Ознака: Собрание
Македонија 18.09.19 | 14:35

ВМРО-ДПМНЕ ги открива партиските вработувања и непотизмот на обвинителите во СЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во текот на вчерашниот ден поднесе Предлог одлука за основање на Анкетна комисија за утврдување на прекршување на законите...

Македонија 13.09.19 | 15:11

Утре пратениците ќе гласаат за разрешување на Јанева

Претседателот на Сoбранието Талат Џафери ја закажа за утре пленарната седница со единствена точка на дневен ред – разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица...

Македонија 31.08.19 | 23:29

Ѓорчев: Треба да има амнестија за 27-ми април

Пратеникот Влатко Ѓорчев при денешната собраниска расправа на која се дискутираше и за новиот министер за инвестиции, Хисен Џемаили, побара амнестија за осудените...

Македонија 31.08.19 | 19:37

Колемишевски, Наумовска и Мехмедовиќ нови заменици-министри во Владата

Кирил Колемишевски, Елизабета Наумовска и Неџад Мехмедовиќ се нови заменици-министри во Владата откако пратениците гласаа попладнево на 110-тата седница која почна...

Македонија 31.08.19 | 08:46

Седницата за избор на нови членови на Владата продолжува денеска

Собранието од 12 часот ќе ја продолжи 110-тата седница на која се расправа за нови членови на Владата односно за избор на двајца министри – Нина Ангеловска и Хисен Џемаили,...

Македонија 30.08.19 | 12:29

Извештајот од Советот на јавни обвинители стигна во Собрание

Рано утринава до Собранието пристигна извештајот на Советот на јавните обвинители со кој се бара разрешување на Катица Јанева. Процедурата вели дека претседателот...

Македонија 30.08.19 | 10:11

Собранието денеска избира двајца министри, заменици министри и вицегувернер

Собранието на Република Северна Македонија денеска на 110-тата седница треба да избере двајца нови министри и тројца заменици министри што ги предложи премиерот Зоран...

Македонија 23.08.19 | 20:13

За промената на името на МАНУ ќе се расправа во вторник

Собраниската Комисија за oбразование, наука и спорт во вторник ќе дискутира за Предлог – законот за изменување на Законот за Македонската академија на науките и уметностите. Овој...

Македонија 21.08.19 | 09:28

Една недела до собраниската седница, а разговорите за Законот за јавно обвинителство не мрднале од мртва точка

Разговорите меѓу работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство, со кој се решава и иднината на Специјалното јавно обвинителство, се во статус...

Македонија 12.08.19 | 17:58

Давидовиќ: Шведскиот суд потврди дека немаше тероризам на „27 април“ во Собранието

Шведскиот cyд го oдби барањето на македонските органи и нема да го екстpaдира 39-годишниот Дејан Давидовски, обвинeeт за настаните од 27 април – со образложение дека се работи...

Балкан 05.08.19 | 10:59

Зери: Политичките партии во Косово ќе разговараат за распуштање на Собранието

Претседателот на косовскиот парламент Кадри Весели свика средба на претседателството и лидерите на парламентарните партии на разговори за вонредна седница на законодавниот...

Македонија 30.07.19 | 08:28

Собранието ќе одлучува за испраќање војници во Авганистан и за МАНУ

Собранието денеска треба да ја одржи 109-та седница, која според собраниската агенда е последно пленарно заседание пред летната пауза што ќе трае до 27 август. На дневен...

Македонија 29.07.19 | 12:52

Одложена седницата за назначување на нови директори

Владеачкото мнозинство во Собранието ја одложи седницата на Комисијата за избор и именување за половина час бидејќи и натаму се усогласува за тоа кои да бидат директори...

Македонија 23.07.19 | 19:39

Пратениците ги плаќаме – за молчење

Повеќе од една четвртина од пратениците во Собранието, односно 36 народни избраници воопшто не земале збор од собраниската говорница, т.е. немале ниту една реплика, контра...

Македонија 23.07.19 | 16:25

Тачи, Ахмети и Змејковски шампиони во недоаѓање на работа – платата ја земаат без скратен денар

Во првите шест месеци од годинава донесени се вкупно 125 закони и одржани се 21 работа седница на Собранието, пет седници за пратенички прашања и две за обраќања, се наведува...

Македонија 22.07.19 | 12:00

Законот за СЈО пред пратениците во текот на оваа работна недела

Новиот текст за законот за Јавно обвинителство, во кој Специјалното јавно обвинителство се интегрира во Јавното обвинителство за организиран криминал и копрупција,...

Македонија 22.07.19 | 11:16

Боки 13 се среќавал со Кирацовски во Собрание

Бојан Јовановски, Боки13, во периодот од јуни до ноември 2018 година во македонскиото Собрание имал најмалку три работни средби со пратеникот Александар Кирацовски, тогашен...

Култура 10.07.19 | 13:06

Собранието нема да расправа за законот за културното наследство во Охридскиот регион

Собранието на Република Северна Македонија денеска најверојатно повторно ќе го прескокне Предлог-закон за управување со природното и културното наследство во Охридскиот...

Македонија 08.07.19 | 11:22

Се воведуваат 10 нови празници, предлог-законот пред пратениците

Десет нови празници за заедниците кои во Преамбулата на Уставот се наведени како „други“, ќе се воведат во земјава, а предлог-законот за празници, денеска е пред пратениците...

Македонија 28.06.19 | 09:53

Пратениците денес ќе поставуваат прашања во Собрание

Пратеничките прашања денес ќе бидат во фокус на Собраниската 105-седница. Идните тековните активности на Законодавниот дом пак ќе бидат главна тема на неформалната средба...