Ознака: СЈО
Македонија 15.05.20 | 18:46

Прекршочни постапки против сите обвинители на СЈО

Државната комисија за спречување на корупција на денешната 29. седница поведе прекршочна постапка против поранешните обвинители на СЈО Катица Јанева, Фатиме Фетаи,...

Македонија 12.05.20 | 21:40

Пристигна решението со кое Уставниот суд им ги замрзна платите на поранешното СЈО

Никола Мицевски, досегашниот координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва во „Само Вистина“ во Канал 5 телевизија, истакна дека денеска го добил Решението...

Македонија 12.05.20 | 18:54

Заев тврди дека сите разговори што ги поседувал ги предал во СЈО

Почитта кон мојот народ секој ден е изразена во пракса, истакна денеска лидерот на СДСМ Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со последните разговори...

Црна хроника 05.05.20 | 20:56

Владата ќе му предложи на Уставен суд да ја укине времената мерка за платите на вработените во СЈО

На барање на Уставниот суд на Македонија, Владата денеска утврди мислење да му предложи на Уставниот суд во најкраток можен рок да ја укине изречената времена мерка,...

Македонија 28.04.20 | 14:59

Уставниот суд ја стопираше Уредбата: Владата незаконски доделила плати за СЈО во време на вонредна состојба

Уставниот суд ќе ја преиспитува уставноста и законитоста на три владини Уредби со законска сила донесени во вонредната состојба. Станува збор за Уредбата за ограничување...

Македонија 28.04.20 | 12:05

Платите на поранешното СЈО дадени во вонредена состојба денеска пред Уставен суд

  На дневен ред на Уставниот суд денеска се најде Уредбата со која на вработените во СЈО за време на вонредна состојба  им се исплатија заостанатите плати.. Владата...

Фудбал 22.04.20 | 16:07

Бејл е разочаран од поразот на неговиот поранешен клуб во финалето на ЛШ

Фудбалерот на Реал Мадрид, Герет Бејл зборуваше за настапите на Тотенхем во Лигата на шампиони во 2018/19 година. – Сите сакаа да го гледат финалето во Лигата на шампионите....

Македонија 22.04.20 | 15:57

Судот оформи предмет: Ќе паднат ли платите на СЈО на Уставен?

По информации објавени од некои медиуми, Уставниот суд информира дека нема оформено предмети за оценување на уставноста и законитоста на одлуката на Владата за доделување...

Македонија 10.04.20 | 14:32

Не ги пријавиле дополнителните надоместоци: Aнтикорупциска поднесе прекршочни за десет обвинители на СЈО на чело со Јанева

Специјалните обвинители кои требаше да се грижат против корупцијата и да поведуваат случаи самите не се придружувале кон тоа. Ова станува јасно откако Државната комисија...

Македонија 05.04.20 | 23:25

Владо Јовановски: Короната може да им плукне под прозор и на владата и на СЈО обвинителите, после ваква одредба

Актерот Владо Јовановски на својот фејсбук профил напиша: СЈО, најпосле е решено. Владата на ” Нашата земја”, донесе вистинска мерка пред Велигден, Да им се исплатат...

Здравје 05.04.20 | 18:55

Д-р Кирил Пецаков: Како тоа е приоритетно да се обезбеди корумпираното СЈО наместо да се набават тестови, реагенси и респиратори

Д-р Кирил Пецаков на својот фејсбук профил реагираше на исплатата на сретства за СЈО додека во ек на пандемија на корона од која е зафатена и нашата земја, докторите...

Македонија 05.04.20 | 18:39

Трошоците за СЈО се за стручните служби и за комуналии до престанокот на постоење на ова обвинителство, подобро е да се платат на време отколку по судски пат со камати

Владата испрати соопштение во кое укажува дека трошоците за СЈО се за стручните служби и за комуналии до престанокот на постоење на ова обвинителство, подобро е да се...

Македонија 05.04.20 | 12:58

Николоски предупреди: Власта сака вонредна, а не кризна состојба за да носи уредби во корист на Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски навреме предупреди дека власта сака вонредна, а не кризна состојба со цел Владата да носи уредби со законска сила...

Македонија 05.04.20 | 12:17

Јанушев: Нема пари за награда за докторите, но има за СЈО, нема пари за маски, но има за СЈО

Наместо пари за стопанството и за борба против пандемијата со корона, има пари само за клиентелата на СДСМ во поранешното СЈО, вели генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 05.04.20 | 11:46

Вонредна состојба за исплата на огромните плати во корумпираното СЈО

Вонредната состојба во државата поради корона вирусот Владата ја искористи за да донесе указ за исплата на плати во Специјалното јавно обвинителство, кое се покажа...

Македонија 04.04.20 | 22:09

Владата пренамени пари за исплата на плати на истражителите од СЈО

На последната седница, Владата на Спасовски донела Уредба со законска сила со која се врши пренамена на буџетски средства за исплата на плати на истражителите од СЈО. Вакават...

Црна хроника 13.03.20 | 12:26

Јанева во Анкетниот лист „заборавила“ да ги пријави бонусите од СЈО

На денешното рочиште во случајот „Рекет“, одбраната на Катица Јанева презентираше неколку материјални докази. Еден од нив е анкетниот лист кој го поднела Јанева во...

Црна хроника 12.03.20 | 16:32

Фатиме Фетаи и Ленче Ристовска ќе бидат сведоци на Катица Јанева за „Рекет“

Обвинителите Ленче Ристовска, Фатиме Фетаи, Трајче Пеливанов и Гаврил Бубевски се првите сведоци на второобвинетата во аферата „Рекет“ Катица Јанева. Четворицата...

Македонија 08.03.20 | 13:42

Заев: Сè предадовме во СЈО, не се сеќавам дека сме ја имале „бомбата“ за Милошоски

Сите материјали од прислушуваните разговори ги предадовме на Специјалното јавно обвинителство на крајот на 2016 година и со тоа ја завршивме нашата обврска, одговори...

Македонија 06.03.20 | 21:09

Милошоски: Лицето ЗЗ ги поседува сите снимки од СЈО, ќе ве отворам како пупка

Пратеникот Антонио Милошоски вечерва се обрати на Фејсбук откако беа објавени негови снимки. Тој тврди дека тие снимки се  нелегално направени од УБК во 2011 година, во...