Ознака: сметка
Сервиси 05.04.20 | 09:54

Како да ја намалите сметката за струја додека работите од дома

Постојат неколку едноставни начини на кои, со мали промени во навиките, можете рационално да ја користите електричната енергија и да заштедите пари. Строгите правила...

Скопје 17.12.19 | 13:13

Укинавме радиодуфузна од 190 денари, воведовме ѓубретарина од 250 денари

Граѓаните од неодамна добиваат нова сметка на нивната адреса. Се работи за давачка кон ЈП „Комуналец“, односно ѓубретарина, која сега ќе се наплаќа со зголемена такса. На...

Економија 05.12.19 | 23:18

Казни за работодавци кои нема да дадат К15: Колку пари треба да легнат на сметка?

Регресот за годишен одмор или познат како К-15 е задолжителен и оваа година. Оваа 2019. година до крајот на декември на сметките на вработените треба да легнат минимални...

Скопје 24.10.19 | 14:44

Скопјани ќе продолжат да плаќаат иста цена за вода

Потрошувачите во Град Скопје и понатаму ќе плаќаат иста крајна цена за потрошената вода иако ќе имаат различни ставки за трите водни услуги што се пресметуваат во сметките...

Калеидоскоп 30.09.19 | 19:48

На менито пишувало цена 6,5 евра, а сметката ги запрепастила

Јапонски туристи останале во шок откако за две порции шпагети и риба во ресторан во Рим добиле сметка од 430 евра. Се работи за брачна двојка, која ручала во ресторанот...

Македонија 20.07.19 | 11:15

На сметката на 1ТВ лани легнале 637 илјади евра, премалку за функционирање на една телевизија

Во 2018 година вкупните приходи на 1ТВ изнесувале 39,232 милиони денари (околу 637 илјади евра), а приходите од рекламирање 33,944 милиони денари (околу 550 илјади евра), се вели...

Економија 19.07.19 | 14:36

Сметката на „1ТВ“ е блокирана?

Управата за јавни приходи ја блокирала сметката на 1ТВ, објави порталот „Фактор“. Како што пишува порталот, станува збор за нов долг кој телевизијата го има кон УЈП. Неформален...

Економија 27.06.19 | 20:46

Утре ќе се знае дали ќе добиеме повисоки или пониски сметки за струја

Утре ќе се знае дали граѓаните на универзалниот снабдувач ЕВН Хоум ќе му плаќаат поскапа или поевтина струја. Регулаторната комисија за енергетика точно напладне ќе...

Естрада 04.06.19 | 09:27

Шабан сокрил 2 милиони евра од децата и Гоца: Ова се условите да им се пристапи на парите

Пејачот на народна музика Шабан Шаулиќ, кој во февруари трагично настрада во собраќајна несреќа, поседувал тајна сметка во банка во Германија, каде го изгуби животот...

Култура 28.02.19 | 11:52

Блокирана сметката на МОБ: Извршителите бараат 700.000 евра

Извршители ја блокираа сметката на Македонската опера и балет поради долг од 700.000 евра, дознава „Макфакс“. Овој долг потекнува од 2015 година и изнесува 800.000 евра, но досега...