Ознака: сезона
Балкан 08.08.22 | 15:16

Грција бележи одлична сезона: Неделно земјата ја посетуваат над 900.000 туристи

Во јули, неделните пристигнувања надминаа 900.000, додека оваа седмица се очекува да достигнат еден милион, рече министерот за туризам на Грција Василис Кикиљас во интервјуто...

Економија 17.07.22 | 16:36

Неизвесноста на граѓаните како ќе ја поминат престојната грејна сезона станува се поголема

Изгор скапите дрва и струја ќе ги смрзнат граѓаните назима. Неизвесноста како ќе ја поминат престојната грејна сезона станува се поголема, по најавите дека дрва нема,...

Култура 16.05.22 | 09:51

Филхармонија го заокружува официјалниот дел од програмата на „Филхармонија во движење“ со концертот „Слобода“

Овој четврток, во 20 часот во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ ќе се одржи концертот насловен „Слобода“ со кој оркестарот на Филхармонија ќе го заокружи официјалниот...

Фудбал 22.04.22 | 17:21

Крај за Пол Погба на Олд Трафорд

Францускиот фудбалер Пол Погба (29) ја заврши сезоната во Манчестер Јунајтед, а очигледно ги одигра и последните минути во дресот на „црвените ѓаволи“. Клубот од Манчестер...

Балкан 04.02.22 | 21:26

Летната сезона во Грција ќе почне порано од кога било досега

Mинистерот за туризам на Грција, Василис Кикиљас, коментирајќи ја одлуката на неговата држава да го укине задолжителниот тест за влез во земјата, порача дека земјата...

Здравје 12.11.21 | 09:46

Д-р Исијановски: Со време почнуваме вакцинација против грип, зашто епидемиолошки, тој е најактивен во февруари

Од рано утринава отворени се пунктовите за вакцинација против сезонски грип, информираше министерот за здравство Венко Филипче Заинтересираните граѓани да се пријават...

Балкан 23.03.21 | 11:13

Ако не можеме во Грција, еве алтернатива: Црна Гора останува отворена за туристи

Министерството за економски развој на Црна Гора соопшти дека границите на оваа земја ќе бидат и натаму отворени, и покрај тешката состојба со коронавирусот, пренесува...

Сервиси 21.12.20 | 08:34

Почнува зимата

Зимата во земјава и на северната хемисфера на Земјата календарски почнува денеска во 11 часот и 2 минути. Во истовреме на јужната Земјина полутопка почнува летото. На...

Кошарка 22.10.20 | 12:59

Новата сезона стартува на 31 октомври, одлучи КФМ

Кошаркарската федерација на Македонија донесе одлука околу стартот на новата сезона. По реакциите и апелите од здруженијата на кошаркари и клубови, федерацијата на...

Фудбал 12.09.20 | 15:36

Премиер лигата се враќа! Сега со тројца кандидати за титула?

Денес започнува новата сезона во еден од најгледаните шампионати во светот – англиската Премиер лига. Натпреварите на терените на Островот уште еднаш ќе го привлечат...

Фудбал 02.06.20 | 16:04

Пред почетокот на сезоната сите спортисти ќе се тестираат за коронавирус

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека на состанок, претставници од Фудбалската федерација на Македонија и членовите на Комисијата за заразни...

Здравје 16.01.20 | 15:40

За речиси три пати зголемен бројот на заболени од грип

Регистриран е пораст на бројот на заболени од грип во државава. Изминатата недела (од 6 јануари до 12 јануари), се регистирани 583 заболени од грип, што е зголемување за речиси...

Економија 27.09.19 | 19:39

Како падот на „Томас Кук“ ќе се одрази на туризмот во Охридско?

Еден од најпознатите туроператори со филијали и подружници низ целиот свет, британски „Томас Кук“ неодамна прогласи банкрот. Најпогодена земја од регионот е Грција,...

Здравје 30.01.19 | 13:55

На почетокот на сезоната со грип, нема загрижувачки бројки на заболени, велат од МЗ

Министерството за здравство информира дека е намален бројот на заболени лица од сезонски груп, во однос на овој период минатата година. Минатата недела, како што соопштија...