Ознака: СЈО
Македонија 22.09.19 | 19:27

Јанева барала пари од „црниот фонд“ на обвинителите во СЈО за нејзина одбрана

Ново писмо од Катица Јанева пристигнало на „Рузвелтова 34“.. Според информации на Сител, поранешната специјална обвинителка во писмото навела неколку барања. Освен...

Македонија 22.09.19 | 16:46

Освен високи плати, обвинителките на СЈО добивале и додатоци колку што им биле платите, ама морале да молчат

Специјалните јавни обвинители добивале надоместок поради доверливоста на нивната работа околу прислушувањето на „бомбите“. Овие надоместоци понекогаш биле во висина...

Македонија 21.09.19 | 11:18

Дескоска: Прислушуваните материјали се на сигурно, во сеф во зградата на СЈО

Министерката за правда и член на ИО на СДСМ Рената Дескоска вели дека не е нарушена безбедноста на прислушуваните материјали во зградата на Специјалното јавно обвинителство,...

Македонија 20.09.19 | 14:55

Костадинов: Барањето за анкетна е параван и не го прифаќаме

ВМРО-ДПМНЕ е нервозна што не успеа да ги уништи предметите на СЈО, рече портпаролот на СДСМ и пратеник Костадин Костадинов во одговор на новинарско прашање. По неуспешниот...

Македонија 20.09.19 | 13:34

Јовески презел 171 предмети од СЈО

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ова обвинителство за МИА. Јавното обвинителство...

Економија 20.09.19 | 12:27

СЈО нè чинеше повеќе од 12 милиони евра

СЈО 4 години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните, кои се потрошија за плати и хонорари за обвинителите-рекетари и нивните роднини вработени како административен...

Македонија 20.09.19 | 10:09

Мафијаши кои се занимаваат со криминал сакаат да бираат обвинители и судии, СЈО е пример за тоа

Мафијашите кои се занимаваат со организиран криминал и корупција секогаш имаат огромен интерес токму тие да бидат ликовите кои ќе го прават изборот на обвинители и...

Македонија 19.09.19 | 23:45

Димовски: Најмалку 15 пратеници и јас лично сме уценувани со СЈО

Цело време бевме осудувани за тоа што го зборувавме за СЈО, до пред два месеци, кога се излезе на виделина. Ајде да почекаме, да видиме, може уште нешто ќе излезе, да не...

Македонија 19.09.19 | 22:15

Димовски: Знаеме и кој министер од СДСМ го пренесувал списокот до Катица Јанева

Во вечерашното гостување во 24 анализа со Душица Мрѓа, Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ во жестока дебата со Мухамед Зехири од СДСМ ја обвини власта дека не решила ниту еден...

Македонија 19.09.19 | 17:24

Зaштитeнитe cвeдoци се oткaжyвaaт од cвeдoчење – се плашат дека кај Јовески ќе им биде откриен идeнтитeтот

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата институција...

Македонија 19.09.19 | 15:12

Уште двајца обвинители од СЈО ќе продолжат да ги застапуваат предметите

Поранешните обвинители во СЈО, Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска, и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред Донев и Јосифовска, уште тројца...

Македонија 18.09.19 | 22:48

Пандов: На братсково стебло фали само кучето на Фатиме!

На таблава фали уште Фатиме кучето што не си го вработила во СЈО. Него повторно ќе прашам, кога ние Македонските граѓани ќе имаме можност да видиме на што и за што овие...

Македонија 18.09.19 | 14:35

ВМРО-ДПМНЕ ги открива партиските вработувања и непотизмот на обвинителите во СЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во текот на вчерашниот ден поднесе Предлог одлука за основање на Анкетна комисија за утврдување на прекршување на законите...

Македонија 18.09.19 | 13:45

Калајџиев: Прогонот од СЈО беше едностран, префрлањето на случаите е незаконскo и нелегитимно

Во емисијата „200“ на Алсат професорот Гордан Калајџиев ги коментираше актуелните случувања околу преговорите за обвинителството и случаите кои ги превзеде Јавното...

Македонија 18.09.19 | 11:43

СЈО беше оформено за да го згасне ВМРО – ДПМНЕ

Адвокатот Панче Тошковски во синоќешната дебата на ТВ24 изјави дека од денешен аспект повеќе од јасна е мислата на правните експерти во Република Македонија дека СЈО...

Македонија 18.09.19 | 08:00

Не е важно што стои во законот, туку што стои во нарачката од власта

Кампањата која се води деновиве на социјалните мрежи дека на поранешниот премиер Никола Груевски од „Патишта“ ќе му останат само „провизиите“ бидејќи предметот...

Македонија 17.09.19 | 23:19

Барањето за формирање на анкетна комисија за СЈО стигнало кај Џафери

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја добил предлог-одлуката за формирање анкетна комисија за утврдување на прекршување на законите и злоупотреби во работењето...

Македонија 17.09.19 | 22:19

Шекеринска: Ние ги обезбедивме случаите на СЈО, сега се е во рацете на судството

Со новите решенија практично ги обезбедивме сите случаи од СЈО да имаат судска целосна разрешница, изјави заменик-претседател на СДСМ и министерка за одбрана Радмила...

Македонија 17.09.19 | 20:55

Предметите на СЈО ќе почнат да паѓаат во Стразбур: Жалбите за „Поштенска банка“ се прифатени

Сите три жалби поднесени од сопственикот на „НОЕЛ“ Гевгелија во врска со предметот „Поштенска банка“ се прифатени од Судот во Стразбур, соопштува адвокатот Петро...

Македонија 17.09.19 | 15:11

Милошоски: Американската, холандската и шведската амбасада ќе дознаат како СЈО ги трошело нивните донации

Антонио Милошоски, пратеник од ВМРО – ППМНЕ денеска на прес конференција обзнани дека пратениците од неговата партија доставиле предлог одлука до Собранието да се...