Ознака: Синдикати
Свет 06.05.22 | 14:53

Белгиските синдикати најавија генерален штрајк за 31 мај

Синдикатите пријавија дека на 31 мај ќе се одржи генерален штрајк во целата земја. Национален генерален штрајк во целата администрација, државни институции и јавни претпријатија,...

Македонија 30.04.22 | 11:34

Синдикалната пролет не ги даде резултатите, каде и дали грешат синдикатите?

Ова е веста која осамна по порталите во Македонија и која најверојатно предизвика различни чувства и реакции помеѓу граѓаните на Македонија. Веднаш мора да потенцираме...

Македонија 26.04.22 | 16:11

Европската Конфедерација на Синдикати со поддршка за подобри услови за наставниците

Европската Конфедерација на синдикати изразува поддршка за битката за подобри работни услови за просветните работници во Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. Европската...

Македонија 10.04.22 | 11:06

Ковачевски: Разговараме со синдикатите, но потребно е решение кое нема да ја зголеми инфлацијата

Владата ќе остане посветена на изнаоѓање решенија за сите прашања што ги отворија синдикатите, истакнува во интервју за МИА, премиерот Димитар Ковачевски. Во врска...

Култура 30.03.22 | 13:08

Костадиновска-Стојчевска: Девет чувари биле пишани дека работеле во еден ист ден во музеј

Колку што треба да се инвестира во човечкиот капитал, толку треба да се прават и капитални инвестиции во установите, изјави министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска...

Македонија 19.03.22 | 15:01

Платите ни се мизерни, порачаа синдикатите во образованието и полицијата

Со протестен марш од паркингот кај хотелот „Вип“ до платото пред зградата на Владата Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) и Независниот синдикат на полицијата...

Економија 24.02.22 | 10:05

Синдикатитие со предупредување: Ако не се зголемат останатите плати следат протести

По обелоденувањето на договорот за зголемување на минималната плата реагираа дел од синдикатите укажувајќи дека мора да се зголемат и останатите плати. Конфедерацијата...

Економија 05.02.22 | 23:58

Синдикатите се заканија со блокади на улици ако не им се прифати предлогот за минимална плата

Потпретседателот на Сојузот на синдикати на Македонија, Иван Пешевски беше гостин во вестите на ТВ21 каде најави дека доколку не се прифати предлогот за минимална плата...

Економија 04.02.22 | 09:43

Ако денеска нема договор за минимална плата, синдикатите излегуваат на штрајк

Нова средба меѓу синдикатите, работодавачите и Владата е закажана за денеска во 16 часот на која повторно ќе се разговара за барањето на синдикатите за зголемување на...

Балкан 05.01.22 | 10:48

Бугарските синдикати бараат зголемување на минималната плата

За 2021 година податоците покажуваат дека просечната плата во Бугарија има раст меѓу 12% и 14%, што значи повеќе или помалку ист раст на сите приходи. Официјалната инфлација...

Економија 18.11.21 | 15:22

Синдикатите бесни на Филипче, ќе се крева бунт против „присилната вакцинација“

Претставниците на синдикалните организации во Македонија велат дека нивните членови се бесни и незадволни од Венко Филипче, министерот за здравство и најавуваат бунт...

Свет 15.09.21 | 14:13

Белгиските синдикати предупредуваат за опасност од социјална катастрофа поради порастот на цените

Белгиските синдикати излегоа во јавноста предупредувајќи дека растот на цените во Белгија ќе предизвика социјална и економска катастрофа. Конфедерацијата на либералните...

Економија 04.05.21 | 18:40

Ристески: Бараме да има работници во управните одбори на јавните претпријатија

Марјан Ристески од  Конфедерација на Синдикални Организации на Македонија во емисијата 24 Отворено истакна дека Конфедерацијата има одредени барања во делот на сет...

Економија 01.08.20 | 14:55

Регулаторна веднаш да ја повлече одлуката за поскапување на струјата, бараат синдикати и здруженија

Синдикатите и здруженија од земјава најостро реагираат на одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за поскапување на струјата за 7,4 проценти и бараат таа веднаш...

Економија 29.07.20 | 13:57

Казни и присилна наплата за фирмите кои зеле државна помош, а не исплатиле плати, бараат здруженија и синдикати

Повеќе здруженија и синдикати денеска преку заедничко сооштение реагираат на тоа што одредени фирми кои и покрај тоа што добиле државна помош не ја исполниле обврската...

Економија 18.05.20 | 16:48

Реакција од синдикати и здруженија: Владата не си остана на зборот, само покажа колку ги почитува работниците и синдикатите

Третиот пакет мерки наместо еднократни „дарови“, требаше да содржи покрупни, системски промени, во насока на градење на посолидарно општество, кое повеќе ќе се грижи...