Ознака: СЈО
Македонија 30.08.22 | 11:32

Кадрите на СЈО се враќаат на голема врата преку „Обвинителството на Вилма“

Суспензијата на обвинителката Вилма Русковска и нејзините замени го вратија сеќавањето на помалку подзаборавеното Специјално јавно обвинителство. Првата замена на...

Македонија 07.06.22 | 08:43

Николоски: Планот на СДСМ во 2017 беше преку СЈО да ја укине ВМРО-ДПМНЕ

Некаде 2017 година кога СДСМ ја презеде власта во тесен круг на владејачката структура тогашна се создаде мастер план за затворање на ВМРО-ДПМНЕ, чијашто крајна цел беше...

Македонија 15.04.22 | 21:53

Јанева за поранешните колешки од СЈО рече дека се колешки по ракија

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева вели дека таа е единствена обвинителка која е  веднаш избркана од работа и дека тоа треба да му служи на чест на Советот...

Македонија 01.03.22 | 23:29

Aмериканската амбасадорка побара итно да се завршат случаите на поранешното СЈО

Владеењето на правото е основа за сите демократски институции, за економскиот просперитет и најважно за безбедноста.Тоа е основен фактор што гарантира дека се исполнуваат...

Македонија 24.09.21 | 19:39

Финансиската полиција е новото СЈО за СДСМ: Три дена пред кампања, гони кандидат за градоначалник на опозицијата

Денеска заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски и директорот на Управата...

Црна хроника 23.07.21 | 12:35

Падна уште еден предмет на поранешното СЈО: Мијалков и „Алфите“, ослободени од обвинението за апсењето на Љубе Бошкоски

Судечкиот совет во случајот „Тортура“ денеска донесе пресуда со која ги ослободи од обвинение за апсењето на Љубе Бошкоски обвинетите Сашо Мијалков, поранешен директор...

Македонија 14.07.21 | 14:28

Пропаѓаат седум предмети од СЈО

Членовите на Судскиот совет на денешната седница го разрешиле судскиот поротник Митко Сандев за кого ВМРО-ДПМНЕ обвинуваше дека работел, иако ги исполнувал условите...

Македонија 09.07.21 | 12:01

Судењата за предметите на СЈО се враќаат од почеток: „Талир“, „Траекторија“ и „Шпански скали“ ќе почнат одново

Сите судења каде судија е Горан Бошевски или е дел од судечкиот совет се одложени до назначување на нов судија, информираат од Основниот кривичен суд. Денешното рочиште...

Македонија 17.03.21 | 08:18

Калајџиев: Постои лична димензија во гонењето на Камчев, им го cpyши CJO и ceга мy ce одмaздyвaaт

Професорот Гордан Калајџиев ја потсети македонската јавност дека обвинителката Лиле Стефанова, која сега побара и доби притвор за Орце Камчев за случајот на СЈО „Плацевите...

Црна хроника 23.02.21 | 13:08

Пропадна уште еден случај на СЈО, за „Лидери“ ќе се гони само инвеститорот, а не и Ахмети и Груевски

По спроведена предистражна и истражна постапка од поранешното Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското...

Македонија 05.10.20 | 20:56

Професорот Калајџиев лани предупреди: Постапките на СЈО се спорни и ќе паднат во Стразбур

По објавата дека Европскиот суд за човекови права, во однос на предметите во кои група обвинети се судени по обвиненија на СЈО, донел одлука дека аболиција не може да...

Економија 05.10.20 | 19:52

Арсовски: Нема пари за лаптоп за учениците, а има 4 милиони евра за непостоечкото СЈО

Во вечерашното издание на дебатната емисија „24 анализа“ на ТВ „24“, гостуваше портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски, кој заедно со министерот Бектеши и Азири од...

Македонија 04.10.20 | 13:27

Судот во Стразбур реши: Паѓаат судењата на СЈО, аболицијата важи!

Вечер.мк дознава дека Судот за човекови права во Старзбур одлучил дека аболицијата на тогашниот претседател Ѓорѓи Иванов, од април 2016 година, со која од прогон се аболицирани...

Македонија 29.09.20 | 12:16

Се делело на големо: СЈО незаконски исплатило 4,5 милиони евра за додатоци на плата!

На барање на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција, Државниот завод за ревизија изврши ревизија на усогласеност на тема „Плати и додатоци...

Македонија 10.09.20 | 16:44

Се уште се води предистражна постапка за дебелите бонуси за поранешните обвинители на СЈО

Предистражната постапка за поранешните обвинители од пропаднатото Специјално обвинителство се уште не е завршена. Ова денеска за Лидер.мк го изјави шефицата на Одделот...

Македонија 05.08.20 | 16:31

Пендаровски нема да му се извини на СЈО што го нарече дел од организираниот криминал

Претседателот не чувствува потреба да им се извинува на поранешните вработени во Специјалното јавно обвинителство, затоа што неговата оценка за поранешното СЈО од...

Вести 03.08.20 | 17:10

„Пендаровски да се извини, СЈО не беше само една личност“- реакција на поранешни вработени од укинатото обвинителство

Поранешни вработени во укинатото СЈО преку писмо реагираат  за говорот на претседателот Пендаровски и бараат негово извинување за вчерашниот говор. Во продолжение...

Македонија 08.07.20 | 13:22

Илиевски до борците за правда: Не ви е нелагодно што баш на вакви средби можеби се кординирала злоупотребата на СЈО во функција на СДСМ?

Богдан Илиевски или познат како Бетмен, се огласи на социјалните мрежи во врска со видеото снимено во домот на Боки 13, каде во присуство на веќе осудениот за случајот...

Македонија 03.07.20 | 12:52

Дали Рускоска ќе ги згрижи кај себе „грациите“ од СЈО?

Во јавното обвинителство во тек е интерен оглас за прераспределба и вработување обвинители во Одделението за борба против организираниот криминал и корупција. Ова...

Македонија 30.06.20 | 13:29

И официјално: СЈО згасна, стапува на сила новиот Закон за Јавно обвинителство

Од утре во сила е новиот Закон за Јавното обвинителство, кој беше донесен во февруари, пред распуштањето на парламентот, со што официјално завршува важноста на Законот...