Ознака: штета
Балкан 02.01.21 | 17:12

Штетата по земјотресот во Хрватска е поголема од 400 милиони евра

Според последните податоци, причинетата штета по земјотресот во Хрватска изнесува над 400 милиони евра, а оштетени се речиси девет илјади објекти. Продолжуваат санациите...

Балкан 05.02.20 | 11:54

Штетата од разорниот земјотресот во Албанија изнесува 985 милиони евра

Албанскиот министер за земјоделство, Бленди Ручи ја објави официјалната бројка за штетата настаната од силниот земјотрес кој ја погоди Албанија на 26 ноември 2019 година,...

Скопје 04.02.20 | 22:32

Ветерот протатни и зад себе остави пустош: Се расчистуваат паднатите дрвја

Ветерот кој вечерва протатни низ Скопје зад себе остави пустош. Скршени и бутнати дрвја, кров, превртени контејнери. Откако ветерот се смири, на терен излегоа комуналните...

Црна хроника 20.12.19 | 16:57

Кривични пријави за незаконска сеча и штета од 93.000 денари

Тројца кривопаланчани и еден жител на Чучер-Сандево со нелегална сеча на шуми нанеле материјална штета на подрачната единица на ЈП „Национални шуми”, „Осогово”...

Култура 28.11.19 | 13:45

„Шверцери“ направиле штета во МНТ во висина од 3.965 евра

Дивеењето на навивачите на скопскиот фудбалски клуб Шкупи, „Шверцери“ нема да помине неказнето, изјави премиерот во заминување Зоран Заев. Тој денеска од Собранието...

Балкан 24.09.19 | 15:47

Од 250 до 500 милиони евра штета за Грција од банкротот на „Томас Кук“

Меѓу 250 и 500 милиони евра се очекува да биде штетата за туристичките бизниси во Грција од банкротот на „Томас Кук“ според процените на грчката конфедерација за туризам,...

Свет 24.09.19 | 12:14

Боинг исплаќа отштета за жртвите од несреќите

Боинг ќе почне со исплаќање на 50 милиони американски долари финансиска помош на семејствата на повеќе од 340 жртви од две авионски несреќи на Боинг 737 Макс, објави компанијата. Боинг...

Свет 18.03.19 | 17:33

„Жолтите елеци“ предизвикаа штета од 170 милиони евра

Француската федерација на осигурување (ФФО) проценува дека штетите предизвикана за време на протестите на „жолтите елеци” во Франција изнесува 170 милиони евра, во...