Ознака: северна македонија
Македонија 14.11.19 | 20:48

Пендаровски: Во Грција уште сите патокази се со „Скопје“

Техничките рокови од Преспанскиот договор ќе бидат ставени на чекање до почетокот на пристапните преговори со Европската унија, рече претседателот Стево Пендаровски...

Македонија 25.10.19 | 15:09

На Пендаровски му пречи „Северна“ во името, но ќе се навикнел

Запрашан од новинар на „Ал Џезира“ дали му пречи придавката „Северна“ и новото на државата, претседателот Стево Пендаровски признава дека му пречи, но со тек на време...

Македонија 25.10.19 | 14:19

Пендаровски се премисли: Употребата на новото име ќе биде на чекање додека почнат преговорите

Навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот на Македонија, Стево Пендаровски во интервјуто за грчката...

Македонија 17.10.19 | 20:29

Без датумот, половина Преспански не треба да важи

Македонија се истрча и спроведе речиси сè од Преспанскиот договор и тоа пред време, анализира „Алфа“. Иако во самиот договор се предвидува преоден период за внатрешна...

Балкан 07.10.19 | 12:54

Новиот градоначалник на Солун: Не ми е лесно да кажам Македонија

Не ми доаѓа лесно да кажам Македонија, вели новиот градоначалник на Солун, Константинос Зервас, говорејќи за грчкиот весник „Катимерини“, во однос на тоа кое...

Македонија 30.09.19 | 21:37

Заев и денес тврди дека референдумот успеал

Пред една година 610.000 граѓани гласаа „ЗА“ нашите најголеми стратешки цели: членството во НАТО и ЕУ, напиша премиерот Зоран Заев на „Твитер“ по повод една година од...

Твитови 12.09.19 | 10:50

„Ежење“