Ознака: скандал
Македонија 18.04.22 | 18:20

Нов скандал: Владата го разрешува шефот на финансиската полиција Арафат Муареми

Во напната атмосфера попладнево владата го разрешува шефот на Финансиската полиција Арафат Муареми кадар на СДСМ, објави неофицијално expres.mk. Муареми во јавноста се...

Естрада 02.03.22 | 22:50

Скандал во Србија: Познат пејач на тинејџерка ѝ испраќал снимки кај што мастурбира

Познатиот српски фолкер Шако Полумента е фатен на дело токако на малолетно девојче ѝ испраќал видеа како се самозадоволува. Семејството на тинејџерката ги споделило...

Филм 27.02.22 | 18:45

Скандал на доделувањето на наградата „Цезар“: Комичарката Мари на жирито му го покажа задникот

Француската академија за филмска уметност во Париз ги одржа 47. Цезар награди, но добитниците паднаа во втор план поради скандалот што се случи поради несоодветното...

Македонија 24.02.22 | 09:09

Последниот скандал на Филипче (3): Каде се парите, Венко?

Само по себе е голем скандал тоа што непосредно пред да си замине од функцијата министер за здравство, Венко Филипче префрлил повеќе од 2,5 милиони евра на компанијата...

Македонија 23.02.22 | 10:54

Последниот скандал на Филипче (2): Државата им плати на Грците, на македонските фирми драхми ќе им дадат!

Скандалозната уплата на повеќе од 2,5 милиони евра од Министерството за здравство на контото на компанијата „Интраком констракшн – Интракат Грција“, извршена од министерот...

Македонија 22.02.22 | 13:38

Последниот скандал на Филипче (1): Пред одење ги почастил Грците 2,5 милиони евра!

Што правеа Зоран Заев и министрите во неговата влада во декември и во првите денови на јануари, кога веќе беше познато дека кабинетот си заминува и доаѓа новата екипа...

Македонија 07.02.22 | 13:40

Стоилковски: Како токму во период на предизборие, мала фирма за транспорт на еден човек со политички скандал зад себе, од МВР да добива еден милион евра на два тендери?

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, реагира дека трет ден МВР крие како е можно фирма за товарен транспорт да добие милион евра за три месеци, ама не за транспорт,...

Македонија 02.02.22 | 13:46

Проф. д-р Јаневска: Зошто треба да избие скандал за директорите во училиштата да го решат проблемот?

Зошто треба да избие скандал за директорите во училиштата да го решат проблемот, прашува во статус на Фејсбук проф. д-р Весна Јаневска. Слабостите на образовниот систем...

Свет 01.02.22 | 15:27

Голем скандал ја тресе ЕУ: Фон дер Лајен се допишувала со шефот на „Фајзер“

Европската Kомисија (EK) и нејзинaта шефица, Урсула фон дер Лајен се најдоа под силен притисок за случај е отворен пред, речиси, една година. Правобранителката на Европската...

Македонија 30.01.22 | 14:25

Стоилковски oд утре ќе обелодени криминален скандал поврзан со Рашковски, поранешниот директор на „Дрисла“ и една фирма како испумпале народни пари за две години

Борбата со високата корупција е нешто што е ЕК го посочува со години и е едно од барањата заедно со промени во администрацијата. И тоа борба од аспект на овој непотизам,...

Скопје 20.01.22 | 12:57

На сомнителен начин во време на СДСМ испумпани над 11 милиони денари за улично осветлување во Гази Баба

Од денеска ќе отпочнеме со разоткривање на сомнителните и криминални зделки на градоначалниците кои што функционираа од СДСМ во претходниот мандат, соопшти на денешната...

Ракомет 15.01.22 | 21:38

Скандалозно однесување на црногорски репрезентативец: Ласица ги плукна македонските навивачи!

Црногорскиот ракометен репрезентативец Марко Ласица вечерва наместо да биде голем во победата на својот тим, тој го покажа своето непочитување и домашно воспитување. Откако...

Фудбал 15.01.22 | 11:22

Местачки скандал го тресе белгискиот фудбал, вмешани судии, прволигаши, функционери…

Белгискиот фудбал се соочува со скандал од големи размери, откако Јавното обвинителство најави можни десетици обвиненија како резултат на серија истраги за повеќе...

Македонија 10.01.22 | 12:05

Чинии со златна линија 88 евра парче, нож од 10 евра – Владата ја подновува кујната за новиот премиер

Службата за општи и заеднички работи ја подновувава владината кујна за новиот премиер, кој во Владата ќе биде дочекан со нов прибор за угостителство – бела техника,...

Македонија 26.12.21 | 20:51

ЕСМ во итна постапка без тендер, ја избра „Марковски” да копа јаглен за 18 милиони евра за една година

АД ЕСМ со одлука на Владата е задолжена во првите 6 месеци од следната година да обезбеди 100 проценти од потребите за електрична енергија за домаќинствата и малите потрошувачи,...

Свет 20.12.21 | 10:16

Скандал во Германија: На децата им дале погрешни вакцини против Ковид-19

Неколку деца во Германија случајно примиле вакцини против Ковид-19 на фирмата „Модерна“ која не е одобрена за употреба за нивна возраст. Според зборовите на надлежните,...

Скопје 29.11.21 | 12:48

„Жена од султана“ ечи во скопска градинка, воспитувачката ги снима како играат: Пејте, оти ќе ви ја исклучам!

Револтиран родител кој сака да остане анонимен, до редакцијата на „Слободен печат“ испрати видео снимка на која се гледа како воспитувачка од градинка на 5-годишни...

Македонија 25.10.21 | 10:48

„Измислете прекршок, тргнете го“, „Барајте му лекарско“: Нови пораки од параполицијата на Спасовски, имале црн список на возила

На денешната прес-конференција, Драган Ковачки, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, објави, како што кажа – јасни докази дека злосторничката група на Заев и Спасовски составена...

Македонија 25.10.21 | 09:06

ВМРО-ДПМНЕ ги објави имињата на полицајците што го следеле Јовчески, на „Вибер“ споделувале што прави

Наместо криминалци, полицијата на Заев и Спасовски брка неостомисленици, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ, откривајќи го идентитетот на полициските службеници што учествувале...

Македонија 21.10.21 | 15:22

Кандидат за градоначалник уценувал самохрана мајка дека ќе ѝ го одземе детето

Кандидатот за градоначалник на СДСМ за Општина Ново Село, Звонко Ангелов, брутално ја злоупотребил својата службена должност како вработен во Центарот за социјални...