Ознака: сметка
Балкан 13.08.21 | 17:31

Највисоката сметка за пијачки во Хрватска: Туристи на Хвар платиле сума како за еден БМВ

Турист кој бил гостин во еден клуб на хрватскиот остров Хвар добил неверојатно голема сметка за испиените пијалоци – речиси 100.000 куни (нешто над 13.000 евра). Како што...

Економија 02.08.21 | 17:41

На плажа си дојден, не ти треба мобилен: Охриѓани почнаа да наплаќаат и за полнење телефон

На социјалните мрежи се појави фотографија на која може да се види нова услуга за која во Охрид на туристите им се наплаќа нереално висока цена. Така, според готографијата,...

Економија 31.07.21 | 12:23

Како печалат охриѓани од туристите: Ќе им изнајмат две лежалки…

Нов „бисер“ од охридските плажи, односно нов случај кога на туристите им се наплаќаат крајно нереални цени. Во Фехсбук групата „Патувања низ Македонија“ еден корисник...

Економија 11.02.21 | 20:04

Нова функционалност во системот „Мој ДДВ“, секој може да види колку пари добил

На електронската платформа е-ПДД е поставена нова функционалност за граѓаните кои скенираат фискални сметки преку апликацијата Мој ДДВ, соопшти Управата за јавни приходи. Секој...

Економија 09.09.20 | 14:32

Старатели може да отворат сметка во друга банка за немоќни лица кои имале сметки во „Еуростандард“

Надлежниот центар за социјална работа назначува старател за посебен случај на корисници на парични права од социјална заштита, (корисници на надомест за помош и нега...

Калеидоскоп 22.08.20 | 12:03

Планинари добиле сметка од 200 денари за да се искачат на Галичица

Едно Магаро 200 денари – вака е насловен фејсбук-статусот во кој се пренесува искуство од планинска тура во која на планинарите им е наплатено по 200 денари за да се искачат...

Економија 18.08.20 | 13:43

Пропаѓањето на Еуростандард предизвика гужва во другите банки: Граѓаните отвораат нови сметки

Откако беше објавено граѓаните да отворат нови трансакциски сметки по пропаѓањето на Еуростандард Банка, граѓаните во голем број застанаа пред останатите банки за...

Скопје 06.08.20 | 13:27

551 корисник го платиле долгот за вода на рати без камата

Петстотини педесет и еден корисник на ЈП „Водовод и канализација“ ја искористиле можноста добиена со акцијата на комапнијата спроведена од 17 јуни до 31 јули за наплата...

Скопје 16.06.20 | 13:22

На рати и без камата- Водовод повторно со акција за неплатените сметки

ЈП „Водовод и Канализација“ – Скопје спроведува акција за наплата на долговите на рати без камата. Од ЈП „Водовод и Канализација“ – Скопје информираат дека акцијата...

Економија 10.04.20 | 17:14

Владата објави сметка за донации за справување со кризата од коронавирусот

Владата денеска објави сметка за донации за помош и поддршка за справување со економско-здравствената криза предизвикана од коронавирусот КОВИД–19. Како што информира...

Сервиси 05.04.20 | 09:54

Како да ја намалите сметката за струја додека работите од дома

Постојат неколку едноставни начини на кои, со мали промени во навиките, можете рационално да ја користите електричната енергија и да заштедите пари. Строгите правила...

Скопје 17.12.19 | 13:13

Укинавме радиодуфузна од 190 денари, воведовме ѓубретарина од 250 денари

Граѓаните од неодамна добиваат нова сметка на нивната адреса. Се работи за давачка кон ЈП „Комуналец“, односно ѓубретарина, која сега ќе се наплаќа со зголемена такса. На...

Економија 05.12.19 | 23:18

Казни за работодавци кои нема да дадат К15: Колку пари треба да легнат на сметка?

Регресот за годишен одмор или познат како К-15 е задолжителен и оваа година. Оваа 2019. година до крајот на декември на сметките на вработените треба да легнат минимални...

Скопје 24.10.19 | 14:44

Скопјани ќе продолжат да плаќаат иста цена за вода

Потрошувачите во Град Скопје и понатаму ќе плаќаат иста крајна цена за потрошената вода иако ќе имаат различни ставки за трите водни услуги што се пресметуваат во сметките...

Калеидоскоп 30.09.19 | 19:48

На менито пишувало цена 6,5 евра, а сметката ги запрепастила

Јапонски туристи останале во шок откако за две порции шпагети и риба во ресторан во Рим добиле сметка од 430 евра. Се работи за брачна двојка, која ручала во ресторанот...

Македонија 20.07.19 | 11:15

На сметката на 1ТВ лани легнале 637 илјади евра, премалку за функционирање на една телевизија

Во 2018 година вкупните приходи на 1ТВ изнесувале 39,232 милиони денари (околу 637 илјади евра), а приходите од рекламирање 33,944 милиони денари (околу 550 илјади евра), се вели...

Економија 19.07.19 | 14:36

Сметката на „1ТВ“ е блокирана?

Управата за јавни приходи ја блокирала сметката на 1ТВ, објави порталот „Фактор“. Како што пишува порталот, станува збор за нов долг кој телевизијата го има кон УЈП. Неформален...

Економија 27.06.19 | 20:46

Утре ќе се знае дали ќе добиеме повисоки или пониски сметки за струја

Утре ќе се знае дали граѓаните на универзалниот снабдувач ЕВН Хоум ќе му плаќаат поскапа или поевтина струја. Регулаторната комисија за енергетика точно напладне ќе...

Естрада 04.06.19 | 09:27

Шабан сокрил 2 милиони евра од децата и Гоца: Ова се условите да им се пристапи на парите

Пејачот на народна музика Шабан Шаулиќ, кој во февруари трагично настрада во собраќајна несреќа, поседувал тајна сметка во банка во Германија, каде го изгуби животот...

Култура 28.02.19 | 11:52

Блокирана сметката на МОБ: Извршителите бараат 700.000 евра

Извршители ја блокираа сметката на Македонската опера и балет поради долг од 700.000 евра, дознава „Макфакс“. Овој долг потекнува од 2015 година и изнесува 800.000 евра, но досега...