Ознака: синдикат
Економија 01.04.21 | 11:20

Синдикатот не го прифаќа во целост предложениот концепт за недела неработен ден

Сојузот на синдикати на Македонија не се согласува со предлогот на Министерството за труд и социјална политика, правото недела да биде неработен ден, да се уреди и со...

Економија 26.03.21 | 19:49

Министерство за труд: Тврдењата на ССМ се неосновани, до крајот на месецов ќе се изврши усогласување на минималната плата

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) ја демантира изјавата на Сојузот на Синдикати на Македонија во која тврди дека усогласувањето на минималната плата...

Македонија 22.03.21 | 16:07

Синдикатот на полицијата бара подобрување на условите за работа на вработените во МВР

Синдикатот на полицијата упати барања до министерот Оливер Спасовски за подобрување на условите за работа на вработените во МВР. Барања за подобрување на условите...

Македонија 10.02.21 | 10:51

Полицискиот синдикат бара полицијата да се вакцинира во првата или втора фаза на имунизација

Вработените во Министерството за внатрешни работи, Агенцијата за национална безбедност, Управата за финансиска полиција и Агенцијата за разузнавање да бидат вакцинирани...

Македонија 25.01.21 | 22:13

Синдикатот за образование обвинува за политички притисоци од директори на училишта за отчленување од синдикатот

Потпретседателот на Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) Енвер Ајдини реагира дека директори во училишта од политички позиции вршат притисок врз нивни...

Македонија 25.10.20 | 20:01

Синдикатот на полицијата во вторник преку протест ќе ги упати своите барања до МВР

Во вторник, 27 октомври, во 17 и 45 часот, Македонскиот полициски синдикат организира протестен собир за остварување на подобри услови и права во полициата. Протестот е...

Македонија 22.10.20 | 13:18

Полицискиот синдикат бара додаток за борба против коронавирусот за вработените

Синдикатот на полиција во Македонија од Владата и од министерот Оливер Спасовски бара да воведат додаток за вработените во полицијата за борба против коронавирусот,...

Македонија 16.10.20 | 11:18

Синдикалниот лидер на ЕЛЕМ прераспределен на работно место на 120 километри од дома

Раководството на АД ЕСМ (ЕЛЕМ) врши постојан и континуиран притисок преку своите раковдни лица врз членовите на Самостојниот синдикат на работниците во енергетика,...

Економија 02.10.20 | 15:00

ЕЛЕМ незаконски распоредува синдикални претставници, реагираат од Синдикатот

Раководството на ЕЛЕМ врши постојан и континуиран притисок преку своите раковдни лица врз членовите на Самостојниот синдикат на работниците во енергетика, рударство...

Македонија 02.10.20 | 10:22

Наставниците работат на свои компјутери, а МОН не го почитува работното време и испраќа задолженија после 23 часот

Независен синдикат за образование и наука (НСОН) за утре најавува прес-конференција на која како што велат, ќе ја запознаат широката јавност со проблемите со кои се соочуваат...

Скопје 11.09.20 | 10:48

Синдикатот на пожарникари на Скопје бара покачување на платите

Покачување на платите на скопските пожарникари на нивото предвидено со закон и потврдено од суд, бара Синдикатот на пожарникари на Град Скопје. Со тоа, посочуваат од...

Економија 02.09.20 | 13:17

ССМ предлага повеќе услови за пензионирање

Сојузот на синдикати е задоволен поради тоа што е прифатен нивниот предлог за воведување повеќе услови за пензионирање, но дополнително ќе се разгледува кои од условите...

Македонија 25.08.20 | 09:41

Синдикат на полицијата: Зошто специјалци се ставени да обезбедуваат куќарки?

Синдикатот на полицијата реагира на како што велат, издадените незаконски решенија изминативе денови во Одделот за специјални полициски операции – ЕСЗ и ЕБР. По предлог...

Економија 29.07.20 | 12:18

ССМ бараат работодавачите да ги штедат продавачите на горештините

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ги повикува сите работодавачи, во услови кога се најавува дека во наредните денови, целата територија на државата ќе биде...

Здравје 23.06.20 | 15:48

Во партиските програми да се  планира зголемување на платите на здравствените работници, бара Синдикатот

Двојно зголемување на платите на здравствените работници и соработници во текот на четиригодишниот мандат, како и на помошно-техничкиот и административниот персонал,...

Македонија 19.06.20 | 16:37

Синдикатот бара награда од по 10 илјади денари за три месеци за вработените во одбраната и во АРМ

Парична награда од по 10 илјади денари за март, април и мај годинава за придонесот и дополнителниот ангажман на вработените во Министерството за одбрана и на припадниците...

Македонија 08.06.20 | 17:26

Поради ковид-кризата: ССНМ бара пакет мерки за новинарите и за медиумските работници

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) смета дека е потребен посебен економски пакет мерки кој ќе се однесува на новинарите и медиумските работници,...

Македонија 22.05.20 | 08:50

Полицискиот синдикат бара награда од 25.000 денари за секој вработен во МВР

Македонскиот полициски синдикат бара од министерот за внатрешни работи да најде начин, за да обезбеди парични средства за исплата на награда од најмалку 25.000 денари...

Македонија 01.05.20 | 18:27

МДС поднесе барање до Уставниот суд за оспорување на одредба од Етичкиот кодекс на МНР

На овој наш работнички празник, во најтешката година во историјата на македонската дипломатија, ние вработените во МНР стоиме гордо, со исправена глава и чиста совест....

Економија 29.04.20 | 16:01

Синдикатите контра Ангеловска: Не смее да се дозволи отпуштање на вработени

Синдикати и здруженија на граѓани кои се залагаат за правата на работниците во заедничка реакција се спротиставуваат на изјавата на министерката за финансии Нина Ангеловска...