11.19 | 12:03

Ритуал кој ја чисти душата и го ослободува телото од злото на другите

Доколку чувствувате дека на вас нешто ви се случува, дека ве притискаат тешки мисли, а депресијата навира, обидете се со овој ритуал кој се пренесува од колено на колено. Солта...

Балкан 11.06.19 | 16:31

Албанија ни врати 2,7 тона хималајска сол, на Србија 20 тони „Фруктал“

На неколку гранични премини, Националната агенција за храна на Албанија денеска блокирала влез на 48 тони продукти од неколку земји, меѓу кои и сол од Македонија. Половина...

Калеидоскоп 23.04.19 | 10:49

Зошто во Турција веќе нема да има соларници на масите?

На масите во турските ресторани веќе нема да има соларници, јави Анадолија повикувајќи се на претседателот на Федерацијата на сопственици на ресторани и слаткарници...

Здравје 15.12.18 | 21:17

Ако ги имате овие знаци – се труете со сол

Натриумот е од суштинско значење за здравјето на човекот. Овој минерал помага во регулација на течности,одржување и стимулирање на нервните импулси за мускулни контракции. Но,...