Ознака: смрт
Калеидоскоп 19.03.19 | 09:16

Британски биолози jа снимиле бојата на смртта

Научници од британскиот Универзитет на Лондон тврдат дека ја снимиле бојата на смртта, а тоа е сината, објави списанието „Плос бајолоџи”. Раководителот на проектот,...

Македонија 04.03.19 | 15:44

„МТВ“ и „МНТ“ за Гугл веќе се „СМРТ“ И „СМНТ“

Македонската Радио Телевизија стана Северна Македонска Радио телевизија, а Македонскиот Народен Театар, Северно Македонски Народен театар. – Засега само на мапите...

Црна хроника 23.02.19 | 21:49

МВР со детали: Таксистот починал додека со возило стоел на семафор

58-годишниот М.П. е таксистот кој денеска бил пронајден починат во своето такси возило „Фиат Линеа“, а случајот во полиција го пријавил случаен минувач. Според МВР таксито...

Црна хроника 22.02.19 | 11:48

Детали за смртта на девојката во скопско Волково

Немало траги на насилство врз телото на младата девојка која утрово беше пронајдена мртва во скопско Волково. Полициски извори велат дека најверојатно станува збор...

Калеидоскоп 12.02.19 | 16:19

Еден час после оваа фотографија Гојко бил пронајден мртов

Полицијата уште ја истражува мистериозната смрт на 20-годишниот Гојко Грозданиќ од Пригревице, кој беше пронајден мртов на локалниот пат во неделата утрината. Земени...

Здравје 04.02.19 | 10:34

За 5 години од рак на грлото на матката починале 203 жени

Во Република Македонија во периодот од 2012 до 2016 година од карцином на грло на матка умреле 203 жени, а бројот на умрени жени од карцином на грло на матка секоја година се...

Македонија 29.01.19 | 12:39

Иницијатива 02: Секој ден девет луѓе во Македонија умираат поради загадениот воздух!

Граѓанската иницијатива 02 реагира на социјалните мрежи по резултатите од истражувањето спроведено на Медицинскиот факултет во Скопје кое покажа дека првпат по 30 години...

Калеидоскоп 11.01.19 | 09:44

Се разбудила по 72 часа клиничка смрт

Девојка од источно-кинеската провинција Фуџијан се опорави по 72-часовна клиничка смрт, откако на 1 јануари била итно примена в болница поради забрзано чукање на срцето. По...

Балкан 06.01.19 | 11:40

За пет дена ќе славеше роденден, а умре со оваа неостварена желба

Ивана Рошуљ(23) од Стајичево кај Зрењанин почина на 4 јануари во својата куќа, кога ја удри струја од бојлерот додека се туширала. Таа тој ден околу 18 часот влегла да се...

Балкан 06.01.19 | 09:44

Влегла да се избања, а тогаш мајка и слушнала силен удар: Детали за страшната смрт која го потресе регионот

Ивана Рошуљ(23) од Стајиќ кај Зрењанин, почина, како што се сомневаат, од струен удар во купатилото во семејната куќа, во петокот навечер. Истражителите оваа смрт ја третират...

Свет 26.12.18 | 13:44

По смртта на уште едно дете во притвор за мигранти, систематски прегледи за сите деца

Еден ден откако осумгодишно момче од Гватемала почина во американски притвор за мигрантите, Агенцијата за царина и погранична заштита соопшти дека повторно ќе спроведе...

Црна хроника 18.12.18 | 10:39

Жалба на пресудата за гинеколозите во случајот Маја Кадиева

Основното јавно обвинителство во Велес, почитувајќи го законскиот рок по приемот, вложи жалба на Пресудата на Основниот суд Велес во предметот за смртта на родилката...

Црна хроника 14.12.18 | 10:09

Трагедија во Скопје: Неподвижен маж почина во пожар во сопствениот дом

Маж починал во пожар во сопствениот дом во Скопје. Како што информира МВР, вчера во 20:20 часот на улица “1” во село Сопиште, скопско настанал пожар во куќа, по што опожарени...