Ознака: штрајк
Економија 23.06.22 | 11:19

Работникот дојде по ветеното: Втор ден генерален штрајк во јавниот сектор, ССМ на собир пред Владата

Работникот дојде по ветеното и своето, порача денеска претседателот на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) Дарко Димовски, од собирот на членството на ССМ пред...

Економија 22.06.22 | 10:58

Синдикалците поставија 120 столчиња пред Собранието – бараат зголемување за 2.800 денари

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) почна со штрајкот, па пред Собранието на Република Македонија во Скопје беа поставени 120 столчиња. Членовите на ССМ бараат линеарно...

Свет 22.06.22 | 09:11

Повици за штрајк на нискобуџетните авиопревозници во Европа

Неколку европски синдикати на кабинскиот персонал на ирската авиокомпанијата „РајанЕр“ повикаа на штрајк следниот викенд во Франција, Шпанија, Белгија, Италија и...

Економија 22.06.22 | 08:16

ССМ денеска излегува на штрајк

Преговорите со владините претставници не вродија со плод. Сојузот на синдикати на Македонија денеска дефинитивно излегува на штрајк со кој ќе го изрази незадоволството...

Свет 20.06.22 | 09:02

Британските железничари за неделава го најавуваат најголемиот штрајк во последните три децении

Британската железничка мрежа неделава се соочува со најголемиот штрајк на вработените во последните повеќе од три децении. Спорот е за барањата за повисоки плати во...

Македонија 15.06.22 | 15:52

Штрајкот на Управата за водење матични книги ставен во мирување

Со потпишување Колективен договор, штрајкот на Управата за водење матични книги е ставен во мирување, информира Министерството за правда. Во иднина ќе се грижиме за...

Македонија 26.05.22 | 15:03

Професорите на УКИМ ќе штрајкуваат ако не им се зголемат платите

Професорите од скопскиот Универзитет „Кирил и Методи“ бараат повисоки плати. Со отворено писмо се обратија до премиерот, претседателот на Собранието и министерот...

Македонија 22.05.22 | 15:43

Професионалните војници го одложија протестот, дадоа рок уште една недела на Владата

На ден пред протестот вчера попладне имале средба со министерката за одбрана Петровска на која се договориле да ја стават во мирување одлуката за активен протест пред...

Македонија 20.05.22 | 11:12

Неделков пред средбата со МТСП: Очекуваме да го затвориме проблемот со деновите од штрајк

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков пред средбата во Министерството за труд и социјална политика посочи дека очекуваат дека денеска ќе го затворат проблемот со деновите...

Македонија 06.05.22 | 20:57

ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон во Собранието за решавање на проблемот на просветните работници, но СДСМ и ДУИ го одбија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски присуствуваше на отворањето на обуката на тема „Јакнење на капацитети на локалните заедници“ во организација на Фондацијата...

Македонија 06.05.22 | 15:39

Нема договор меѓу СОНК и МОН: Ако до понеделник нема спогодба, штрајкот ќе се реактивира

Лидерот на СОНК, Јаким Неделков, кој присуствуваше на третиот состанок помеѓу работните групи на Синдикатот и МОН со посредникот, соопшти денеска дека не е постигнат...

Економија 04.05.22 | 13:03

Продолжува штрајкот на вработените во Управата за водење матични книги, со плата од 14.700 денари не се живее

Штрајкот на вработените на Управата за водење матични книги ќе продолжи се до исполнување на барањата за потпишување колективен договор, линеарно зголемување на платите...

Македонија 04.05.22 | 12:23

Продолжува штрајкот на вработените во Управата за водење матични книги

Штрајкот на вработените на Управата за водење матични книги ќе продолжи се до исполнување на барањата за потпишување колективен договор, линеарно зголемување на платите...

Македонија 29.04.22 | 13:56

Продолжува штрајкот во Управата за водење матични книги, дел од вработени се соочуваат со притисоци

Вработените во Управата за водење матични книги кои се со договор, се соочуваат со притисоци и мора да работат, иако тоа е противзаконски, вели претседателот на Независниот...

Македонија 28.04.22 | 09:08

ВМРО-ДПМНЕ: Штрајкот на просветарите е легитимен, а барањата се оправдани

Вработените во образованието имаат уставно загарантирано право на штрајк, се вели во партиското соопштение на оВМРО-ДПМНЕ. Вработените во образованието имаат законски...

Живот 27.04.22 | 14:59

УНИЦЕФ алармира за последиците од продолжениот прекин на наставата, пропуштеното мора да се надомести

УНИЦЕФ е сериозно загрижен поради продолжениот прекин на наставата и повикува да се преземат мерки со кои ќе се овозможи децата од основното и средното образование...

Македонија 27.04.22 | 11:02

Генерален штрајк на Управата за матични книги

Управата за водење на матични книги од утрово е недостапна за граѓаните. Генералниот штрајк кој вчера беше најавен од страна на Независниот синдикат на Управата за...

Македонија 26.04.22 | 19:12

СОНК одлучи: Штрајкот во училиштата продолжува, во градинките ставен во мирување

По седницата на раководството на СОНК, првиот синдикалец Јаким Неделков изјави дека понудата за зголемување на платата од 12 проценти од страна на владата е одбиена...

Македонија 26.04.22 | 18:31

Источна Македонија против Неделков: Во Штип штрајкот на наставниците продолжува, понудата од 12 отсто е неприфатлива

Како што јави Канал 77 над 90 отсто од членовите во 18 синдикални единици кои се во штрајк во Штип се изјасниле против прекин на штрајкот, поради што претседателот на регионалниот...

Македонија 26.04.22 | 17:56

Штрајкот продолжува: Вработените во образованието го отфрлија непристојниот предлог на Владата и Неделков

ВРАБОТЕНИТЕ ВО ОБРАЗОВАНИЕ ГО ОТФРЛИЈА НЕПРИСТОЈНИОТ ПРЕДЛОГ НА ВЛАДАТА И НЕДЕЛКОВ! Наставниците се длабоко разочарани, откако синоќа бомбастично беше најавено процентуално...