Ознака: шверц
Балкан 12.08.23 | 21:19

Македонец шверцувал Турци во Хрватска

Сплитско-далматинската полиција уапси 23-годишен Македонец на подрачјето на Врлика, обвинувајќи го за шверц на осум турски државјани. Возило во кое внатре биле осум...

Црна хроника 10.08.23 | 11:22

Мајка се обидела да ја шверцува ќерка си во багажник, фатена на Меџитлија

Царински службеници на граничниот премин Меџитлија спречија обид за нелегално пренесување на непријавено лице во државава, откако мајка од Јужноафриканска Република...

Балкан 25.07.23 | 08:49

Албанска банда прошверцувала 5 тони кокаин во кутии со банани

Шпанските власти разбиле албанска криминална банда која шверцувала 5 тони кокаин скриен во товар со банани, при што биле уапсени пет лица, јавија албанските медиуми. Дрогата...

Црна хроника 20.07.23 | 14:09

Грци сакале во гепек да шверцуваат Грк без документи – фатени на Богородица

Вчера вечер во 21.30 часот на Граничниот премин Богородица, полициски службеници ги лишиле од слобода 19-годишниот И.Д. и 21-годишниот Н.А., двајцата од Република Грција, извести...

Црна хроника 15.05.23 | 11:42

Скопскиот аеродром „жешка точка“ на интернационален шверц

Балканските аеродроми стануваат глобален играч во светот, низ чии локации интернационалнитекриминалци со зголемена динамика се шверцуваат, пари дрога и илегални средства. Овие...

Вести 02.03.23 | 16:42

На дебранец му фатиле 1.100 електронски цигари во вреќите со грав

Денеска (2 март) околу 7 часот и 35 минути на регионалниот пат Дебар-Маврови Анови, во месноста „Ростушко анче“, полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни...

Црна хроника 27.02.23 | 14:50

Спречен шверц на таблети „далерон“

Полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Белановце при Регионалниот центар за гранични работи Север на 25 февруари 2023 во 19.15...

Балкан 18.01.23 | 21:56

Завиткан во целофан, скриен кај моторот: Четворица Албанци во Италија се обиделе да шверцуваат тон кокаин од Бразил

Италијанската полиција во пристаништето Савана запленила еден тон кокаин сокриен на дното на брод. Дрогата ја пронашле нуркачи од поморскиот оперативен оддел на Савона. Зпленети...

Црна хроника 18.01.23 | 17:44

Има „ауди Q7“ ама точи дизел во Дебар, го празни во боца, па оди пак до пумпа

На граничниот премин „Блато” на албанско-македонската граница кај Дебар,  полицијата уапсила албански државјанин при обид да шверцува гориво-нафта. Станува збор за...

Црна хроника 10.01.23 | 10:59

Бугарското Обвинителство поведе истрага против 72-годишен македонски државјанин за шверц на марихуана

Окружното јавно обвинителство од бугарскиот град Ќустендил започна истрага против 72-годишниот македонски државјанин К.К., под сомнеж за шверц на дрога. Истрагата е...

Фудбал 06.01.23 | 14:08

Фудбалски репрезентатицец фатен со 100 кг хероин, пробал да ги шверца за Нова година

Фудбалскиот репрезентативец на Мартиник, Жан-Мануал Недра (29) и неговата партнерка се уапсени на последниот ден од 2022 година на аеродромот „Шарл де Гол“ во Париз, откако...

Црна хроника 29.12.22 | 14:08

Спречен шверц на хашиш, требалo да заврши на македонскиот наркопазар

Албанската полиција од градот Поградец денеска уапсила три лица, откако во нивното возило биле пронајдени вкупно 58 килограми хашиш, кои требало да завршат на македонскиот...

Црна хроника 01.12.22 | 19:37

Македонски државјанин уапсен во Драч: Дошол од Италија и се обидел да шверцува цигари

Македонски државјанин е уапсен во албанското пристаниште Драч, при обид да шверцува цигари. Уапсено е лицето А.Ј. (44) жител од Македонија, откако при претрес на неговото...

Црна хроника 30.10.22 | 18:54

Двајца Албанци фатени со 90 кг пастрмка кај Стење

Граничната полиција на преминот Стење, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал Охрид, денеска приведе двајца државјани на Република Албанија за недозволена...

Црна хроника 01.10.22 | 20:12

Aлбанец фатен со 90 кг охридска пастрмка

По преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Франгово, на магистралниот пат Ќафасан-Струга, кај место...

Црна хроника 01.09.22 | 21:13

Спречен обид на шверц на златен и сребрен накит на „Богородица“

Вчера во вечерните часови, царинските инспектори од мобилните тимови од Одделението за оперативни работи на Царинската управа, во камион на влез во државата на граничниот...

Црна хроника 28.08.22 | 11:02

Во Бургас уапсен македонски државјанин кој шверувал 100 мигранти

Во бугарскиот град Бургас утрово бил приведен возач на камион со повеќе од стотина илегални мигранти, соопшти портпаролката на Регионалната управа на МВР во градот,...

Црна хроника 23.08.22 | 13:05

Со 160 парчиња белвица се обидел да избега во Албанија

Вчера во 13.00 часот на Граничниот премин „Св.Наум“, при преглед врз патничко моторно возило „мерцедес“ со албански регистарски ознаки, управувано од Н.К.(66) од Албанија,...

Црна хроника 19.08.22 | 16:53

Спречено да влезе во Македонија седум илјади килограми канабис – неговата вредност во земјава би достигнала милионска сума

На ден 19.08.2022 година, Секторот за контрола и истраги при Царинската управа на Република  Македонија, поднесе кривична пријава до надлежното Основно јавно обвинителство...

Балкан 17.08.22 | 13:48

Како во филмот „Балканкан“: Бугарин сакал да си ја прошверцува мрвата мајка преку граница

Единствен случај на шверц се случи на граничниот премин меѓу Србија и Бугарија.Џип со бугарски таблички  пристигнал на преминот Вршка Чук и веднаш им станал интересен...