Ознака: слика
Култура 27.08.21 | 10:03

Украдена слика на Матеј Богдановски

Визуелниот уметник Матеј Богдановски на социјалните мрежи објави дека е украдена слика додека неговиот брат се распакувал пред влезот од зградата. Сликава е украдена....

Калеидоскоп 16.06.21 | 11:03

Првата слика од ќерка си принцот Хари ѝ ја испратил на Кејт Мидлтон

Британскиот принц Хари ја споделил првата фотографија од неговата тукушто родена ќерка, на „чет-порака“, со неговата снаа – војвотката од Кембриџ, Кетрин Мидлтон,...

Култура 14.05.21 | 11:23

„Жената што седи покрај прозорецот“ на Пикасо продадена за повеќе од 103 милиони долари

„Жената што седи покрај прозорецот“ на Пабло Пикасо, која претставува портрет на неговата млада љубовница, од 1932 година, беше продадена на аукција во „Кристи“ за повеќе...

Култура 26.03.21 | 08:43

Слика на Ван Гог продадена за над 13 милиони евра

Една од ретките слики на Винсент ван Гог, која беше подолго време во приватна сопственост, вчера е продадена за повеќе од 13 милиони евра на интернет-аукција на „Сотби“. Сликата...

Култура 24.03.21 | 12:54

Сликата на Бенкси направена во чест на здравствените работници продадена за рекордна сума

Минатата година, за време на пандемијата на коронавирусот, славниот уметник Бенкси ја наслика својата позната слика наречена Game Changer на која се гледа момче како си игра...

Калеидоскоп 02.03.21 | 10:11

Анџелина Џоли продаде слика од Черчил за рекордни седум милиони фунти

Најпознатата слика насликана од некогашниот британски премиер, Винстон Черчил, е продадено на аукција во Лондон за седум милиони фунти (8,1 милион евра). Од аукциската...

Калеидоскоп 23.02.21 | 13:45

Во Австралија откриена фреска од кенгур стара 17.300 години

Австралиски истражувачи го открија најстарото уметничко дело во земјата, врежано во карпа, а на фреската се гледа кенгур насликан пред 17.300 години. Двометарското дело...

Калеидоскоп 28.01.21 | 21:21

Вредно 80 милиони долари: Ремек-делото на Ботичели „Млад човек со диск“ на аукција во Њујорк

Сликата „Млад човек со диск“ на Сандро Ботичели, се очекува да достигне 80 милиони долари на наддавање на аукциската куќа „Сотби“, што се одржува во Њујорк Уметничкото...

Музика 24.05.20 | 22:47

Стинг му ја исполнил последната желба на полицаец од Њујорк

Humans of New York е популарна страница на социјалните мрежи која објавува интервјуа со луѓе од Њујорк, споделувајќи ги нивните животни приказни како и фотографии и снимки...

Калеидоскоп 21.05.20 | 10:50

Италијанка на лотарија освои слика на Пикасо вредна еден милион евра

Италијанката Клаудија Боргоњо на хуманитарна лотарија доби слика на Пабло Пикасо, вредна еден милион евра. Нејзиното добитно ливче беше извлечено на електронска ждрепка...

Култура 24.09.19 | 20:47

Слика вредна шест милиони евра пронајдена во кујна на една старица во Франција

Слика во вредност од шест милиони евра, изгубено ремек-дело на италијански сликар, била пронајдена во домот на една старица недалеку од Париз, пренесува „Би-би-си“. Сликата...

Свет 15.08.19 | 18:05

Во куќата на педофилот Епстајн пронајдена слика од Бил Клинтон – позира во фустан на Хилари

Додека случајот со Џефри Епстајн се одмотува, во јавноста излегуваат се повеќе неверојатни детали од животот на американскиот милијардер. Епстајн за време на бурниот...

Култура 10.01.19 | 10:32

Германија ја врати сликата која ја украдоа нацистите: „Портретот на млада жена што седи“ кај наследниците на Жорж Мандел

Германските власти им ја вратија сликата што ја украдоа нацистите, на наследниците на Жорж Мандел, еврејски француски политичар и член на движењето на отпорот кој беше...