Ознака: скопјанка
Здравје 16.02.21 | 16:23

Мајка ми почина во лифт, зашто Брзата помош дојде без носилка и без адреналин

Цела година молчев, чекав Обвинителството да ме повика да дадам исказ, за тоа како мајка ми почина заглавена во лифт, откако Брзата помош дојде кај нас дома брзо, ама...

Црна хроника 30.01.21 | 14:06

Скопјанка прегазена на паркинг

Вчера во 12.15 часот било пријавено дека во Скопје на паркинг простор на ул.„Трифун Хаџијанев“, патничко возило „фолксваген пасат“, со скопски регистарски ознаки, управувано...

Здравје 12.12.20 | 09:37

Починатата девојка имала тешка пневмонија, висок притисок и дијабет

Меѓу 26 починати лица во изминатите 24 часа, најмладата пациентка која го загуби животот по компликации од ковид-19 имаше 30 години. Од ГОБ „8 Септември“ за „Вечер“ велат...

Семејство 09.11.20 | 09:07

Почина скопјанката тешка 250 килограми

Скопјанката Мејрем Исмаил која на 15 октомври во Турција го оперираше желудникот за да ја намали телесната тежина, денеска почина, објави порталот Женски магазин. Според...

Црна хроника 29.09.20 | 11:39

Скопјанка во ВЦ му украла 550 евра на постар маж, експресно е уапсена

Полициски службеници од СВР Скопје – ЕВР Аеродром и Драчево ја лишија од слобода Д.С.(31) од Скопје поради постоење основи на сомнение дека во неделата околу 20 часот во...

Црна хроника 17.08.20 | 16:21

Ѝ рекол дека е син на нејзин пријател, му дала 500 долари

Вчера во 13.00 часот, Љ.П.(79) од Скопје во полиција пријавила дека околу 10.00 часот едно лице ја измамило за сума од 500 долари. Според пријавеното, лицето дошло во нејзиниот...

Црна хроника 04.08.20 | 17:25

Поднесена кривична пријава против скопјанка која се борела во редовите на Исламската држава во Сирија

Триесет и осумгодишна скопјанка во два наврата заминала за Сирија, каде се борела во редовите на Исламската држава. Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам...

Црна хроника 03.07.20 | 11:45

Скопјанка тешко се повреди откако автобусот нагло тргнал

Вчера во 21:45 часот било пријавено дека во Скопје, на ул.„Ѓорче Петров“, О.П.(57) од Скопје, превезувајќи се во автобус кој сообраќал на линија број 11, при тргнување на автобусот...

Здравје 24.06.20 | 22:30

Вирусот кај нас го гледам како динамит фрлен во мочуриште, кој ги извади на површина сите застојани слоеви

Здраво на сите! Јас сум позитивна на Ковид-19. Припаѓам на заразените од „втора генерација“. На неколку наврати решавав да напишам збор – два за ситуацијава во која се...

Црна хроника 18.06.20 | 16:04

Во Ѓорче фатена 65-годишна скопјанка осудена на 17 години затвор

Вчера наутро околу 9 часот полициски службеници од СВР Скопје од ул.„Гостиварска“ на подрачјето на Ѓорче Петров ја лишиле од слобода Б.П.(65) од Скопје, соопшти денеска...

Скопје 07.06.20 | 12:23

Скопјанка контра тврдењата на Владата: 5 дена молиме за тестирање на семејството

Симтоми почувствувала минатиот петок, а во статистиката на позитивни се води од вторникот. 33-годишната Симона Герасимовска за Сител ја раскажува голготата низ која...

Црна хроника 16.05.20 | 16:45

Пронајдена мртва скопјанка: Tелото предадено на обдукција

На 15.05.2020 во 19.00 часот во СВР Скопје, од Итна медицинска помош било пријавено дека во стан на ул.„Стари Новакина“ пронајдена била почината Е.Б.(65). Извршен бил увид на местото...

Здравје 24.04.20 | 13:02

Другарка ми испаничи кога ѝ кажав дека сум болна, веќе не ми се јави

Меѓу ретките случаи што се одлучуваат да зборуваат за тоа како е да се живее со Ковид-19 е и четиричлено семејство во една скопска населба. Тие веќе три недели се во самоизолација...

Црна хроника 31.03.20 | 11:26

Скопјанка пријавила дека од камп за бездомници се одалечиле нејзините две малолетни деца

Вчера околу 13.00 часот во Полициска станица Ѓорче Петров, М.А. (33) од Скопје пријавила дека од камп за бездомници Чичино село- Сарај, се оддалечиле нејзините деца С.М. (15)...

Црна хроника 12.03.20 | 14:02

Скопјанка уценувала битолчанец со компромитирачки фотографии, му барала 1.200 евра

Полицијата приведе 34-годишна скопјанка, со живеалиште во Битола, поради уцена на 44-годишен битолчанец. По преземени оперативни мерки, а по претходна пријава на В.П.(44)...

Здравје 26.02.20 | 17:40

Скопјанката која е првата заболена со коронавирус во Македонија е во изолација на Инфективна, свесна е, ориентирана и дише слободно

Педетгодишната скопјанка, која е првиот заболен пациент во Македонија со коронавирус е на Интензивна нега на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Жената е на...

Црна хроника 19.02.20 | 09:49

Нов напад од улични кучиња, скопјанка завршила на клинички

Околу 18 часот синоќа во населбата Железара во Скопје се случил нов напад од глутница кучиња скитници. Повредена е 49 годишна скопјанка која поради здобиените повреди...

Црна хроника 12.02.20 | 10:36

Скопјанка паднала во отворена шахта, со тешки повреди пренесена на Клиники

Скопјанка е тешко повредена откако паднала во отворена шахта оставена на гробиштата Камник. Случајот во СВР Скопје, вчера го пријавил нејзиниот сопруг В.С., според кој...

Црна хроника 28.01.20 | 17:55

Малолетна скопјанка застрелана во глава донесена во болница

На 27.01.2020 во 14.45 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ било донесено малолетно женско лице со повреда во главата од огнено оружје. Полициски...

Црна хроника 01.01.20 | 16:58

Скопјанка почина на паркинг, се испитуваат причините за смртта

Вчера во 13.10 во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг помеѓу Поликлиника „Јане Сандански“ и црква „Св.Илија“, во патничко возило „хјундаи туксон“, со скопски...