Ознака: Славчо Попоски
Сервиси 30.03.22 | 21:09

Славчо Попоски предупредува: Не ги оставајте автомобилите под дрвја, ќе дува ветер со брзина над 80 км/час

Метерологот Славчо Попоски упати предупредување до граѓаните да бидат крајно претпазливи и да не ги оставаат своите автомобили под дрвја, поради силниот ветер од јужен...

Сервиси 29.07.21 | 15:16

Идната недела е можно да имаме температури над 45 степени, најавува Славчо Попоски

Славчо Попоски најавува дека идната недела е можно да имаме температури над 45 степени. Топлотниот бран во нашата држава ќе се задржи до самиот крај на оваа седмица, а...

Сервиси 31.10.19 | 19:09

Вонредна прогноза: Следат обилни врнежи, но и затоплување

Следува период на повремени локални врнежи од дожд. Веќе од недела нашата територија ќе потпадне под влијание на незгодно јужно и југозападно воздушно струење, кое...

Сервиси 12.10.19 | 21:05

Непријатна топлина, сахарска прашина и песок доаѓаат кон Македонија

Сахарска прашина и песок, како и непријатна топлина овие денови ќе ја зафати територијата на нашата држава, вели Славчо Попоски, според чии прогнози Македонија ќе биде...

Сервиси 20.09.19 | 23:07

Пред нас е зимска ноќ

Прогнозерот Славчо Поповски предупредува дека поради ведрото време, вечерва ни претстои вистинска зимска ноќ со невообичаено ниски температури на воздухот за овој...

Сервиси 14.09.19 | 19:07

Славчо Попоски со детална прогноза за октомври: Подгответе се за снег

Во текот на октомври месец не е исклучена можноста да дојде до продор на позначително студена маса од север, прогнозира Славчо Поповски, според моменталните анализи...

Сервиси 06.09.19 | 17:12

Славчо Попоски предупредува: Големо невреме доаѓа кон Македонија

Во следните часови најголем дел од државава ќе навлезе во жолта предупредувачка фаза, прогнозира Славчо Попоски, додавајќи дека не се исклучува можноста и за локални...

Сервиси 04.03.19 | 23:31

Лето во март, но до кога?

Во текот на следните денови, под влијание на топол воздушен бран кој продира од северните предели на Африка ќе имаме стабилно, суво и сончево време повремено со умерена...

Сервиси 03.03.19 | 18:03

Доаѓа африкански бран: Времето како лето, расположението како зима

Топлиот бран кој ќе пробие кај нас почнувајќи од утре, ќе донесе невообичаено високи температури на воздухот, особено од вторник кога максималните дневни температури...

Сервиси 09.02.19 | 11:38

Славчо Попоски прогнозира нагла и голема промена на времето

За време на овој викенд под влијание на стабилна, сува и релативно топла воздушна маса од југ ќе имаме сончево време со мала до умерена облачност, наутро и во претпладневните...