Ознака: систина
Црна хроника 30.12.21 | 23:35

Камчев од Шутка попладнево итно префрлен во „Систина“

Орце Камчев се пожалил на здравствени проблеми, а Основниот кривичен суд со назнака „Итно!“ во четвртокот попладне го испратил на лекување во приватната болница „Аџибадем...

Црна хроника 27.07.21 | 19:24

Мијалков го болел стомакот, од Шутка е пренесен во Систина

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков попладнево од затворот во Шутка бил пренесен во Систина, објави „Телма“. Мијалков се пожалил на болки во пределот на стомакот,...

Македонија 12.04.21 | 10:24

Д-р Беќаровски: Да се лежи од 23 март во приватна болница од „превентивни причини” е одраз на „христијанска скромност”

Да се лежи од 23 март во приватна болница од „превентивни причини” е одраз на „христијанска скромност” на нашите владици, вели д-р Нико Беќаровски на веста дека дека...

Македонија 05.04.21 | 16:20

Пет лекари од „Аџибадем-Систина“ и двајца од „Ремедика“ ќе се вклучат во лекувањето на ковид-пациентите во јавното здравство

Пет лекари од „Аџибадем-Систина“ и двајца од „Ремедика“ ќе бидат вклучени во системот на ротација за грижа на ковид-пациентите сместени во клиниките од јавното здравство,...

Калеидоскоп 20.03.21 | 12:52

Доктори од ,,Аџибадем Систина’’ бараат ослободување на Камчев

Доктори од болницата ,,Аџибадем Систина’’ со отворено писмо реагираат на притворот на Јордан Камчев оценувајќи дека судските мерки изречени кон него се престроги...

Македонија 19.12.20 | 16:17

Стучен надзор од Клиниката за детски болести во педијатриската болница на „Аџибадем Систина“

Во Педијатриската болница на Клиничката болница „Аџибадем Систина’’ вчера во посета беше стручниот надзор од Универзитетската клиника за детски болести. Како што...

Црна хроника 15.12.20 | 13:27

Боки 13 треба да врати долг од 11 илјади евра на Систина за операцијата на желудникот

Бојан Јовановски, познат уште и како Боки 13 загуби на суд против Клиничката болница Аџаибадем Систина, па сега ќе мора да плати долг во висина од 11 евра. Инаку, тужениот...

Македонија 21.11.20 | 18:27

Стариот објект на „Систина“ ќе стане нова инфективна болница и ќе има сто кревети

Стариот објект на „Систина – Мала Богородица“ во Скопје да биде претворен во нова инфективна болница со сто кревети. Ова бил предлогот што произлезе по вчерашната...

Здравје 06.07.20 | 11:20

Во пик на Ковид-19, двајца анестезиолози ја напуштаат ГОБ „8 септември“ за да работат во Систина

Двајца анестезиолози од вкупно 13 во Градската болница „8 септември“ во најголемиот ек на пандемијата со Ковид 19 одлучиле да ја напуштат и да заминат на работа во приватната...

Македонија 01.07.20 | 16:02

„Орка Холдинг“ со реакција: Со докази и потврдени факти одговорно ги отфрламе сите обвинувачки тврдења за Јордан Камчев

Компанијата „Орка Холдинг“ реагира на споменувањето на нивното име во вчерашниот тв дуел помеѓу претендентите за премиерска функција во Македонија. Нивната реакција...

Македонија 17.06.20 | 17:25

Oд корона сега ќе се лекува и во „Жан Митрев“, „Систина“ и во „Ремедика“

Приватните болници „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“ укажаа дека имаат протоколи за изолација и таму ќе можат да се лекуваат пациентите кај кои е дијагностициран...

Македонија 05.06.20 | 15:42

Двајца доктори од „Систина“ позитивни на корона

Пред три дена во вторник на 2.6.2020 беа изолирани двајца доктори, кои воедно се и брачни содружници, од КБ Аџибадем Систина а кои беа суспектни на вирусот Ковид-19. По направените...

Здравје 04.04.20 | 17:29

Систина најавува кривични пријави за оние кои изнесуваа лажни информации занивните тестови за Ковид-19

Брзите тестови за коронавирус (COVID – 19 IgG-IgM Rapid) се набавени од холандска компанија со која имаме ексклузивен договор за соработка. Оваа компанија е ексклузивен дистрибутер...

Скопје 01.04.20 | 22:17

Денеска 327 тестирани, 54 позитивни: Расте бројот на позитивни и во тестирањата на „Аџибадем Систина“

Денеска во Клиничката болница „Аџибадем Систина“, со т.н. брзи серумски тестови од холандско производство, се тестирани 327 луѓе, од кои дури 54 се позитивни. Претходно,...

Македонија 15.03.20 | 16:39

Систина го става на располагање хотелот „Ibis Styles“ за сомнителни лица од корона вирусот

Аџибадем Систина и Орка Холдинг соопштуваат дека од утре го ставаат на располагање целосно капацитетот на Хотелот Ibis Styles (поранешната болница Мала Богородица-Систина)...

Македонија 14.03.20 | 23:51

Наместо респиратори власта купуваше лубриканти а граѓаните од корона ќе се лечат во приватни болници

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ се обрати до граѓаните со следното соопштение во врска со состојбата со корона вирусот: Во ситуација на алертна состојба со...

Црна хроника 04.03.20 | 10:55

Хирургот на Боки: Му правев операција за намалување на килажата, имаше 135 килограми, сакаше да има 70

На денешното рочиште за случајот „Рекет“ како дел од сведоците на одбраната сведочеше хирургот од болницата „Систина“ Тони Јосифовски. Тој потврди дека врз Бојан...