Ознака: СЈО
Црна хроника 03.03.20 | 14:52

Од 12 вештаци во Македонија, СЈО анажирале вештак од Србија

Одбраната во случајот „Насилство во општина Центар“ денеска поднесе Поднесок до судијата Душан Јосифов во кој го спорат ангажирањето на вештак од Србија кој ги анализирал...

Македонија 24.02.20 | 20:38

СЈО им исплатило хонорари на двајца сведоци предложени од Обвинителството во случајот „Таргет Тврдина“

СЈО им исплатило хонорари на двајца сведоци предложени од обвинителството во предметот “Таргет Тврдина”. Тие извршиле работен ангажман за СЈО и за тоа им биле исплатени...

Македонија 23.02.20 | 16:16

„Стани Јово, Шутка зове…Остави ја партијата на чесни луѓе“

Лавина од реакции на социјалните мрежи откако Антонијо Милошоски објави снимка на која што се слуша што договарал Зоран Заев, претседателот на СДСМ со Јово Вангеловски,...

Македонија 23.02.20 | 11:54

Новата аудио „бомба“ ги разнесе Заев и мафијата на власт: Договорено е паѓаат случаите, Катица знае, Врховен суд ќе донесе одлука, без Заев не може

Зоран Заев како премиер директно влијаел врз работатата и одлуките на Спцеијалното јавно обвинителство и Врховниот суд – ова го покажува „бомбата“ која денеска...

Македонија 20.02.20 | 15:34

Јанева бара пола СЈО да сведочи за неа

Започна испитувањето на сведоците на одбраната во случајот „Рекет“. По денешното сведочење на адвокатот Васил Димишков следната недела ќе има нови сведоци на барање...

Македонија 13.02.20 | 15:08

Компромитираниот кадар од СЈО со новиот закон ќе биде вдомен во ОЈО

Стручните соработници на обвинителите, техничкиот кадар и административците од специјалното јавно обвинителство (СЈО) ќе бидат прераспределени во другите јавни обвинителства,...

Македонија 11.02.20 | 17:15

Јовески: „Бомбите“нема да бидат докази за истрагите на СЈО, но тоа не се однесува за „Рекет“

Јавното обвинителство не може да го заснова обвинението на незаконски прислушувани материјали, оваа одредба од предложениот законот за јавно обивнителство се однесува...

Македонија 10.02.20 | 14:16

Експертите согласни: Новиот закон за ЈО скроен за Заев да се спаси од идни бомби против него

Новиот закон за Јавно обвинителство има неколку контрадикторности за тоа дали во иднина Обвинителството ќе може да прими и да покрене обвинение врз основа на прилушкувани...

Македонија 06.02.20 | 15:23

Нема пари за плати во СЈО, отишле кај ДИК

Незаконско е пренаменувањето на буџетот за СЈО за 2020 година од страна на Собранието. Парите се пренаменија за Државната изборна комисија со што се повредени основните...

Македонија 31.01.20 | 23:06

Давидовиќ: Судиите се вмешани со политиката, судството не е самостојно

Кога еден обвинител ќе каже дека одреден судија, во случајот Добрила Кацарска влијаела врз предмет, во случајот „Империја“, ова ја покажува состојбата на нашето судство....

Колумни 29.01.20 | 15:30

Ерупција на корупција

Петар Поп-Арсов Македонија падна тринаесет места подолу на Индексот за перцепција на корупцијата! Македонија на 106 место според Индексот за перцепција на корупција!...

Македонија 29.01.20 | 15:19

Завод за ревизија ќе ги чешла надоместоците на СЈО и соработниците

Надоместоците кои ги земале јавните обвинители вработени во СЈО и сите нивни соработници ќе бидат предмет на ревизија од страна на Државниот завод за ревизија, најави...

Македонија 28.01.20 | 21:13

Пари и пари имаат земено, сите обвинители, сите вработени, вели Пандов за СЈО

Аналитичарот Александар Пандов во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 говореше за правосудниот систем во Република Македонија. Тој истакна дека Зоран Заев иако знаел...

Македонија 27.01.20 | 20:48

Таравари: Не гледам подготвеност кај Заев да го реши случајот „Рекет“

Арбен Таравари во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ зборуваше за тоа како тој очекува да заврши случајот „Рекет“ при што посочи дека нерешавањето на овој...

Македонија 27.01.20 | 19:52

Димитров во 2016: СЈО денес прави држава!

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во 2016 година пишуваше дека Специјалното јавно Обнинителство прави држава. За жал сликата денеска е далеку од тоа. Во...

Македонија 27.01.20 | 18:40

Стефанова нека каже како се уценуваа пратеници, како луѓе се ставаа во притвор, а потоа се тргуваше со притисок за промена на името

Сведокот во случајот „Рекет“, обвинителката Лиле Стефанова, која денес сведочеше пред заменичката на Вилма Рускоска, Гордана Смаќоска, изгледа е клучниот сведок кој...

Македонија 27.01.20 | 17:18

Како што се колнеше во жицата така се колнеше и во Катицата: Таа е институција, стојам зад неа како личност

Денешното сведочење на обвинителката Лиле Стефанова од СЈО во случајот „Рекет“ несоменено нè навраќа една година наназад да се потсетиме и да се запрашаме што се случи...

Твитови 27.01.20 | 16:00

Зад СЈ Ороспии, X гомнар(к)и, „специјални” обвинителки, врвни рекети…, се возеше едно маче…

Специјална Јавна Ороспија — MITE NAJDOFF (@Kalabalak_) January 27, 2020 Фина некоја госпоЏа. pic.twitter.com/RZKhVSkPlo — Wicked Mrchatina (@Mrchatina) January 27, 2020 Во следната епизода ќе гледате pic.twitter.com/8pTiyIRi6Y —...

Македонија 27.01.20 | 13:15

Стефанова: Беше актуелно лица да бидат пуштени од притвор заради некакви гласања во Собранието

Обвинителката Лиле Стефанова, на денешното рочиште за случајот „Рекет” спомена писмо кое тогаш и го дал осомничениот Орце Камчев, кога веќе бил во притвор. На 20 ноември,...

Македонија 26.01.20 | 19:17

Државниот завод за ревизија ќе ја проверува основаноста за исплата на бонусите во СЈО

Државниот завод за ревизија следниот месец ќе го проверува начинот како биле исплаќани високите надоместоци во веќе згаснатото Специјално обвинителство, објави Алсат. Ќе...