Ознака: штета
Економија 26.08.22 | 14:39

Пет милиони евра обесштетување за непогодите од 2016-та до 2018 година, вклучувајќи ги и поплавите во Арачиново

За сите штети од 2016-та до 2018 година, вклучувајќи ги поплавите во Арачиново, како и земјоделците од Преспа, ќе бидат исплатени пет милиони евра, рече денеска министерот...

Македонија 03.06.22 | 23:05

Над 130 граѓани пријавиле штета поради поплавите и пожарот во Тетово

Кризниот штаб на Општина Тетово го одржа третиот состанок со цел да се донесат заклучоци и решенија за справување со последиците по поплавите и пожарот во градот. Градоначалникот...

Свет 25.04.22 | 10:41

Украина: Штетата од војната изнесува околу еден трилион долари

Штетата и загубите за Украина како резултат на руската агресија во двата месеци од војната веќе изнесуваат околу еден трилион долари, изјави економскиот советник на...

Скопје 02.04.22 | 16:26

Силниот ветер денес направи штета во Карпош 4

Силниот ветер денес направи штета во Карпош 4. Паднато дрво на улица Желево при што беа оштетени кабли и прекинат сообраќајот. За среќа не е причинета друга несреќа. Службите...

Економија 24.03.22 | 14:49

Николовски: Околу 550 илјади евра ќе се исплатат на земјоделците од Росоман за штетите од елементарните непогоди

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, во присусутво на градоначалникот на Општина Росоман, Стојан Николов, оствари средба со...

Свет 10.03.22 | 12:30

Војната може да и нанесе поголема штета на европската економија отколку пандемијата

Главниот извршен директор на германскиот производител на автомобили „Фолксваген“, Херберт Дис предупреди дека долготрајната војна во Украина може да биде „многу...

Свет 03.03.22 | 12:11

Француската економија ќе биде погодена од војната во Украина

Франција, неизбежно ќе биде погодена како и другите европски земји од украинската криза, вели Жан-Филип Андре, претседател на Анија, главната организација за земјоделска...

Македонија 06.01.22 | 09:40

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски уште не станат премиер крши закони и го компромитира образованието

Ковачевски уште не станат премиер крши закони и го компромитира образованието. Димитар Ковачевски, спротивно на закон ги постави на политички позиции Мишко Ралев, декан...

Македонија 04.12.21 | 14:42

Мицкоски: Секогаш кога дуото Заев-Бучковски нешто работи, тоа е на штета на македонскиот народ и држава

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска присуствуваше на отворањето на реновираниот Спортски центар во Ново Лисиче, кој ќе го носи името на ракометарот...

Балкан 26.11.21 | 20:38

Бугарски „Блиц“: Најмалку 13 милиони евра Бугарија ќе исплати на роднините на загинатите

До 250.000 лева (125.000 евра) отштета ќе треба да исплати Бугарија за починатите во автобуската несреќа на автопатот „Струма“, доколку се докаже дека условите на патот се...

Економија 14.09.21 | 15:25

Штетите од невремето во јуни во прилепско проценети на 61 милион денари

Невремето од 21 јуни годинава кое зафати седум населени места во прилепско направи штета од 61 милион и 347 илјади денари. Ова е проценетата штета што ја направија комисиите,...

Свет 19.07.21 | 11:10

Поплавите ја „изгорeа“ Германија: Причинета штета од неколку милијарди евра

Официјалната бројка на загинати во поплавите предизвикани од невремето во Германија изнесува 157 луѓе, но се стравува дека бројот ќе биде уште поголем. Државата се соочува...

Свет 02.04.21 | 10:59

Новите ограничувања ќе влијаат на економскиот раст на Франција

Предвидениот економски раст од 5,8 отсто од француската влада за 2021, ќе треба да се ревидира надолу, јави дописникот на МИА. Министерот за економија уште еднаш ги подготвува...

Балкан 02.01.21 | 17:12

Штетата по земјотресот во Хрватска е поголема од 400 милиони евра

Според последните податоци, причинетата штета по земјотресот во Хрватска изнесува над 400 милиони евра, а оштетени се речиси девет илјади објекти. Продолжуваат санациите...

Балкан 05.02.20 | 11:54

Штетата од разорниот земјотресот во Албанија изнесува 985 милиони евра

Албанскиот министер за земјоделство, Бленди Ручи ја објави официјалната бројка за штетата настаната од силниот земјотрес кој ја погоди Албанија на 26 ноември 2019 година,...

Скопје 04.02.20 | 22:32

Ветерот протатни и зад себе остави пустош: Се расчистуваат паднатите дрвја

Ветерот кој вечерва протатни низ Скопје зад себе остави пустош. Скршени и бутнати дрвја, кров, превртени контејнери. Откако ветерот се смири, на терен излегоа комуналните...

Црна хроника 20.12.19 | 16:57

Кривични пријави за незаконска сеча и штета од 93.000 денари

Тројца кривопаланчани и еден жител на Чучер-Сандево со нелегална сеча на шуми нанеле материјална штета на подрачната единица на ЈП „Национални шуми”, „Осогово”...

Култура 28.11.19 | 13:45

„Шверцери“ направиле штета во МНТ во висина од 3.965 евра

Дивеењето на навивачите на скопскиот фудбалски клуб Шкупи, „Шверцери“ нема да помине неказнето, изјави премиерот во заминување Зоран Заев. Тој денеска од Собранието...

Балкан 24.09.19 | 15:47

Од 250 до 500 милиони евра штета за Грција од банкротот на „Томас Кук“

Меѓу 250 и 500 милиони евра се очекува да биде штетата за туристичките бизниси во Грција од банкротот на „Томас Кук“ според процените на грчката конфедерација за туризам,...

Свет 24.09.19 | 12:14

Боинг исплаќа отштета за жртвите од несреќите

Боинг ќе почне со исплаќање на 50 милиони американски долари финансиска помош на семејствата на повеќе од 340 жртви од две авионски несреќи на Боинг 737 Макс, објави компанијата. Боинг...