Ознака: Словенија
Балкан 12.08.22 | 08:49

Словенија бара работници

Во Словенија во вториот квартал од годината има речиси 25.900 слободни работни места – највисока бројка откако националниот завод за статистика почна да ги објавува тие...

Балкан 10.08.22 | 17:27

Пахор: Турција е важна земја за нас, во Словенија има голем потенцијал за странски инвеститори

Словенечкиот претседател, Борут Пахор, од Анкара порача дека Турциија е важна земја за Словенија, а тоа го покажувал и потпишаниот Документ за стратешко партнерство...

Балкан 29.07.22 | 18:02

Во Словенија 35 случаи на мајмунски сипаници

Во Словенија досега се потврдени вкупно 35 случаи на мајмунски сипаници од првиот случај во мај, соопшти денеска Националниот институт за јавно здравје. Податоците на...

Балкан 28.07.22 | 20:34

Словенија привремено го намали ДДВ-то на некои енергенси

Цените на некои енергенси за потрошувачите во Словенија од 1 септември годинава ќе бидат пониски откако Владата ја намали стапката на ДДВ за нив од општата стапка од...

Балкан 24.07.22 | 18:52

Пожарот кој беснее во Словенија се гледа од вселената

Страотниот пожар во Словенија се гледа од вселената. Огнот од словенечкиот регион Крас, кој гори со денови, се прошири и на општина Хрпеље-Козина. Во гаснењето на пожарот...

Балкан 24.07.22 | 09:47

Драма во Словенија: Пожарникари биле опколени од оган, ги спасил канадер

Пожарникарите кои го гаснат огнот во Словенија во еден момент од двете страни на патот биле опкружени во густ чад. Одеднаш над нив здогледале канадер кој исфрлил голема...

Балкан 23.07.22 | 15:29

Попаѓани од умор: Пожарникарите преморени од гаснење на пламените јазици

Голем пожар со денови гори во словенечкиот карст. Пожарникарите во текот на оваа ноќ бранеа села од пожарот, а некои беа евакуирани. На Фејсбук страницата Пожарникари...

Балкан 23.07.22 | 10:09

Пожарот во Словенија сè уште не е ставен под контрола

Во словенечкиот регион Крас синоќа околу 800 пожарникари се обидувале да го задржат пожарот под контрола и гаснеле „помали жаришта“. Поради густиот чад жителите од...

Балкан 21.07.22 | 20:30

Страшни снимки од Словенија: Туристите се разбегаа од Потророж поради големиот пожар кој повторно беснее денеска

Пожарот што го зафати словенечкиот регион Крас, што се наоѓа на границата со Италија, досега зафати повеќе од 2.000 хектари и тоа е најголем пожар во Словенија. Пожарот...

Свет 19.07.22 | 19:36

Словенија ги поздрави преговорите на Македонија и Албанија со ЕУ, но предупредува и на БиХ

Денеска највисоките словенечки државни претставници ја поздравија одлуката на Европската комисија за почеток на пристапните преговори за членство во ЕУ со Македонија...

Македонија 18.07.22 | 18:12

Дали Македонија ќе помогне во гаснење на пожарите во Словенија?

Ивор Мицкоски прашува дали Македонија ќе испрати помош за пожарите во Словенија како што тие ни помогнаа во пожарите минатата година

Македонија 18.07.22 | 12:32

Предан: Mакедонскиот јазик е јасно признат од 26 земји-членки на ЕУ и тоа значи дека ќе биде признаен како официјален јазик на Унијата

Словенечкиот амбасадор во Македонија, Милан Предан истакна дека резервите на Бугарија за македонскиот јазик нема да имаат никакво влијание на неговиот статус...

Балкан 18.07.22 | 09:47

Пожари во Словенија, огнот брзо се шири

Словенечките пожарникари се обидуваат да го изгаснат пожарот што избувна во северозападниот дел на Карс, во близина на границата со Италија. Повеќе од 180 пожарникари...

Балкан 16.07.22 | 08:53

Удар на гром на Триглав повредил 18 планинари

Од удар на гром на Мал Триглав во Словенија биле повредени 18 планинари, од кои двајца потешко, информираат од полициската управа во Крањ. Како што пренесува „Глас Истре“,...

Балкан 15.07.22 | 18:40

Словенија почна да ја отстранува оградата на границата со Хрватска

Помала единица на словенечката армија, на границата на земјата со Хрватска, близу малиот граничен премин Виводина – Крмачина, кај градот Метлика, почна со отстранување...

Балкан 11.07.22 | 18:08

Словенија го презема првиот чекор пред прогласување криза поради намалено снабдување со гас

Словенечката Регулаторна агенција за енергетика објави прво ниво (од четирите) на рано предупредување за можни потешкотии во снабдувањето со природен гас, а Владата...

Балкан 01.07.22 | 13:28

Словенечкиот премиер предупредува на „информациска војна“ на Москва на Балканот

Словенечкиот премиер, Роберт Голоб, во врска со руското влијание на Балканот, предупреди дека земјите од регионот мора „да смислат планови“ за да се спротивстават...

Балкан 21.06.22 | 23:44

Словенија ќе и даде на Украина стари расходовани оклопни возила од СФРЈ

Словенија ѝ подари на Украина 35 оклопни амфибиски возила BVP M80A произведени во поранешна Југославија, за што ќе добие компензација за набавка на опрема за словенечката...

Балкан 20.06.22 | 15:36

Во Словенија инспекција на бензинските пумпи, нема гориво

Министерот за стопанство Матјаж Хан изјави дека инспекторите го проверуваат работењето на бензинските пумпи, иако дистрибутерите на нафта велат дека повремениот недостиг...

Балкан 20.06.22 | 11:55

Словенија дава предлог до ЕУ за забрзување на проширувањето кон Западен Балкан

Словенечката влада поднесува предлог до Европската Унија за да се забрза процесот на проширување на Унијата со земјите од Западен Балкан, во контекст на кандидатскиот...