Ознака: Собрание
Македонија 15.02.20 | 14:27

Собраниската седница започна, но за Законот за ЈО, ќе се гласа утре

Со задоцнување од еден час, започна седницата на чиј дневен ред е и гласањето на законот за јавно обвинителство. Сепак, спикерот Талат Џафери ја прескокна таа точка и...

Македонија 14.02.20 | 23:10

Мизрахи: Не ја прашувајте Мизрахи, прашајте ја Мила каде е новата табла

Техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи во обраќањето пред пратениците порача дека хајката против неа која почнала со антисемитски напади,...

Македонија 14.02.20 | 22:25

По скарена постапка донесен законот за изборен законик

Законот за изборен законик вечерва беше донесен по скартена постапка. Предлог законот по скратена постапка се донесе со 78 ЗА и 1 против.

Македонија 14.02.20 | 21:22

Џафери кон пратениците: Видете каква иронија, почитувани колеги „Фејсбук мејкери“

Џафери им се налути на пратениците, пред да објави пауза од еден час кажа дека не е коректно вчера да се бара да се работи по 20 часот, а денеска кога завршува дискусијата...

Македонија 14.02.20 | 21:03

Македонија станува заложник на садизмот на Заев

На собраниската расправа за Законот за јавно обвинителство за збор се јави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев, кој рече дека изминативе денови и недели во законодавниот...

Македонија 14.02.20 | 20:39

Димков: СДСМ ќе донесе милион Африканци

Сакам да споделам една информација, да ви кажам ексклузивно дека СДСМ сака да донесе еден милион Африканци во Македонија“. Ова го изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајчо...

Македонија 14.02.20 | 19:52

Продолжи расправата за законот за ЈО

Во речиси празна сала, Собранието, по паузата, во 19:00 часот ја продолжи расправата за законот за јавно обвинителство. Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ, која прва зема збор,...

Македонија 14.02.20 | 19:01

Предлог измени до Собранието за префрлање избирачки места од ИЕ6 во ИЕ5 и наведување етничка припадност во личните карти

Попладнево, додека трае собраниската расправа за законот за јавно обвинителство, Парламентот го дополни дневниот ред на 136. седница која требаше да се одржи денеска...

Македонија 14.02.20 | 18:32

Вие не носите европски закон, во ЕУ нема пример за вакво силување на правдата

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска од денешната расправа за законот за ЈО од говорницата истакна дека власта не носи европски закон затоа што во ЕУ нема...

Македонија 14.02.20 | 17:17

Лашоска кон Александрова: Најлошиот од ВМРО-ДПМНЕ е подобар од најдобриот во СДСМ

Во Собранието во тек е седницата за предлог-законот за јавно обвинителство на која најголем дел од дискусијата се сведува на обвинувања помеѓу СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и независната...

Македонија 14.02.20 | 17:08

Престанете со силување на Уставот во Собранието и ова малку што остана во Македонија ќе го снема

Министерката за правда никако не работи според Уставот и законите, таа реши да си ја уништи својата кариера со тоа што кажа да дека биле технички грешки во законот, всушност...

Македонија 14.02.20 | 13:53

Не реагирајте тука, ако сакате да кажете нешто, пишете на Фејсбук, Џафери му списка на Зекири

На почетокот на денешната седница кога претседателот на Собранието, Талат Џафери објаснуваше за тоа како ќе се одвива седницата, од собраниските клупи му дофрлаше пратеникот...

Македонија 14.02.20 | 12:42

Десковска не сака да зборува пред пратениците, ама напиша на Фејсбук: Очигледна е намерата да се опструира носењето на Законот за ЈО

Министерката за правда Рената Десковска одби да го образложи Законот за јавното обвинителство пред пратениците, ама затоа на Фејсбик напиша дека е очигледна намерата...

Македонија 13.02.20 | 22:21

Собранието се распушта на 16 февруари: Законот за ЈО и разрешувањето на Мизрахи ќе се гласаат утре

Иако во Собранието на Република Македонија денеска почна 135. собраниска седница на која пратениците ќе расправаа за предлог-законот за Јавно обвинителство и Предлог-законот...

Македонија 13.02.20 | 19:34

Собраниската седница за законот за јавното обвинителство закажана за 21 часот

Седницата за законот за јавното обвинителство ќе се оддржи вечерва во 21 часот. Ова е најновата информација која ја добиле пратениците. Официјална потврда за седницата...

Македонија 13.02.20 | 18:07

Џафери се уште не ја свикува седницата, пратениците чекаат во Собранието

Дел од пратениците се во Собранието, каде се во исчекување собранискиот спикер Талат Џафери да ја свика 135. седница на која треба да се расправа за предлог-законот за...

Македонија 13.02.20 | 14:14

Пратениците повикани: Ќе почне ли седницата за законот за ЈО?

Постои можност денеска Собранието во 15 часот да одржи седница на која ќе се расправа за предлог-законот за јавно обвинителство и предлог-законот за Советот на јавни...

Македонија 12.02.20 | 15:27

Мицкоски: Не гледам причина за натамошно учество на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека не гледа причина за натамошно учество на пратениците од партијата што ја предводи во Парламентот поради...

Македонија 11.02.20 | 16:30

Жидан: Македонија направи повеќе од која било земја кандидат

Македонија се покажа како демократска држава, ги исполни бараните реформи и направи голем напредок во областа на меѓуетничките односи. Државата чекори кон евроатланскиот...

Македонија 11.02.20 | 08:34

Денеска свечена седница за ратификација на Протоколот за НАТО

Свечена седница за ратификација на Протоколот за пристапување на Македонија во членството во НАТО ќе се одржи денеска во Собранието во присуство на претседатели и...