Ознака: Собрание
Македонија 27.10.22 | 14:06

Утре ќе се гласа за изборот на Пенов за министер и уставните судии

Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре во 11:00 часот го закажа продолжението на 88. седница на која се очекува да заврши расправата и да се гласа за избор на Ристо...

Македонија 19.10.22 | 21:43

Пешевска: Собранието е нефункционално зaшто СДСМ не сфаќа дека е на власт

СДСМ не сфаќа дека шеста година е на власт. Комисијата за избори и именувања не закажуваше седници, а ние конструктивно работиме, рече Жаклина Пешевска, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 18.10.22 | 22:29

По дводневна расправа утврден дневниот ред и започна собраниската дебата за избор на двајца уставни судии

По дводневно заседание пратениците во Собранието го утврдија дневниот ред и започна расправата за изборот на двајца уставни судии. На расправата по првиот предог Фатмир...

Македонија 17.10.22 | 19:02

Собранието ја констатираше оставката на Милевски

Почна 88. собраниска седница која првично беше закажана за 11:00 часот, но од технички причини беше двапати одложена – за 13:00, па за 16:00 часот. Претседателот на Собранието,...

Македонија 13.10.22 | 20:01

Ковачевски: Вработени во агенции во надлежност на Собранието земаат поголеми плати од министри

Јас потврдив дека сум човек кој што работи согласно со закони и пракса која овозможува намалување на трошоци и зголемување на буџетските приходи. Во однос на планот...

Економија 13.10.22 | 14:53

Ковачевски: Вработени во агенции во надлежност на Собранието земаат поголеми плати од министри

Јас потврдив дека сум човек кој што работи согласно со закони и пракса која овозможува намалување на трошоци и зголемување на буџетските приходи. Во однос на планот...

Македонија 09.10.22 | 16:10

Ковачевски и Бектеши очекуваат сите пратеници да ги поддржат законските измени за спроведување на антикризните мерки

Од идниот месец пензионерите може да ја очекуваат најновата владина поддршка доколку Собранието ги изгласа потребните законски измени, соопшти денеска премиерот Димитар...

Македонија 08.10.22 | 08:44

Во Собранието доставена новата иницијатива за референдум на Левица

Политичката партија Левица вчера до Собранието ја поднесе граѓанската иницијатива за покренување задолжителен и дополнителен референдум на државно ниво на референдумско...

Македонија 27.09.22 | 15:16

На сајтот на Собрание се појавуваат чудни седници, од Собрание велат: Тестираме!

На сајтот на Собранието се појавуваат чудни седници, со број кој е далеку од реалниот кој досега ги има како пленарни затворено Собранието. Тоа ги збуни и новинарите...

Македонија 26.09.22 | 11:00

Во Собранието продолжува расправата за кризната состојба во енергетиката

Во Собранието на Република Македонија денеска треба да продолжи седницата на собраниската Комисија за одбрана и безбедност на која на дневен ред се предлог-одлуките...

Македонија 13.09.22 | 22:03

За утре најавено продолжение на седницата на Комисијата за избори и именувања

Собраниската Комисија за избори и именувања утре треба да ја продолжи седницата за изборот на кандидатите за уставни судии, откако вечерва не продолжија со работа по...

Македонија 29.08.22 | 08:34

Пратениците се враќаат по едномесечниот одмор

Пратениците утре официјално започнуваат со работа по годишните одмори. Претседателот на Собранието Талат Џафери, според најавите, утре ќе одржи средба со потпретседателите...

Црна хроника 16.08.22 | 13:33

Условни казни за уште шестмина обвинети за настаните пред Собранието

Условни казни за уште шестмина обвинети за инцидентите пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог изрече Судот, откако тие признаа вина на денешното...

Македонија 27.07.22 | 13:30

Македонското Собрание го ратификуваше протоколот за прием на Шведска и Финска во НАТО

Собранието денеска на 82. седница со 103 гласа „за“ и два „против“ ги ратификуваше протоколите за пристапување на Република Финска и на Кралството Шведска во НАТО. Македонскиот...

Црна хроника 26.07.22 | 14:57

Седмумина обвинети за протестите против францускиот предог добија условни казни

Седум од осум обвинети за инцидентите пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог, денеска признаа вина пред Кривичниот суд. На седуммината кои...

Македонија 26.07.22 | 08:16

Почнува ратификацијата за приемот на Шведка и Финска во НАТО

Предлогот на закон за ратификација на Протоколот кон Северноатлантскиот договор во врска со пристапувањето на Кралството Шведска и Предлогот на законот за ратификација...

Македонија 22.07.22 | 15:29

Џафери на средба со дел од лидерите на владејачките партии: Пратениците да ги откажат сите не неопходни патувања со цел непречена работа на Собранието

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска по 79. собраниска седницата, која ја прекина поради немање кворум, одржа средба со дел од лидерите на политичките партии...

Македонија 16.07.22 | 17:49

Шолц ја поздрави одлуката на Собранието: Ќе бидеме покрај вас низ целиот пат

Германскиот Канцелар Олаф Шолц го поздрави гласањето на македонското Собрание за заклучоците и истакна дека ќе биде со Македонија низ целиот пат. Го поздравувам...

Македонија 16.07.22 | 08:20

Во собранието денеска продолжува расправата за францускиот предлог

Расправата по Информацијата за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Република Македонија со Европската Унија, предложена од страна...

Македонија 15.07.22 | 22:37

Седницата за францускиот предлог продолжува утре во 11 часот

Расправата по Информацијата за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Република Македонија со Европската Унија, предложена од страна...