Ознака: Симон Трпчески
Култура 23.11.20 | 12:10

Концерт на маестро Симон Трепчески на Деновите на македонска музика во Македонска филхармонија

Светски познатиот македонски пијанист Симон Трпчески по подолго време е повторно пред македонската публика, заедно со неговите пријатели, врвни македонски уметници:...

Култура 13.07.20 | 10:23

Албумот „Македонисимо“ на Симон Трпчески и пријателите ќе го објави престижната британска етикета „Лин Рекордс“ во август

Албумот на врвниот македонски пијанист со светскоо реноме Симон Трпчески и пријателите, насловен „Македонисимо“, ќе излезе на 28 август под престижната британска етикета...

Култура 24.05.20 | 22:17

Симон Трпчески: Честит 24 мај, ден на македонските и сесловенски просветители, луѓе со визија, желба и верба

Македонскиот пијанист Симон Трпчески на својот фејсбук профил упати видео порака со која го честиташе празникот на словенските просветители Кирил и Методиј. Честит...

Култура 29.04.20 | 15:33

Трпчески: Промовирање на македонската култура на сите континенти, нешто што го правам со гордост и од срце!

Симон Трпчески на социјалните мрежи сподели значаен јубилеј-20 години од почетокот на неговата професионална кариера како еден од финалистите на Millennium World Piano Competition...

Култура 08.04.20 | 20:48

Симон Трпчески со посебна благодарност до македонските здравствени работници и сите здравствени работници низ цел свет!

Одбележување на светскиот ден на здравјето! Посебна благодарност до македонските здравствени работници и сите здравствени работници низ цел свет! … и како поддршка...

Култура 19.03.20 | 10:47

Симон Трпчески со песна посака : Да се надеваме само на убави нешта набрзо и да го победиме вирусот!

Симон Трпчески, еден од најафирмираните македонски изведувачи и веројатно најдобриот македонски пијанист на сите времиња на фејсбук постираше видео со порака за поддршка.

Култура 12.02.20 | 16:32

Азиска премиера на „Македонисимо“ на Трпчески и пријателите во Јужна Кореја

Музичкиот проект „Македонисимо“ на пијанистот Симон Трпчески и пријателитe ја имаше азиската премиера со серијата од три концерти во Јужна Кореја. Од Здружението...

Култура 20.01.20 | 09:57

Симон Трпчески настапи со Њу Џерси Симфони и прославената диригентка Шиjан Жанг

Првите три концерти во новава година го доведоа нашиот прославен пијанист од светски глас Симон Трпчески во Соединетите американски држави каде што во регионот на...

Македонија 18.01.20 | 20:51

По критиките од власта: Маестро Симон Трпчески ги поздрави од Њујорк со „За многу години, Македонци“

Откако се најде на немилост на власта бидејќи се пожали на лошите услови во Домот на културата во Штип, со посредство на Фејсбук-профилот на Горазд Росоклија, професор...

Македонија 18.01.20 | 18:30

Му се поклонува целиот свет, а тој го избришал и како уметник и како човек: Тортевски се истрча да се истакне

Никој не може да го оспори фактот дека Симон Трпчески е меѓународно истакнат и признат македонски класичен пијанист. Тој е еден од најафирмираните македонски изведувачи...

Култура 18.01.20 | 13:18

Му аплаудирале кралеви и кралици, но не смее да го искритикува градоначалникот на Штип: Советничка на Бочварски го нападна маестрото бидејќи се пожали на ладната сала

Кристина Костова, консултант за комуникации на градоначалникот на Штип, Благој Бочварски, на својот твитер профил жестоко го критикуваше светскиот виртуоз на пијано...

Култура 17.01.20 | 14:14

Симон Трпчески премрзнал на настап во Штип: Во Прилеп настапив со греалка покрај нозете, овде слушам „рефлекторо не работе“

Светски познатиот пијанист маестро Симон Трпчески по подолга пауза настапи во Домот на културата „Ацо Шопов“ во  Штип, каде среде настапот на концертот на средното...

Култура 14.01.20 | 22:09

Симон Трпчески до екипата на „Медена земја“: Нови крилја за македонската кинематографија! Се гордееме со Вас!

По повод двете номинации за наградата Оскар, маестро Симон Трпчески на својот фејсбук профил им честиташе на членовите на екипата за успехот. Честитки “Медењаци”...

Култура 29.12.19 | 20:19

„БИ БИ СИ Мјузик магазин“ даде максимална оценка за компакт-дискот „Сказни од Русија“ на Трпчески

Престижното британско и едно од водечките светски музички списанија, „БИ БИ СИ Мјузик магазин“ во својот јануарски број,  со максималната оценка од 5 ѕвездички го оцени...

Култура 19.12.19 | 18:25

Овации за Симон Трпчески во Виена

Македонскиот пијанист со светско реноме, Симон Трпчески, имаше одличен настап во Виена. Неговата изведба на Брамс беше дочекана со бурен аплауз и овации.

Култура 19.11.19 | 14:18

Симон Трпчески, магионичар на пијано во „Радио Франс“

Пет ѕвездички: „Симон Трпчески, магионичар на пијано во Радио Франс“ – е насловот на воодушевувачката критика од неделниот рецитал на македонскиот пијанист во Париз,...

Култура 26.10.19 | 20:00

Македонскиот пијанист Симон Трпчески има нов копакт-диск што ќе ги одушеви пијанофилите

Престижната британска етикета „Оникс“ го издаде нajновото самостојно компакт-диск издание на нашиот пијанист од светски глас Симон Трпчески, едноставно насловено...

Култура 11.09.19 | 19:14

Симон Трпчески ја отворa новата концертна сезона на Прашката филхармонија

На македонскиот пијанист Симон Трпчески му падна честа вечерва да ја отвори новата концертна сезона на Прашката филхармонија. На свечениот концерт пред пробирливата...

Култура 09.06.19 | 23:35

„Не си го продавај Кољо чифликот“ одекна во Сао Паоло во изведба на Симон Трпчески

Пред преполната сала тој ја изведе традиционалната македонска песна „Не си го продавај Кољо чифликот”, во познатата обработка на композиторот Драган Шуплевски. Неговиот...

Култура 17.01.19 | 11:40

Симон Трпчески продолжува со настапите во Белфаст, Осло, Барселона и Мадрид

Пијанистот Симон Трпчески со својата изведба и разновиден репертоар, продолжува да го освојува светот. Изминатите денови имаше три успешни настапи во Линколн центарот...