Ознака: Симон Трпчески
Култура 27.07.21 | 16:41

Македонскиот пијанист Симон Трпчески ќе настапи со славниот виолинист Максим Венгеров

Пијанистот Симон Трпчески утре ќе настапи на фестивалот „Музика Мунди“ крај Брисел со легендарниот Максим Венгеров, кој се смета за еден од најголемите виолинисти...

Култура 08.07.21 | 09:30

Симон Трпчески одбележа 20 години од првиот настап во Вигморе Хол во Лондон

Симон Трпчески нa својот Фејсбук профил објави фотографии од првиот деби настап во салата Вигморе Хол во Лондон пред 20 години и додаде… Времето брзо поминува, сведочејќи...

Култура 16.06.21 | 21:08

Трпчески на концертот во Букурешт со македонски дрес и шал

Македонскиот пијанист со светско реноме, маестро Симон Трпчески, вечерва  во Букурешт, Романија има концерт, кој е во рамки на „Македонската недела“ во романската...

Фудбал 16.06.21 | 18:24

Македонските фудбалери вечерва специјални гости на концерт на Симон Трпчески во Букурешт

Македонскиот пијанист со светско реноме, маестро Симон Трпчески, вечерва ќе одржи концерт во Букурешт на кој специјални гости ќе бидат македонските фудбалски репрезентативци...

Култура 31.05.21 | 10:47

Овации за Симон Трпчески во Софија

Софиската филхармонија и светски познатиот македонски пијанист Симон Трпчески одржаа концерт во најпознатата сала за класична музика „Бугарија“, јави дописникот...

Култура 30.05.21 | 10:04

Симон Трпчески со концерт во Софија, македонската народна музика од „Македонисимо“ пред бугарската публика

Во најпрестижната сала за класична музика „Бугарија“ во Софија, денеска концерт ќе одржат четворица македонски и бугарски изведувачи, кои се дел од Софиската филхармонија....

Култура 05.04.21 | 09:13

Симон Трпчески со одбрана екипа снима материјали за новото ЦД во легендарното студио М1 на МРТ

Македонскиот пијанист со светски глас Симон Трпчески со одбрана екипа колеги во легендарното студио М1 на Македонската радио телевизија ги снима материјалите за новиот...

Култура 18.02.21 | 13:00

„Македонисимо“ на Симон Трпчески воспоставува рамнотежа помеѓу традицијата и оригиналноста, напиша најстариот американски магазин „Американ Рекорд Гајд“

Најстариот американски магазин специјализиран за рецензии „Америкен Рекорд Гајд“, основан во 1935 година на читателите им го препорача, „амбициозниот проект инспириран...

Култура 02.12.20 | 22:25

Трпчески и „Македонисимо“ и на летовите на една од водечките светки авиокомпании „Луфтханза“

Македонскиот пијанист од светски глас Симон Трпчески стана дел и од елитното друштво ѕвездени имиња кои една од водечките светски авиокомпании „Луфтханза“ им ги препорачува...

Култура 23.11.20 | 12:10

Концерт на маестро Симон Трепчески на Деновите на македонска музика во Македонска филхармонија

Светски познатиот македонски пијанист Симон Трпчески по подолго време е повторно пред македонската публика, заедно со неговите пријатели, врвни македонски уметници:...

Култура 13.07.20 | 10:23

Албумот „Македонисимо“ на Симон Трпчески и пријателите ќе го објави престижната британска етикета „Лин Рекордс“ во август

Албумот на врвниот македонски пијанист со светскоо реноме Симон Трпчески и пријателите, насловен „Македонисимо“, ќе излезе на 28 август под престижната британска етикета...

Култура 24.05.20 | 22:17

Симон Трпчески: Честит 24 мај, ден на македонските и сесловенски просветители, луѓе со визија, желба и верба

Македонскиот пијанист Симон Трпчески на својот фејсбук профил упати видео порака со која го честиташе празникот на словенските просветители Кирил и Методиј. Честит...

Култура 29.04.20 | 15:33

Трпчески: Промовирање на македонската култура на сите континенти, нешто што го правам со гордост и од срце!

Симон Трпчески на социјалните мрежи сподели значаен јубилеј-20 години од почетокот на неговата професионална кариера како еден од финалистите на Millennium World Piano Competition...

Култура 08.04.20 | 20:48

Симон Трпчески со посебна благодарност до македонските здравствени работници и сите здравствени работници низ цел свет!

Одбележување на светскиот ден на здравјето! Посебна благодарност до македонските здравствени работници и сите здравствени работници низ цел свет! … и како поддршка...

Култура 19.03.20 | 10:47

Симон Трпчески со песна посака : Да се надеваме само на убави нешта набрзо и да го победиме вирусот!

Симон Трпчески, еден од најафирмираните македонски изведувачи и веројатно најдобриот македонски пијанист на сите времиња на фејсбук постираше видео со порака за поддршка.

Култура 12.02.20 | 16:32

Азиска премиера на „Македонисимо“ на Трпчески и пријателите во Јужна Кореја

Музичкиот проект „Македонисимо“ на пијанистот Симон Трпчески и пријателитe ја имаше азиската премиера со серијата од три концерти во Јужна Кореја. Од Здружението...

Култура 20.01.20 | 09:57

Симон Трпчески настапи со Њу Џерси Симфони и прославената диригентка Шиjан Жанг

Првите три концерти во новава година го доведоа нашиот прославен пијанист од светски глас Симон Трпчески во Соединетите американски држави каде што во регионот на...

Македонија 18.01.20 | 20:51

По критиките од власта: Маестро Симон Трпчески ги поздрави од Њујорк со „За многу години, Македонци“

Откако се најде на немилост на власта бидејќи се пожали на лошите услови во Домот на културата во Штип, со посредство на Фејсбук-профилот на Горазд Росоклија, професор...

Македонија 18.01.20 | 18:30

Му се поклонува целиот свет, а тој го избришал и како уметник и како човек: Тортевски се истрча да се истакне

Никој не може да го оспори фактот дека Симон Трпчески е меѓународно истакнат и признат македонски класичен пијанист. Тој е еден од најафирмираните македонски изведувачи...

Култура 18.01.20 | 13:18

Му аплаудирале кралеви и кралици, но не смее да го искритикува градоначалникот на Штип: Советничка на Бочварски го нападна маестрото бидејќи се пожали на ладната сала

Кристина Костова, консултант за комуникации на градоначалникот на Штип, Благој Бочварски, на својот твитер профил жестоко го критикуваше светскиот виртуоз на пијано...