Ознака: шекер
Економија 23.11.23 | 10:11

Светот има залихи на шекер за уште 68 дена, има ли Македонија резерви?

Во светот моментално има резерви на шеќер во вредност за уште 68 дена, покажуваат податоците на американското Министерство за земјоделство, објави „ЕuroNews“. Залихите...

Балкан 12.09.22 | 18:32

Во Нови Пазар се „тепаат“ за шекер

На социјалните мрежи се појави видео снимено во неделата во Нови Пазар на кое се гледа како граѓаните буквално се грабаат за шеќер во продавница. „Дајте ми пакет, за...

Балкан 28.05.22 | 18:23

Oва е српскиот тајкун кој ја предизвика кризата со шекер во Србија

Вештачкиот недостиг на шеќер во Србија го предизвикала компанијата „Кинг Комерц“ од Ваљево, која се занимава со трговија на големо со шеќер, чоколада и слатки, дознава...

Балкан 27.05.22 | 11:10

БИА ќе го истражува вештачкиот недостиг на шекер во Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека нема потреба од создавање резерви на шеќер, дека проблемот е решен, а поради вештачки недостиг, државните органи...

Балкан 26.05.22 | 10:14

Зошто во Србија нема шеќер: Луѓе купуваат по стотина кила одеднаш за да предизвикаат вештачка криза

Во Србија има недостик на шекер. Во речиси сите продавници рафтовите се празни од овој основен продукт. Во тоа се увери и екипата на „Република“ која беше во Врање и...